Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lekturę ostatniego numeru "Wysokich Obcasów" rozpoczęłam od artykułu „Dziewczynki nie muszą być grzeczne. Mogą budować statki. Ta praca jest tak samo dobra dla mężczyzn jak dla kobiet”, gdyż jego tytuł mnie zaintrygował.

Tak jak autorka tego tekstu zgadzam się, że kobiety mogą pracować na każdym stanowisku, na którym pracują mężczyźni, ale niewątpliwie w przypadku pracy fizycznej jest im trudniej. I nie mam na myśli tutaj jedynie np. dźwigania ciężkich materiałów, ale właśnie konieczność walki ze stereotypami. Kto powiedział bowiem, że drobna kobieta nie może mieć tyle siły, aby przenieść 25-kilogramowy worek. Sama byłam świadkiem, jak mężczyźni przenosili coś we dwóch, podczas gdy kobieta dawała sobie radę sama.

Co do kwestii intelektualnych – to oczywiste, że kobiety i mężczyźni są sobie równi. Stereotypowo sądzi się, że mężczyźni są lepszymi inżynierami, matematykami, ale zaprzeczają temu dane dotyczące osób studiujących na uczelniach technicznych. Procent kobiet studiujących na uczelniach technicznych w roku 2020 wyniósł 36, co uważam za bardzo dobry wynik.

Kobiety mają bardzo duże możliwości wyboru innych uczelni („bardziej damskich”), a część właśnie z powodów stereotypowych wybiera inny kierunek kształcenia niż np. mechanika. W obecnych czasach, gdzie wiele prac wykonują za człowieka maszyny, dawne podziały prac na typowo damskie i męskie nie mają już zastosowania.

Jedynie, co nas może ograniczać, to nasze własne upodobania. Podziwiam kobiety, które wybierają „nietradycyjny damski zawód”, gdyż potrafią spełnić swoje marzenia na przekór wieloletnim stereotypom. Pokazują nam, że w świecie męskim jest również miejsce dla płci pięknej i wcale niesłabej.

Anna Ł.

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.