Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy niezmiennie od 1993 r. organizowane były na początku stycznia – w początkach fundacji tuż po Nowym Roku, ostatnio zwykle w drugą niedzielę stycznia. 

Jak wspomina Jerzy Owsiak, termin finału to wynik przypadku. Kiedy poprosił Telewizję Publiczną o czas antenowy na pierwszą zbiórkę, wolne godziny w studiu na Woronicza były tylko zimą. WOŚP przyjęła propozycję i do dziś żywe jest hasło towarzyszące zbiórce „Letnia zadyma w środku zimy”. 

W tym roku po raz pierwszy w 29-letniej historii zbiórek termin finału został niemal w ostatniej chwili przesunięty. Planowana na 10 stycznia 2021 r. zbiórka dla laryngologii dziecięcej ma się odbyć 31 stycznia

Decyzja zapadła w momencie, kiedy przygotowania do finału były dopięte. Działały już aukcje charytatywne dla WOŚP na Allegro (zebrano już ponad 650 tys. zł), zaplanowane były koncerty w studiu finału, do obsługi zbiórek zorganizowano ponad 1,3 tys. sztabów ze 120 tys. wolontariuszy, a na finałowym koncie było ponad 1,1 mln zł. 

Zmianę wymusiła decyzja rządu, by od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywała narodowa kwarantanna, czyli niemal całkowity lockdown.

– Jesteśmy tak skonstruowani, że bierzemy wszystkie takie przeciwności na klatę i natychmiast szukamy dobrych rozwiązań. Bardzo cieszymy się, że 120 tys. wolontariuszy gotowych grać, gotowych być razem z nami, będzie robiło wszystko, aby to nasze hasło – WYGRAMY – było nie tylko nadzieją, że wygramy z koronawirusem, ale żeby to było hasło, które mówi o tym, że dajemy sobie radę, że jesteśmy razem, że grając z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, tworzymy społeczeństwo obywatelskie – mówi Jerzy Owsiak.

29. Finał WOŚP na nowo. Miejsce bez zmian

W piątek od rana w fundacji trwało spotkanie produkcyjne, na którym omawiano zadania związane z nowym terminem finału. 

Fundacja nie musiała zarejestrować nowego terminu zbiórki, bo ten już wcześniej został określony od 1 grudnia br. do 28 lutego 2021.

Jak dowiedziała się „Wyborcza”, bez zmian pozostaje miejsce głównego sztabu, czyli studia, z którego Jerzy Owsiak będzie kierował finałem. Po roku przerwy WOŚP wraca na Plac Defilad przed Pałacem Kultury (w styczniu 2020 r. studio było na Placu Teatralnym). 

– Od wczoraj jesteśmy w kontakcie ze wszystkim sztabami i praktycznie wszystkie bardzo dobrze rozumieją naszą decyzję. Przyznają, że to dla nich dobra informacja, bo z powodu zapowiadanych ograniczeń mieliby dużo wątpliwości, jak zorganizować działania – tłumaczy Anna Orzech, rzeczniczka WOŚP.

Finał to ogromne logistyczne przedsięwzięcie, więc fundacja kontaktuje się teraz z podwykonawcami i partnerami zbiórki, aby omówić zmiany. – Rozmawiamy też z artystami, którzy mieli zagrać 10 stycznia. Od zdecydowanej większości mamy już potwierdzenie, że będą z nami również 31 stycznia – mówi Orzech. Zagrają m.in. Dżem, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi.

29. Finał WOŚP. Test na koronawirusa przed wejściem do studia

Mimo pandemii jak zawsze w dniu finału na ulice wyjdzie kwestować 120 tys. wolontariuszy. Wszystkim sztabom fundacja zapewniła materiały ochronne, m.in. 250 tys. maseczek FFP2 i płyny do dezynfekcji. 

Reżim sanitarny będzie panował też w studiu na Placu Defilad. Inaczej niż w latach poprzednich, kiedy studio mógł odwiedzić każdy, tym razem wstęp będą mieli wyłącznie zaproszeni goście, po spełnieniu określonych warunków.

Każda z osób odwiedzających namiot, w tym również stali pracownicy fundacji WOŚP, członkowie Pokojowego Patrolu oraz obsługa techniczna wydarzenia, będą musieli wypełnić ankietę medyczną, poddawać się pomiarowi temperatury i szybkiemu testowi na obecność SARS-CoV-2. Testy wykonywane będą na miejscu przez obsługę medyczną zapewnioną przez WOŚP, tuż przed wejściem do studia.

WOŚP przypomina, że poza kwestami do puszek odbywać się będą zbiórki elektroniczne, m.in. do eSkarbonkiDo piątku 18 grudnia wpłacono tam prawie 260 tys. zł. 

„Wyborcza” gra z Orkiestrą

Do finału włączyła się tradycyjnie „Wyborcza”. Jak w latach poprzednich zorganizujemy zbiórkę do puszki w serwisie Siepomaga.pl, weźmiemy udział w aukcjach charytatywnych i na bieżąco będziemy podawać informacje na temat przygotowań do finału oraz samej zbiórki w styczniu we wszystkich kanałach „Wyborczej”. 

Na naszej aukcji do wylicytowania będzie m.in. spacer z Adamem Wajrakiem po Puszczy Białowieskiej wraz z noclegiem w Białowieży i pakietem książek; prenumerata Wyborcza.pl na 100 lat oraz pierwsza strona naszych tygodników lokalnych, na której z pomocą redakcji wygrana osoba będzie mogła zaprezentować siebie, swoją firmę, swoją pasję.

 Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.