Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jako byli ministrowie sprawiedliwości i ministrowie spraw zagranicznych stajemy w obronie praworządności i pozostałych wartości stanowiących fundament Unii Europejskiej. Ich poszanowanie służy nie tylko Polakom, ale wszystkim Europejczykom. Polityka rządu Zjednoczonej Prawicy osłabia pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Podważanie jedności wspólnoty państw demokratycznych szkodzi Polsce, a cieszyć może jedynie jej nieprzyjaciół.

Grożąc zawetowaniem budżetu Unii Europejskiej premier polskiego rządu ryzykuje utratę setek miliardów złotych pomocy finansowej – tak potrzebnej ochronie zdrowia, edukacji, gospodarce, pracownikom i pracodawcom w czasie najgroźniejszej od stulecia pandemii oraz kryzysu gospodarczego, jaki wywołała.

Już te konsekwencje działań obecnej władzy powinny wywołać bezwzględny sprzeciw. Ale znaczenie ma nie tylko to, co polskie władze robią. Równie ważne jest, w jakim celu. Rząd Zjednoczonej Prawicy odrzuca wsparcie na walkę ze skutkami kryzysu nie z troski o dobro kraju, lecz po to, aby zapewnić sobie bezkarność w łamaniu prawa i naruszaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie chce wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej. Ale jednocześnie umniejsza korzyści płynące z członkostwa i porównuje dobrowolną przynależność do tej organizacji – popieraną przez 90 procent Polaków – do siłowego podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu. To retoryka łudząco podobna do retoryki brytyjskich eurosceptyków w latach poprzedzających brexit.

Czas ucieka, jako że dotknięta pandemią Europa musi działać szybko. Mechanizm ochrony praworządności zostanie wprowadzony bez względu na opory partii rządzących w Polsce i na Węgrzech, ponieważ tego chce dziś większość Europejczyków, także w Polsce.

Wzywamy polityków kreujących politykę rządu do rezygnacji z groźby użycia weta i uchwalenia budżetu, na który czekają obywatele całego kontynentu. Wzywamy do przywrócenia Polsce godnego jej miejsca w Unii Europejskiej i do poszanowania Konstytucji, na którą przysięgali obejmując swoje urzędy.

sygnatariusze:

Krzysztof Kwiatkowski,

Cezary Grabarczyk,

Dariusz Rosati,

Adam Daniel Rotfeld,

Zbigniew Ćwiąkalski,

Marek Biernacki,

Włodzimierz Cimoszewicz,

Radosław Sikorski,

Borys Budka,

Grzegorz Schetyna.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.