Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Australijski Instytut Spraw Polskich (AIPA) przyłącza się do listu otwartego ws. Mirosława Chojeckiego podpisanego przez sześciu znamienitych naukowców i byłych członków Kolegium i Rady IPN, aby IPN nadał mu status działacza opozycji.

AIPA, która powstała na fali emigracji solidarnościowej z Polski do Australii i której członkowie byli opozycjonistami oraz czynnie wspierali działania „Solidarności” z Australii, apelują o uznanie faktów znajdujących się w aktach IPN, potwierdzonych poprzez badania historyczne oraz naocznych świadków i działaczy opozycji, którzy pamiętają jego działalność. Te fakty potwierdzają, że Mirosław Chojecki ma ogromne zasługi dla Polski jako aktywny członek i współzałożyciel KOR.

Uznanie działalności opozycyjnej Mirosława Chojeckiego pozostaje ważnym krokiem w utrwalaniu pamięci narodowej i promowaniu roli Polski w obaleniu komunizmu w Europie. Uznawanie i upamiętnianie działalności opozycyjnej w walce z komunizmem w Polsce, a w szczególności jej aktywnych działaczy, jest niezbędnym warunkiem budowania właściwej, opartej na faktach, pamięci historycznej, która jest niezbywalnym elementem przestrzeni demokratycznej w Polsce.

Dr Małgorzata Klatt

President of the Australian Institute of Polish Affairs

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.