W sobotę 28 listopada Strajk Kobiet świętuje 102 rocznicę wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych i organizuje w kiludziesięciu miejscowościach demonstracje przeciwko agresji ze strony służb państwowych
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę 28 listopada, kiedy przypada 102. rocznica uzyskania w Polsce praw wyborczych przez kobiety, Polki ponownie będą protestować na ulicach i walczyć o swoje prawa.

"Znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc - Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyła na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje" - czytamy na stronie wydarzenia "W imię Matki, Córki i Siostry" na Facebooku.

- W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić - dodają działaczki Strajku Kobiet. 

Pod tym hasłem mogą też protestować nie tylko kobiety, ale też np. osoby protestujące w obronie wolności mediów (po ostatnich bezprawnych interwencjach policji wobec dziennikarzy). 

- Zobaczymy, jak zachowa się policja - mówi Marta Lempart.  

Przeczytaj również: Wykaz policyjnych błędów, o których powinni wiedzieć demonstranci [analiza adwokatki po miesiącu protestów]

Organizatorki przypominają, że dotychczas żaden z policjantów bezprawnie oddelegowanych do zabezpieczania demonstracji nie odmówił wykonania rozkazu. 

W Warszawie marsz zacznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego

Protesty odbędą się też w innych miastach, w niektórych pod komisariatami „policji partyjnej, bo już niepaństwowej”. W piątek po południu zaplanowanych było na Facebooku ponad 30 wydarzeń pod hasłem "W imię matki, córki, siostry - przeciwko przemocy policji".

We Wrocławiu na Placu Wolności o godz. 15 w sobotę ma odbyć się manifestacja pod hasłem "Patriarchat wyp....ć". 

W Toruniu o godz. 14.30 przy pomniku Józefa Piłsudskiego rozpocznie się spacer upamiętniający wywalczenie praw wyborczych przez Polki.

W Poznaniu na Placu Wolności od godz. 17 zaplanowany jest protest "Blokujemy, strajkujemy i w UE zostajemy!".

W Radomiu na Placu Jagiellońskim od godz. 18 zaplanowana jest manifestacja pod hasłem "Walczymy nadal o nasze prawa!".

Organizatorki wydarzenia piszą na Facebooku: "Kurski się boi i dostał ochronę, przed domem Bąkiewicza stoi policja, Kaczyński chroni się za armią policji. TYLKO KOBIETY SIĘ NIE BOJĄ!".

W Tarnowie demonstracja zaczyna się o godz. 18. "W Tarnowie mamy wiele kobiet - to OBYWATELKI, siostry, przyjaciółki, matki, córki, babcie, które chcą żyć w państwie demokratycznym, opartym na równości, tolerancji, gdzie kobieta ma prawo wyboru" - napisały organizatorki. 

"Nasze prababki nie dały się zastraszyć! My też się nie damy!" - deklarują inicjatorki spaceru upamiętniającego rocznicę wywalczenia praw wyborczych w Bielsku Białej. Początek o godz. 16. na placu Bolesława Chrobrego. 

W kilku miastach demonstracje odbędą się też w niedzielę. Protesty zaplanowane są m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczawnicy i Zabrzu.

W poniedziałek manifestacje mają odbyć się m.in. w Gdyni i na Podhalu.

We wtorek we Lwówku Śląskim.

Pełen spis wydarzeń znajduje się tutaj: 

- Odkąd narodowcy przejęli 11 listopada, ten dzień jako święto jest spalony. Zmieniamy więc tradycję i zamiast 11 listopada chcemy obchodzić święto nadania praw wyborczych Polkom, co miało miejsce 28 listopada 1918 r. Polska jest kobietą, będziemy więc miały święto narodowe w tym dniu - mówiła niedawno "Wyborczej' Agnieszka Czerederecka z OSK.

Prawa wyborcze Polki uzyskały na mocy dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu  wydanego przez Józefa Piłsudskiego. W pierwszym artykule stanowił, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci". W siódmym artykule dekretu zapisano, że do Sejmu wybierani są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze.

Posłanki pierwszy raz zasiadły w ławach sejmowych w 1919 roku. Konstytucja marcowa z 1921 roku podtrzymała postanowienia Piłsudskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  tylko strajk generalny i wielkie masy na ulicach beda w stanie obalic pis.
  @kash
  Zrobimy to! 40 rocznica Solidarności.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @kash
  Strajki generalne, to można było robić za komuny. Teraz na takie numery chętnych się nie znajdzie..
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @jarek_postrach_piaskownicy
  Czego? Hahahahaha. "Solidarność", to największe oszustwo drugiej połowy XX w. w Europie. O koryto chodziło, a głupi robol dał się nabrać, jak dziecko.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @votec
  Mówi się strajk generalny ale przecież nie chodzi o prywatną gospodarkę.Wystarczy że stanie co państwowe, komunikacja, poczty, urzędy, transport, szkoły itd.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @votec
  wypie...j!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo - w całej Polsce trzeba pokazać fucka dla aktualnej ekipy rządzącej.
  już oceniałe(a)ś
  118
  1
  TO JEST TO !!!
  Strajk kobiet jedyną skuteczną opozycją.
  już oceniałe(a)ś
  106
  2
  Uważam, że dobrze byłoby wysłać kilka aktywistek (które mają już doświadczenie w przejawianiu itd) do mniejszych miasteczek. By pomóc to trochę rozkręcić.
  już oceniałe(a)ś
  81
  2
  W jedności siła
  już oceniałe(a)ś
  78
  0
  Jutro cala Polska spotka sie razem polazujac ze mamy juz dosyc pisowskiej sekty ktora sieje nienawisc od 6 lat , pasac sie na panstwowych posadach. Pokazmy ze nie jestesmy ciemnym ludem jak mawial o Polakach pan kurski z Tv pis
  już oceniałe(a)ś
  64
  1
  Zjednoczeni solidarnością zwyciężymy siły ciemności i zacofania
  już oceniałe(a)ś
  43
  0
  Panowie pójdźmy wspierać i chronić nasze kobiety. Nie pozwalajmy aby ktokolwiek je krzywdził
  już oceniałe(a)ś
  32
  1