Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

not. Waldemar Paś

Przyjechałam do Brukseli, żeby mówić o tym, jaka naprawdę jest sytuacja w Polsce - o tym, że polski rząd ma najniższe poparcie społeczne od momentu swojego powstania. Że 70 proc. osób w Polsce popiera protesty, których głównym postulatem jest ustąpienie rządu. Nie ma mandatu władza, która musi odwoływać posiedzenia Sejmu, bo nie ma większości. Jeśli obraduje, to otoczony barierkami i policją; ze strachu przed protestami wciąż nie opublikowali oświadczenia Trybunału Julii Przyłębskiej. Nie tylko nie reprezentują nas, ale działają wbrew obywatelkom i obywatelom. Europejskim decydentom i mediom przypominam też, że dziś walka o wartości europejskie toczy się na ulicy w Polsce.

Najważniejsze dla mnie osobiście jest to, że w Brukseli jestem z aktywistkami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który jest częścią ruchu Fridays for Future. Współpracujemy na poziomie krajowym, dając przykład i oczekując od wszystkich organizacji feministycznych, prawno-człowieczych i prodemokratycznych, że połączą się z ruchami walczącymi o klimat. To jest minimum tego, co możemy zrobić.

Z Donaldem Tuskiem rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o tym, że PiS ma siłę, ale nie ma władzy, że nie mają kontroli nad sytuacją w kraju. Rozmawialiśmy też o przyszłości opozycji w Polsce, opowiedziałam o naszej Radzie Konsultacyjnej i jaki mamy pomysł na Polskę po PiS.

To, że 1 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące reguły praworządności, to kolejny dowód na to, jak panowie u władzy kłamią - w tej sytuacji miało być weto, weta nie ma. Piaskownica, kłamstwa, wygłupy, jak zwykle. Zadanie dla nas to presja na UE ze strony polskich obywatelek i obywateli, żeby nie ważyła się odpuszczać polskiemu rządowi. W żadnej sprawie.

To, co jest teraz bardzo groźne, to fakt, że władza przejmuje większość mediów lokalnych, które będą używane na poziomie lokalnym do zaszczuwania ludzi, tak jak obecnie dzieje się to w telewizji publicznej. Na to też trzeba znaleźć sposób - i oczywiście go znajdziemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.