Uniemożliwienie uruchomienia budżetu UE i pogrzebanie Funduszu Odbudowy - w konsekwencji weta - byłyby ciosem świadomie zadanym społeczeństwom wszystkich państw Unii, borykającym się ze skutkami pandemii i pilnie potrzebującym wsparcia z obu tych instrumentów. Szczególnie boleśnie odczują go obywatele naszego kraju: bezpowrotnie utracą blisko 60 mld euro, przewidzianych dla Polski w formie dotacji i pożyczek z Funduszu Odbudowy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po pięciu latach nieudolnej i szkodliwej polityki europejskiej rząd PiS znalazł się w ślepym zaułku. Zamiast się wycofać, dąży ku katastrofie. Jak spłukany szuler zastawia interesy obywateli Polski, antagonizując przeciw sobie pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej i marginalizując swoje wpływy w tym - dobrowolnym przecież - związku państw.

W historii Unii na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, w których dochodziło do groźby użycia weta przez państwo członkowskie. Zawsze następowało to w sytuacjach zagrożenia najżywotniejszych, podstawowych interesów państwa. Zawsze też instrument ten stał w odpowiedniej, zrozumiałej dla innych partnerów proporcji do całości spraw będących przedmiotem negocjacji.

Groźba, do której posunął się w ostatnich dniach rząd PiS, sygnalizując gotowość zablokowania finalnych aktów prawnych UE w sprawie wieloletniego budżetu oraz Funduszu Odbudowy, nie spełnia żadnego z tych warunków. 

Rząd PiS straszy wetem, by wymusić na partnerach rozerwanie związku między przestrzeganiem zasad państwa prawa a korzystaniem z pieniędzy podatników europejskich. Żądając wykreślenia słowa „praworządność” z projektu prawa ustanawiającego taki związek, znajduje się w niemal całkowitym osamotnieniu. Za powiązaniem respektowania praworządności z płatnościami z budżetu UE opowiada się 25 z 27 państw UE, Parlament Europejski, a także znakomita większość obywateli państw Unii, w tym ponad 70 proc. pytanych w tej sprawie Polek i Polaków. Oni wszyscy – w przeciwieństwie do obecnych władz Polski - cenią wartości europejskie i europejskie prawa.

Uniemożliwienie uruchomienia budżetu UE i pogrzebanie Funduszu Odbudowy – w konsekwencji weta – byłyby ciosem świadomie zadanym społeczeństwom wszystkich państw Unii, borykającym się ze skutkami pandemii i pilnie potrzebującym wsparcia z obu tych instrumentów. Szczególnie boleśnie odczują go obywatele naszego kraju: bezpowrotnie utracą blisko 60 mld euro, przewidzianych dla Polski w formie dotacji i pożyczek z Funduszu Odbudowy.

Rząd PiS zapewne zdaje sobie sprawę z tych konsekwencji i kosztów. Dlaczego więc obrał samobójczą taktykę? Dlaczego naraża żywotne interesy Polski i jej obywateli? Dlaczego pokazuje partnerom, że gotów jest wyrządzić potężną szkodę ich staraniom o złagodzenie strat związanych z pandemią? Po to tylko, by móc dalej rozmontowywać konstytucję, trójpodział władzy i podporządkować wszystko jednej partii?

Jeszcze nie jest za późno. Wzywamy rząd PiS do opamiętania. Zajechał na skraj przepaści. Czy znajdzie zdrowy rozsądek, by się cofnąć? Czy skoczy, pociągając za sobą cały kraj?

Podpisy:

Jan Barcz

Michał Klinger

Anna Niewiadomska

Iwo Byczewski

Jacek Kluczkowski

Jerzy Maria Nowak

Maria Krzysztof Byrski

Tomasz Knothe

Piotr Nowina-Konopka

Tadeusz Diem

Maciej Kozłowski

Agnieszka Magdziak-Miszewska

Paweł Dobrowolski

Maciej Koźmiński

Piotr Ogrodziński

Grzegorz Dziemidowicz

Jerzy Kranz

Ryszard Schnepf

Stefan Frankiewicz

Andrzej Krawczyk

Grażyna Sikorska

Urszula Gacek

Andrzej Krzeczunowicz

Katarzyna Skórzyńska

Marek Grela

Henryk Lipszyc

Tadeusz Szumowski

Andrzej Jaroszyński

Bogumił Luft

Andrzej Towpik

Adam W. Jelonek

Piotr Łukasiewicz

Wojciech Tomaszewski

Maciej Klimczak

Jacek Najder

Jan Truszczyński

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten idiota Kowalski od Ziobry wzywa do śmierci lub weta - jeżeli będzie honorowy i nie będzie weta powinie w sejmie na oczach posłów popełnić sepuku. Albo niech tego nie robi i zostanie nadal idiotą jak twierdzą jego koledzy z roku ze studiów
  @mirek68
  To głupek. Dlatego poszedł do polityki.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @mirek68
  Za chwilę będzie;
  ?Viva la muerte!!!?
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @mirek68
  niech zrobi seppuku
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @mirek68
  Powinien się już zastrzelić z własnej dupy, choć to dla niego i tak zbyt honorowa śmierć.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @mirek68
  On na pewno nie miał na myśli śmierci własnej. On z tych którzy głoszą chwałę wyrzeczeń i cierpienia, ale pod warunkiem że będzie to dotykało innych a nie jego.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @mirek68

  Z pewnością jest terminalnym idiotą. Urodził się głupi i umrze głupi, seppuku czy nie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @mirek68
  Debil niech zdycha.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @mirek68
  sepuku to sprawa honoru, a on...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @aramba
  Do Pis, jest różnica.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  mam nadzieje że w przepaść skoczy PIS pozostawiając nas na brzegu
  @rycho1011
  A jak by się to miało stać? Wybrańcy 40% są u steru samolotu, którym - chcąc - nie chcąc - lecimy.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @rycho1011
  Nadzieja płonna,pociągnie nas za sobą.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @rycho1011
  On nas zepchnie licząc że w ten sposób sam utrzyma się na brzegu.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @rycho1011
  dostaną kopa w dudę na drogę i polecą sami
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Gdy w piaskownicy nikt się nie chce bawić z rozwydrzonym bachorem, który zawsze chce być kowbojem a nigdy indianinem to bierze on łopatkę, rozwala innym dzieciom ich babki z piasku, sypie piach w oczy i okłada je łopatką. To działa. Ale tylko przez krótką chwilę, bo gdy z pola widzenia zniknie Karyna, która hoduje a nie wychowuje takiego Brajanka to dzieci się skrzykują i robią mu solidarny wpierdziel!
  Taki opiekun naszego Brajanka co prawda jeszcze jest w polu widzenia, ale kadencja mu się nieuchronnie kończy. Za chwile będzie wpierdziel. I oby tylko wpierdziel, bo jak wszyscy przez Brajanka wylecimy z piaskownicy tonie będzie się gdzie i czym bawić. Bo na sąsiednim podwórku jest taki jeden mocno wyrośnięty osiłek, który lubi tylko zabawy w okupacje..
  @bazbaz1973
  I w wojnę!
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @bazbaz1973
  Szacun stary :D
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  PiS za to weto odpowie przed społeczeństwem, nawet przed tą częścią społeczeństwa, która na nich głosowała. Wszyscy, którzy tego weta się domagali, będą wszędzie piętnowani. Szczególnie skupieni wokół zera. Wypier.dalać!!!
  już oceniałe(a)ś
  116
  1
  Nie ma wątpliwości, że za narażanie interesów społeczeństwa polskiego (z niskich pobudek utrzymania się przy władzy za pomocą bezprawia) liderzy "podłej zmiany" zasługują na KARĘ ŚMIERCI, dożywocie będzie zbyt niską karą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  @bontu@wp.pl
  a przed śmiercią wychłostać na rynku...
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @bontu@wp.pl
  Nie, nie , nie! Ubijesz gada i on ma już spokój.
  Dożywocie bez prawa korespondencji, za to w kamieniołomie. Codzienna przymusowa indoktrynacja nt. praw człowieka, samostanowienia, demokracji itd. Niech cierpi w nieskończoność!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @bontu@wp.pl
  Dożywotnia praca fizyczna (sprzątanie, pranie, gotowanie od świtu do nocy) w zakładzie dla osób z niepełnosprawnościami. Żeby na własne oczy widzieli, jak wygląda życie osób, które codziennie nie wiedzą gdzie są ale krzyczą ze strachu i bólu a których życie jest dla nich takie cenne... I zero telefonów, telewizji, internetu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  To jest właśnie kolonizacja - połowa społeczeństwa ma zapie...ć na darmozjadów i jeszcze tańczyć z nimi disco polo...
  już oceniałe(a)ś
  93
  0
  Polacy skoczą razem z PiSem w przepaść? Za Kaczynskiego, za Macierewicza, Ziobrę i innych idiotów-samobojców są gotowi na taki desperacki krok?
  @tuit_tuit
  Masz na myśli pisowskiego suwerena.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @oola
  Pociągną wszystkich za sobą.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gadał dziad do obrazu a dziad ani razu !
  Pogonić pissdzielców gumowymi kulami !!
  @Hun-wuj
  Gadał dziad do obrazu, a OBRAZ do niego ani razu?
  muszę poprawić.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0