Godziny handlu 10-12 to jedyne, powtarzam, jedyne praktyczne rozwiązanie pomagające seniorom - pisze z goryczą czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Artykuł "Sprzedają przez okienko" Kamila Siałkowskiego w "Gazecie Stołecznej" i cytowane w materiale wypowiedzi potwierdzają smutną prawdę: zapewnienia i apele o szczególną dbałość o seniorów, opiekę i ochronę nad nimi w kontekście pandemii to czysta hipokryzja.

Każdy widzi tylko swój własny egoistyczny interes. Godziny handlu 10-12 to jedyne, powtarzam, jedyne praktyczne rozwiązanie pomagające seniorom. Argumenty krytyków tej zasady są naciągane lub wręcz kłamliwe.

Nie jest prawdą, że sklepy świecą wówczas pustkami - może jest mniej ludzi, ale przecież o to chodzi.

Zakupy w wykonaniu wolontariuszy to często upokarzające procedury kwalifikujące, duże komplikacje lub rzecz w ogóle nieosiągalna.

"Bezpieczne kasy" dla seniorów to bzdura. Biedronka pierwotnie promowała "pierwszeństwo w kolejce do kasy na prośbę seniora", ale zarzuciła ten głupi pomysł. Większe bezpieczeństwo dla seniorów w sklepie to nie tylko problem kas, lecz ogólnie liczby ludzi.

Propozycja ew. przesunięcia godzin na 8-10 nie ma żadnego uzasadnienia, dla kogoś pracującego jest bez znaczenia.

Temat godzin dla seniorów dobrze niestety obrazuje ogólny stosunek społeczeństwa do milionów w tej grupie wiekowej: dbajmy o nich i wspomagajmy w walce z pandemią, ale najlepiej niech się usuną, nie przeszkadzają, a nawet - jak sugerują niektórzy (również na łamach "Wyborczej") - warto ich odizolować, odesłać do specjalnych ośrodków, oddać opiece wojska itp.

 Andrzej Dobrzyński

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak się składa, że mam w rodzinie seniora, którego bardzo chcę utrzymać przy życiu. Największą pomocą w tym zakresie ze strony rządu byłaby likwidacja wszystkich dotyczących ich obostrzeń.

  Biedna kobieta nie może legalnie wyjść z domu na dłuższy spacer, narzeka że nie może wytrzymać w maseczce, a musi ją nosić nawet na opustoszałej ulicy, że przyłbica jej paruje i leje się z niej woda. Nawiasem mówiąc, oto jak bardzo racjonalne jest stanowisko wielu lekarzy, że "jak jest w stanie wyjść z domu to nie ma przeciwwskazań do noszenia maseczki". Może ja nie mam, może 40-letni pan doktor nie ma, ale 80-latek może już mieć!

  Rzeczywiście widać, że jej sprawność fizyczna się zmniejsza wraz z kolejnymi tygodniami siedzenia w domu. Przykro patrzeć; była osobą dość sprawną umysłowo i fizycznie jak na swój wiek. To odpowiedzialna osoba, ze ścisłym wykształceniem i długim doświadczeniem pracy w medycynie; bardzo racjonalna. W autobusie czy sklepie nosiłaby maseczkę nawet bez nakazu; unikałaby tłumów nawet bez żadnego obostrzenia.

  Nie jesteśmy w stanie walczyć o zdrowie seniorów jednocześnie z koronawirusem ORAZ rządem. Czuję się bezsilny. Chcę tylko żeby Morawiecki się odwalił; nigdy nie prosiłem go o pomoc w czymkolwiek, więc nie idzie do diabła.
  @ZUS0608
  A dlaczego siedzi w domu? Powariowliscie wszyscy? Człowiek potrzebuje ruchu na powietrzu, choćby spaceru wokół domu, wtedy jest przecież bezpieczny. Siedzenie w domu zabija.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  Mam 76, żona 72. Nikt nigdy się nie zapytał, czy czegoś nie potrzeba, Te komunikaty to czysta leninowska propaganda.
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  jako senior moge powiedziec niech sie odemie odpier****, mam dosyc nagonki na mnie i dosyc pseudo opieki na papierze
  już oceniałe(a)ś
  41
  1
  to problem naszej cywilizacji. Nie szanujemy seniorów (w przeciwieństwie do azjatów)
  @obywatel_RT
  Szanujemy za mądrość i dobroć, nie za samą starość. Większość seniorów to pisowsko-katoliccy idioci, którym zawdzięczamy rządy pis i kościoła. Za to mamy ich szanować?
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @obywatel_RT
  To się zmieniło, przynajmniej w Chinach. Od paru lat, bodajże od 2013 r istnieje prawo zobowiązujące dorosłych Chińczyków do odwiedzania rodziców (pod karą grzywny lub więzienia) i zabraniające zaniedbywania seniorów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @exxxx2015
  Może w Twoim środowisku, bo w moim nie ma ani jednego oszołoma kosciółkowego, nikt nie głosował na PiS, ani na Konfederację.
  Ale i tak uważam, że z ludźmi niekoniecznie trzeba się zgadzać, ale szanować - tak.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jakieś pomysły?
  @uutek: Rząd i Naczelnik do dymisji, Tusk na Naczelnika i niech wyznaczy jakichś sensownych ministrów. Sejm i Senat rozwiązać i na razie nie obsadzać, Trybunał Pani Julii zlikwidować. Adriana wysłać na narty do Korei Północnej.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @daniel.waw.pl
  <3
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Godziny dla seniora to szczyt glupoty. Maly sklepik na osiedlu, seniorow nie ma, moze jeden przyszedl przez godzine a sklepowa stoi i czeka! Godzina 11 zaczyna robic sie kolejka z osob mlodych i starszych. Sklep nie handluje bo sklepowa boi sie kary!
  @ninanina72
  A ty dlaczego nie w pracy? Jeżeli nie pracujesz to idź do sklepu w innych godzinach.
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  @ninanina72
  Mieszkam na ogromnym osiedlu i między 10-12 cały czas po kilka osób przychodzi i panie sprzedawczynie nie narzekają na brak pracy w tych godzinach. Generalnie mają mniej klientów, bo towar mają droższy niż n.p. w Biedronce.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @ninanina72
  Kolejka po piwo
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Jestem za "godzinami dla seniorów". Ale tylko tymi godzinami. Jeśliby osoby po sześćdziesiątce robiły zakupy w wyznaczonych godzinach (i tylko w tych godzinach), najprawdopodobniej wiele osób uniknęłoby zakażenia. A sklepy od 10 do 12 świecą pustkami. "Seniorzy" nagminnie (może tylko w mojej okolicy?) nie zasłaniają ust i nosa, noszą maseczki na brodzie, nie mam pojęcia po co. - Jeśli ktoś ma przeciwwskazania do zasłaniania ust i nosa, powinien dostać zaświadczenie od lekarza. - Ja nie wiem, co jest większym upokorzeniem: przyjmować zakupy od wolontariuszy, czy umierać na korytarzu na SOR?
  @kto2828
  Czysta prawda sam mam takie zaświadczenie,ale udaję że noszę bo na dażdym kroku spotykam się z głupimy uwagami,a zwykłemu Kowalskiemu nie muszę się tłumaczyć!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @kto2828
  a może zaproponujesz coś na kształt obozów dla starców po 60-tce? dostaną miskę ryżu i tv narodową. Wtedy sami się zabiją.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Jakoś mi tych seniorów nie żal. Łażą po sklepach we wszystkich możliwych godzinach poza swoimi, maski zsuniete, na moją grzeczna prośbę w kolejce do kasy o nasunięcie maski z brody na usta nos i odsunięcie się ode mnie, bo bliska odległość kasowania nie przyspieszy, zostałam wyzwana w stylu lwowskiego furmana. Może odciąża ZUS, jak tak łażą, to w końcu coś złapią. A moralistom powiem tak : skoro mój znacznie młodszy mąż nie żyje, choć dbał o zdrowie, to jak oni pójdą do piachu, to będzie przynajmniej zgodne z naturą.
  @anglofilka007
  Życzę Ci samotnej starości!
  już oceniałe(a)ś
  16
  4
  @anglofilka007
  Żal mi ciebie, bo chyba się wychowywałaś w jakiś wyjątkowo wrednym sierocińcu.
  już oceniałe(a)ś
  18
  3
  @anglofilka007
  Ja z kolei młodym zwracałem uwagę też spotkałem się z chamskim komentarzem. Zwłaszcza kobiety w tym przeważają. Nie rozumiem dlaczego.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @anglofilka007
  Takiej miłości do ludzi kotłach chyba nauczyć się w kościele. Przykro to co piszesz się czyta.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @anglofilka007
  Jesteś doopkiem bez wyobrażni. Nie można wykluczyć , że dopadnie cię zaraza a w szpitalu będą na dyżurze tylko staruchy. Mam nadzieje, że to cię zbrzydzi i pogonisz dziadostwo. To samo uczynisz gdy niesprawiedliwie choroba dopadnie twoich najbliższych. Lepiej cierpieć i umrzeć, a stary niech spada.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2