Naszym wspólnym hasłem, jak i hasłem strajku kobiet jest: Polska nas boli, musimy krzyczeć. W tej sytuacji żądamy rozpoczęcia przygotowań do przedterminowych, przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Trzeba zatrzymać w sposób pokojowy szaleństwo, jakie ogarnęły prawicowe elity władzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel Obywatelski

Obecny rząd i obecna większość parlamentarna prowadzi otwarcie politykę antypolską, sprzeczną z podstawami naszego interesu narodowego. Wetowanie budżetu europejskiego i zasad stojących u podstaw UE rzekomo w imię idei suwerenności jest nie do przyjęcia. Tym bardziej że „suwerenność narodowa” jest dla rządzących niczym innym niż przyznaniem sobie całkowitej swobody do niszczenia rządów prawa i kwestionowania podstawowych wolności obywatelskich oraz destrukcji demokratycznego państwa.

W ciągu kilku miesięcy rządzący prowokują kolejne konflikty społeczne i kulturowe, prowadzą politykę, łącznie z polityką zdrowotną, kierując się jedynie swoimi interesami politycznymi, partyjnymi, nie licząc się z dobrem wspólny. Polityka i język liderów PiS jest oparty na kłamstwie, manipulacji, propagandzie.

Konsekwencje tej polityki są wyłącznie katastrofalne. Władze i tym samym państwo traci zaufanie społeczne. Wyjątkowo dramatyczny przebieg pandemii pokazuje, jak bardzo rządzący nie dają sobie rady z opieką zdrowotną. Kolejne grupy społeczne od lekarzy po rolników, także poszczególne branże gospodarcze, czują się głęboko zawiedzione polityką PiS. Młodzi kategorycznie i kpiąco odmawiają władzy wiarygodności i wszczęli obywatelski protest. Pokazują wyraźnie, że z obecnymi władzami nie sposób się porozumieć.

Brak europejskich środków na odbudowę gospodarki po kryzysie pandemicznym może okazać się największą katastrofą narodową. Kolejne ograniczenia nakładane na sądy budują system autorytarny, którego cechami najważniejszymi jest i będzie sięganie po różne formy przemocy, przemocy administracyjnej, propagandowej, policyjnej oraz chaos decyzyjny, organizacyjny, korupcja na wyjątkową skalę i zapaść gospodarcza.

Jest to zaprzeczenie całego dorobku Solidarności 1980-81, ruchów antykomunistycznych i antytotalitarnych, stoi w sprzeczności z zasadami europejskiej wspólnoty narodów i naszą różnorodną tradycją narodową.

Naszym wspólnym hasłem, jak i hasłem strajku kobiet jest: Polska nas boli, musimy krzyczeć. W tej sytuacji żądamy rozpoczęcia przygotowań do przedterminowych, przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Trzeba zatrzymać w sposób pokojowy szaleństwo, jakie ogarnęło prawicowe elity władzy.

Ireneusz Krzemiński

Jan Lityński

Ewa Łętowska

Paweł Śpiewak

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo! Takie apele i konkretne działania trzeba podejmować gdziekolwiek jesteśmy! Ten rząd to szkodliwy wrzód do usunięcia
  @premie-nam-sie-naleza
  Jesteśmy lata świetlne od pojęcia (a jak widać i podjęcia) konkretnych działań.
  Mniej więcej gdzieś w połowie drogi między Mińskiem i Moskwą, 20 lat temu.
  już oceniałe(a)ś
  11
  5
  @premie-nam-sie-naleza
  Musimy uwolnić Polskę od kaczystowskiej zarazy, która jak gangrena niszczy nasze państwo, społeczeństwo, gospodarkę i kulturę.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  ja uważam, że nie powinni inni przejmować sterów władzy, bo to już jest pobojowisko, oni tak wszystko zniszczyli, i aby teraz wszystko naprawić i wrócić do normalności to cholrnie długo potrwa. To oni powinni tonąć na tej łajbie, ale bez nas
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @joluchna
  ''oni powinni tonąć na tej łajbie'' a my na Madagaskar?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @panbuchman
  Racja. Świetny pomysł na "świąteczny prezent".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wreszcie!
  Rząd nie umie rządzić - musi odejść!
  Premier kłamie - musi odejść w niesławie!
  Posłowie i urzędnicy państwowi, którzy złamali prawo - muszą być ukarani!
  Tylko tak jest szansa na lepszych następców.
  już oceniałe(a)ś
  186
  2
  Patrzę na polski burdel przez pryzmat szpitala, w którym pracuję. Szpital w Strzelinie pod Wrocławiem został ogłoszony szpitalem covidowym. Miało być 60 łóżek dla chorych z covidem jest max. 30 bo brakuje reduktorów do tlenu, miało być 5 łóżek dla lżej chorych jest 4 bo brakuje sal, miały być 3 stanowiska respiratorów jest jedno bo brakuje wyposażenia. Że nie wspomnę o braku centralnego zarządzania miejscami covidowymi. Ta władza naprawdę sobie nie radzi. A powinna.
  @adaposki
  Popatrz lepiej i odpowiedz sobie po co zgonom łóżka.
  A rząd podaje o szpitalach tylko wyniki zgonów, a więc chyba tym się rządowe szpitale zajmują.
  Redukowaniem, bez reduktorów.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @adaposki
  A czy są obsadzone etaty kapelanów? ile jest kaplic?
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Oczywiście.
  Podpisuję się wykrzyknikami pod apelem.
  Ale najwięcej dla apelu zrobi ten, kto znajdzie jego zdolnego do realizacji adresata.
  Boję się, że Autorzy nie zauważyli, że akurat teraz, w Polsce, to już może być tylko Diadia Moroz.
  już oceniałe(a)ś
  69
  3
  by przystąpić do kolejnych wyborów, potrzebny jest nowy lider, który ogarnia co tak naprawdę się dzieje.
  A rzecz jest dość oczywista, to Kościół wypowiedział wojnę Społeczeństwu, walczącemu o prawa człowieka.

  Walczy z Jurkiem Owsiakiem, bo owieczki kościelne nie pasą się na kościelnej łące. Walczy z każdym, kto odbiera mu panowanie nad umysłami i uczuciami ludzkimi, bo uważa że ma to na wyłączność, na czynienie ''dobra''.

  Poprzez Radio Maryja, omotał osoby samotne, schorowane, zagubione w nowoczesnym świecie nowych technologii itd.
  W państwowej szkole, za pieniądze podatników, naucza bez kontroli swoich treści, wmawiając ludziom takie głupoty jak grzech pierworodny, spowiedź święta i na mszach każe walić się w piersi wypowiadając ''moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina''. Cóż to jest innego jak nie indoktrynacja, zniewolenie umysłów.
  Takie bzdety w wiarą w Boga mają niewiele wspólnego, ale kto się tak naprawdę nad tym zastanawia.
  Ludziom wydaje się, że jak chodzą do kościoła, spowiadają się i zajadają komunijne wafle, to stają się bliższymi Bogu. To wielkie nieporozumienie, bo nie potrzeba być katolikiem, by być dobrym człowiekiem.

  Kościół, jak niegdyś PZPR stał się ''przewodnią siłą narodu'', tak to pojmuje PIS i wiernie słucha nakazów kościoła, bo jak nie to zabiorą mu elektorat i skończy się władza, zaszczyty, Jarosław, Jarosław,.... Jaro...

  Zachodni model społeczeństwa, to nie jest bajka Kościoła, to świat jakiego boją się jak diabeł święconej wody i gotowi są przelać krew, by nigdy do tego nie doszło. Wyjście z Unii Europejskiej, nie stanowi dla nich problemu. Niełatwo będzie wyrwać się z ich szpon, bo ciemnota już pokazała pazury.
  już oceniałe(a)ś
  35
  1
  Jak najwięcej głosów z pośród Polaków nie zajętych robieniem własnej kariery w gremiach partyjno-politycznych! Od działaczy społecznych, poprzez nauczycieli i wykładowców, lekarzy, przedsiębiorców, którzy utrzymują tę chorą władzę, a przydałoby się żeby zaczęli racjonalnie myśleć polscy rolnicy.
  Takimi listami należy uświadamiać obecnej władzy, że jej czas się skończył.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Dobrze napisane poza jednym sformulowaniem 'prawicowe elity wladzy' to kompletny oxymoron ani elity i ani prawica , ludzie ktorzy dorwali sie wladzy to poprostu zorganizowana grupa przestepcza i tak nalezy ich traktowac po utracie przez nich wladzy .Co mam nadzieje nastapi niebawem.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Brawo! Najwyższy czas żebyśmy znów żyli w normalnym kraju!
  już oceniałe(a)ś
  16
  1