Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List do osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez ludzi Kościoła

Drodzy,

jako Inicjatywa „Zranieni w Kościele” – w ramach telefonu wsparcia 800 280 900 i środowiska wsparcia, które dla Was i z Wami tworzymy od prawie dwóch lat – staliśmy się powiernikami wielu Waszych traumatycznych doświadczeń i historii. Jesteśmy nieustająco wdzięczni Wam za okazane zaufanie. 

Myśląc o Was, nie możemy przejść obojętnie nad oburzającymi wypowiedziami o. Tadeusza Rydzyka.

Nazywa on bp. Edwarda Janiaka, oskarżonego o tuszowanie przestępstw pedofilii w swojej diecezji – wobec którego toczy się przecież postępowanie Stolicy Apostolskiej – „współczesnym męczennikiem”, a przestępstwa wykorzystania seksualnego przez księży bagatelizuje słowami: „To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże…”.

Wiemy, że takie słowa odradzają Wasz ból i Wasze poczucie odrzucenia. Dlatego nigdy nie powinny paść, zwłaszcza z ust duchownego! Skandaliczne jest to, że wypowiadający je ksiądz wykorzystuje do tego czas świętej Eucharystii, a słowa te nie spotkały się z natychmiastową krytyczną reakcją obecnych tam biskupów, przedstawicieli rządu czy rzecznika praw dziecka.

Jako katoliczki i katolicy pragniemy, aby nasz Kościół zawsze stał po Waszej stronie, aby wspierał duchowo i materialnie wszystkich skrzywdzonych oraz dołożył wszelkich starań, żeby zbrodnie wykorzystania seksualnego oraz ich tuszowanie nie miały więcej miejsca w naszej wspólnocie.

Zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie zdołamy doświadczyć, jak ogromne jest Wasze cierpienie, chcemy jednak zapewnić o nieustannej i głębokiej solidarności z Wami, którą staramy się realizować przez telefon wsparcia „Zranieni w Kościele”. I jeszcze raz wyrażamy Wam wielki podziw za Waszą odwagę opowiedzenia o trudnych do wyobrażenia krzywdzie i cierpieniu.

Z serdeczną więzią,

Członkowie Zespołu Koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”:

Katarzyna Bartosik,

Maria Bremer,

Maryna Czaplińska,

Dawid Gospodarek,

Katarzyna Jabłońska,

Jakub Kiersnowski,

Zbigniew Nosowski,

Barbara Smolińska,

Katarzyna Sroczyńska.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.