Interweniujemy wszędzie tam, gdzie możemy - mówił we wtorek Adam Bodnar na posiedzeniu senackiej komisji praworządności, praw człowieka i petycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Widzimy eskalację zachowań ze strony policji – mówił RPO Adam Bodnar podczas obrad senackiej komisji ws. działań policji wobec protestów społecznych 24 listopada 2020.

Nie zdarzało się wcześniej używanie pałek teleskopowych podczas zgromadzeń czy użycie antyterrorystów w cywilu.

Dziś gaz pieprzowy jest używany regularnie, także wobec posłanek.

Zatrzymanych wywozi się do miejscowości pod Warszawą; utrudnia im się dostęp do adwokatów.

Zatrzymuje się dziennikarzy; naruszany jest immunitet poselski.

- A nie ma woli tłumaczenia się – tak Adam Bodnar skomentował nieobecność (mimo zaproszenia) przedstawicieli MSW i KGP na zorganizowanym 24 listopada 2020 r. posiedzeniu senackiej komisji praworządności, praw człowieka i petycji.

- Interweniujemy wszędzie tam, gdzie możemy - mówił Adam Bodnar jako jeden z gości komisji. Polega to na wystąpieniach do władz oraz na wizytacjach w komisariatach policji. Staramy się tam być po każdym zgromadzeniu po którym następują zatrzymania. Obserwujemy także sytuację protestujących przedsiębiorców czy demonstrantów z Marszu Niepodległości, bo każdy ma prawo do poszanowania praw podstawowych przez policję.

Widzimy eskalację zachowań ze strony policji. Dziś pieprzowy gaz łzawiący jest używany regularnie, także wobec posłanek. A nie zdarzało się wcześniej używanie pałek teleskopowych podczas zgromadzeń. Będę przygotowywał wystąpienie w tej sprawie, bo są one bardziej szkodliwe niż zwykłe pałki. Sprawa wywożenia zatrzymanych poza miasto, do miejscowości pod Warszawą. Utrudnia się dostęp do nich adwokatów. Zatrzymuje się dziennikarzy, co jest absolutnie skandaliczne. Pytamy KSP, dlaczego narusza się immunitet poselski. No i jeszcze użycie grupy antyterrorystów wobec demonstrantów...

Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Osoby zatrzymane podczas majowych protestów przedsiębiorców zażaliły się do sądu. W 79 przypadkach sądy uznały zatrzymania za niezasadne. To powinno być teraz dla policji powodem wyciągnięcia wniosków – by to się nie zdarzało, skoro sądy to potwierdzają. To powinna być nauczka – bo danej osobie przysługuje odszkodowanie i my jako podatnicy zapłacimy za nieprofesjonalizm policji.

Zastępczyni RPO Hanna Machińska mówiła: Wczoraj byliśmy na ul. Wilczej. Gdyby nie nasza obecność wraz z posłami, to doszłoby do bardzo poważnych sytuacji. A była tam tylko grupka skandujących demonstrantów.

Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (które działa w ramach BRPO) Przemysław Kazimirski: Od 23 października do wczoraj były 22 nasze wizyty w komendach. Rozmawialiśmy w sumie z 70 osobami. Łącznie w tym czasie zatrzymano 130 osób manifestujących. Najważniejsze ujawnione nieprawidłowości to:

Zatrzymani nie są pouczani o swych prawach.

Zdarzają się nadużycia, np. dwa razy poddawano kontroli osobistej jedną osobę w jednej jednostce.

Brutalizacja sposobu zatrzymania. Osoby rzucano na ziemię, dociskano nogą i wrzucano do radiowozu.

Brak legitymowania się policjantów i podawania podstawy prawnej zatrzymania.

źródło: rpo.gov.pl
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pan Bodnar zapewne będzie długo na swym stanowisku ponieważ prominentni działacze KO nie znają nazwiska ...swojej kandydatki na to stanowisko.
  /....Robert Mazurek: Chciałbym zapytać o wybory Rzecznika Praw Obywatelskich. Mieliście swoją kandydatkę na RPO. Pan pamięta jak się nazywa?

  Sławomir Neumann: Pani... Przepraszam, nie pamiętam w tej chwili....."/
  Czy można to skomentować w jakiś sensowny sposób???
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Chciałem przypomnieć, że RPO jest organem państwowym, który może rozpocząć proces delegalizacji PIS na mocy art. 188 Konstytucji. Może już czas na ten gest.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0