Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po przeczytaniu listu o pracy aptek w Irlandii chciałabym podzielić się informacją, jak wygląda sytuacja w Szwajcarii.

Pracuję od ponad 10 lat jako farmaceuta w aptece w Szwajcarii.

Praca wygląda tutaj zdecydowanie inaczej niż w Polsce. Oprócz pobierania i kontroli krwi możliwe jest zaszczepienie się przeciwko grypie i wielu innym chorobom. W ten sposób możemy odciążyć lekarzy i obniżyć tym samym koszty opieki medycznej. Klienci bardzo chętnie korzystają z tych usług, ponieważ nie muszą umawiać się na wizytę do lekarza i mogą przyjść do apteki w dowolnym dla nich czasie. Tej jesieni w ciągu 3 dni w naszej aptece zaszczepiliśmy przeciwko grypie ok. 200 osób.

Od połowy sierpnia jako pierwsza apteka w Szwajcarii testujemy pacjentów na koronawirusa. Przeszliśmy odpowiednie szkolenie i apteka otrzymała pozwolenie na przeprowadzanie testów po wcześniejszym opracowaniu i przedstawieniu wszystkich wymaganych środków ochronnych.

Początkowo wykonywaliśmy tylko testy PCR, a od początku listopada również ''szybkie" testy antygenowe. Zainteresowanie testami jest bardzo duże, wykonujemy ich 80-100 dziennie. Pacjenci nie muszą się umawiać - przychodzą, a my wykonujemy testy na bieżąco w specjalnie odizolowanym pomieszczeniu. Testujemy głównie osoby z objawami koronawirusa, osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, bądź tych, którzy zostali poinformowani przez aplikację Swiss COVID, że znajdowali się w pobliżu osoby, której koronatest okazał się pozytywny. Koszty testów pokrywane są przez ministerstwo zdrowia.

Ale przetestować może się każdy. Tyle że jeśli zainteresowany nie spełnia powyższych kryteriów, za test musi zapłacić sam (koszt PCR - 175 franków, test antygenowy - 57 franków).

O wyniku testu antygenowego informujemy pacjenta po 30 minutach od pobrania wymazu, na wynik testu PCR pacjent musi poczekać od 24 do 48 godzin.

Mamy satysfakcję, że możemy zaangażować się w walkę z pandemią, odciążyć lekarzy i szpitale.

Edyta Wrona-Kaminska

 Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.