To drugi etap naszej rewolucji. Okazji do protestowania na pewno nie zabraknie, ale chcemy też przenieść demokrację uliczną do internetu - mówią liderki Strajku Kobiet
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet chcą, by prace, które do tej pory odbywały się w zespołach tematycznych  Rady Konsultacyjnej , teraz toczyły się w internecie,  na platformie Loomio.

- To drugi etap naszej rewolucji. Okazji do wychodzenia na ulice na pewno nie zabraknie, ale chcemy też zaprosić was do pracy pozytywistycznej, wspólnego szukania rozwiązań dla Polski, kiedy PiS stanie się już przeszłością - mówi Klementyna Suchanow z OSK.

Z Loomio i podobnych platform korzystano w krajach dotkniętych kryzysem po 2008 r., np. w Islandii, Hiszpanii, USA w czasie OccupyWall Street. 

To platforma konsultacyjna, na której można omawiać lokalne sprawy np. dotyczące szkoły w dzielnicy, programy polityczne i międzynarodowe tematy, np. globalną politykę klimatyczną. Użytkownicy nakreślają tam wątki do dyskusji, proponują rozwiązania, omawiają ostateczne propozycje.

- To platforma partycypacyjna używana w ponad stu krajach, dostępna w 35 językach, a my właśnie dokonałyśmy jej tłumaczenia na polski. Narzędzie, które ma otwarty kod źródłowy, czyli każdy może z niego korzystać, powstało kilka lat temu w Nowej Zelandii. Cel: przenieść demokrację uliczną do internetu - tłumaczy Suchanow. 

 - Stworzyłyśmy kilka wątków, zgodnie z tym, w jakich zespołach Rady Konsultacyjnej prace posunięte są najdalej: prawa kobiet, praca, świeckie państwo, edukacja i klimat - dodaje. Niedługo Rada Konsultacyjna doda kolejne wątki, odzwierciedlające wszystkie tematy, nad którymi pracuje - jest ich w sumie 14.

- Wrzucamy na Loomio pomysły i staramy się ukierunkować ludzi na konkretną dyskusję, której efektem ma być znalezienie najlepszych rozwiązań dla wskazanych problemów. Wszystkim obradom nadamy terminy, pierwszy etap konsultacji tych pięciu tematów to 15 stycznia - tłumaczy Suchanow. 

- Rozumiem, że to może wydawać się utopią, ale to nieuniknione, musimy zacząć pracować nad tym, co dalej. Będziemy mówić politykom: sprawdzam. Nie będą mogli powiedzieć, że nie robią czegoś, bo nie wiedzieli, że ludzie tego chcą. Teraz będzie dokładnie wiadomo, czego chcą obywatele, bo będziemy to razem wypracowywać w sieci - podkreśla Marta Lempart. 

- Nie możemy poddawać się niemocy, myśleniu, że nic od nas nie zależy. To nieprawda - dodaje.

***

Ogólnopolski Strajk Kobiet na Loomio. Jak korzystać z platformy

Wejdź na stronę loomio.org/osk i zaloguj się za pomocą maila. Na podany adres dostaniesz kod, po wpisaniu którego możesz już pracować.

Pod tym linkiem znajdziesz szczegółowe instrukcje korzystania z platformy Loomio.

Na Facebooku OSK możesz odtworzyć zapis konferencji, podczas której zaprezentowano, jak korzystać z Loomio. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetny pomysł do roboty później w ten sam sposób możemy wskazać swoich reprezentantów do sejmu
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Może jednak nie jest tak źle, skoro wracają fora dyskusyjne. Może skończy się wreszcie era facebooka i będą miały szanse wrócić argumenty a z nimi myślenie.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dziewczyny, jesteście wspaniałe, ale nad pomysłami trzeba pracować już teraz!
  @julianna46
  Niezręczna gramatyka w nagłówku, ale sens jest właśnie taki - proszę przeczytać artykuł!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czyli przyznanie się do porażki. Nie udało się osiągnąć zamierzonych celów, ruch słabnie, aktywność pandemiczno-świąteczna zmniejsza się. Szukamy więc jakiegoś usprawiedliwienia i odwrócenia uwagi od naszych błędów. Ale wciąż wierzymy w naszą siłę i "będziemy mówić politykom sprawdzam".

  Zresztą nie ma to wszystko większego znaczenia. Byleby zespoły Rady Konsultacyjnej podjęły jakąkolwiek realną i sensowną decyzję, a może nawet skuteczną strategię działania, czego im z całego serca życzę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Nie dla seksualizacji celibatu!!!

  Miało być samo hasło, ale ciągle mi wyskakuje, że powtarzam. Czy teraz, po dodaniu potwierdzenia, ze powtarzam, to już nie powtarzam?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przeżyłem komunistów, przeżyję i Klementynę Suchanow.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5