Czy jak na polskiej fladze jest powstańcza kotwica, to też jest to znieważenie flagi? Absurd
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autorka jest zastępczynią rzecznika praw obywatelskich, doktorem nauk prawnych, działaczką społeczną, przez wiele lat szefowała przedstawicielstwu Rady Europy w Polsce  

Flaga podlega ochronie konstytucyjnej i prawnokarnej. Osoba, która znieważa flagę, naraża się na odpowiedzialność karną.  

Ale co oznacza znieważenie flagi? Czy symbol Strajku Kobiet znieważa flagę?  

Moim zdaniem symbol, który był używany przez Szare Szeregi w czasie powstania warszawskiego, wskazuje na to, że mamy do czynienia ze sprzeciwem, buntem społecznym w słusznej sprawie troski o to, co dzieje się w Polsce, więc nie może być traktowany jako znieważenie flagi.  

To jest kwestia standardów europejskich i obrony europejskich wolności. Nikt tej flagi nie pali, trudno więc tej rodzinie zarzucić jej znieważenie.  

Czy jak na polskiej fladze jest powstańcza kotwica, to też jest to znieważenie flagi? Absurd. 

Sprawę oceni sąd. 

Policja dokonuje niezwykle inwazyjnych działań. Ale czy policja słyszała, jak posłanka powiedziała o fladze europejskiej, że to szmata? Co wtedy zrobiła policja? Przypomnę, że 14 grudnia obchodziliśmy 65-lecie flagi europejskiej, która jest symbolem i Unii Europejskiej, i Rady Europy. 

Dziś policyjna opresja dotyka nas w naszych domach. Chociaż w pewnych sytuacjach policja może wejść do mieszkania, jednakże niedopuszczalna jest ingerencja policji, aby usunąć flagę. Policja próbuje nas zastraszyć, fundując w wielu wymiarach efekt mrożący. Zarzuca np. demoralizację młodej osoby, która bierze udział w demonstracji, nie podoba jej się flaga z piorunem. Przypomnę, że policja do niedawna nie lubiła białej róży, a osoby, które ją niosły, karała mandatem pod byle pretekstem.

not. Waldemar Paś
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeśli policja dokonuje czynności niezgodnych z prawem, to ci policjanci powinni być w przyszłości ukarani zgodnie z prawem.
  @attache_48
  Dlaczego oni wpuścili tych gliniarzy do mieszkania? Mieli nakaz? Należało ich poszczuć ratlerkiem i spuścić ze schodów.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @zbych21

  Weszli sila. Co mial zrobic?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @attache_48
  Tacy jak oni gotowi są do wszystkiego również do działań jak inni względem ks.Popiełuszki .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @attache_48
  Tylko pytanie, w jakiej przyszłości. Zmiana władzy tylko możliwa przez bunt wojska lub policji. Innej drogi nie ma.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Osoby odpowiedzialne za takie naciąganie prawa i łamanie go, przedstawiciele instytucji podpisani pod np decyzją sanepidu w Toruniu muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności bo inaczej nigdy nie staniemy się sprawiedliwym, nowoczesnym państwem.
  @agnis
  Prawo jest naciągane - bo tak zostało skonstruowane. Nigdzie nie zdefiniowano "ZNIEWAŻENIA" - więc pociągnięcie do odpowiedzialności jest uzależnione od tego, czy: BIEGŁY i SĘDZIA - jest NASZ czy WASZ. A wiadomo, że: czyja władza - tego religia, historia i PRAWO. /no i oczywiście - RACJA/.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  BRYGADY "TELESKOPOWEGO" DOBRODZIEJA ESKALUJĄ NAPIĘCIE.
  p.s.
  Spadek w sondażach skłania PiS do poszukiwania rozwiązań siłowych?
  już oceniałe(a)ś
  60
  0
  Coś bardzo niedobrego dzieje się z naszą Policją. Łamane są podstawowe zapisy z ustawy, która reguluje zasady jej funkcjonowanie, a cichcem zgadzają się na to jej szefowie. O ile nieco rozumiem postępowanie szeregowych, bardziej lub mniej gorliwie wykonujących rozkazy policjantów, to nie rozumiem ich szefów. Ciekawe, czy polecenia takiej a nie innej reakcji mają swoje odzwierciedlenie w zapisach odpraw do służby, czy dziennikach działań.... Pewno nie, są wydawane "na gębę". Jest w tej służbie taka fajna zasada stosowana przez przełożonych: "Nagadam, napolecam, ale jakby co, to nie ja! Przecież mnie tam nie było!". Trzeba dbać o swój stołek, pielęgnować pozycję zajmowaną w tej "bidnej" formacji.
  Jakoś, jako emerytowany, taki ciut wyższy rangą policjant, nie wierzę by ci ludzie weszli tam z własnej inicjatywy. Ktoś im polecił, lub z kimś to konsultowali.
  Pamiętajcie Panowie komendanci i pozostali różnej rangi dowódcy: "Spisane będą słowa i czyny". I nagle, nawet za eś tam lat ktoś się mocno zdziwi, że jest rozliczany za coś, czego już nawet nie pamięta. Nie warto iść w koniunkturę. Jest jeszcze takie coś jak honor i poczucie przyzwoitości.
  Należę do tego pokolenia policjantów, które od samego początku budowało etos tej formacji. I widzę, że blisko 30 lat poszło w ..... A też byłem z tych "wyższych stopniem"...
  @zdradzonywnocy
  wiekszosc tych wyzszych ma prawa emerytalne a chca porzadzic natomiast wsrod nizszych nie ma siwych glow wiec daja sie wykorzystywac
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ korcia198@wp.pl
  Prawa emerytalne już raz odebrali. Czyli da się.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zdradzonywnocy
  Połączenie pojęcia ?etosu? z pracą wykonywaną przez policjanta jest groteskowe. O etosie mają prawo mówić lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, ale nie wy milicjanci, policjanci, żandarmi, itp. Etos nie był, nie jest i nigdy nie będzie towarzyszył waszej pracy i zawsze pozostanie dla was niedościgły. Jeśli są wątpliwości dlaczego, to proponuję zapoznać się z definicją tego pojęcia, żeby więcej nie chrzanić o etosie policjanta.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @Bombur
  PWN: etos, ethos [wym. etos] ?ogół wartości, norm i wzorów postępowania przyjętych przez daną grupę ludzi?
  Nie ma za co.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  O jasna anielka! Ja też mam błyskawicę. Na skrzynce z przyłączem prądu. Mam zacząć się bać? Bo jak zamaluję to mnie święta ENEA pogoni...
  @zdradzonywnocy
  Znieważasz skrzynkę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trzeba błyskawice nakleić na szybę, a flagę powiesić w oknie za szybą.
  @mnbvcz
  nikt nie będzi mi właził do mieszkania bez zaproszenie, ci policjanci winni byc surowo ukarania !!!
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Kolejna akcja tępych pałkarzy sprzedajnych jak prostytutki.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Tzw. "Policja" może wszystko, jeśli tzw. rząd ją wspiera. Tak było w komunie i PRL. I tak jest dzisiaj. "Policja" ma poparcie "rządu", który ma za nic Nas Polki i Polaków, a walczy o pełną władzę. Marnotrawi pieniądze nas, podatników, rozdaje pełnymi garściami swoim wyznawcom, służbom, klerowi, również policjantom, tzw. policjantom. Nie dajmy się, walczmy o swoje prawa. Brawo Ogólnopolski Strajk Kobiet! Od strajków Solidarności z lat 80, nie było takich protestów. Wyście to uczyniły, jestem z Wami , na protestach i mentalnie.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0