Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz JP2, idzie w zaparte, mówi "nic nie wiedziałem". Niewiedza nie usprawiedliwia . Ale jak mógł nie wiedzieć, gdy listy o przestępstwach seksualnych księży przychodziły na jego biurko z całego świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

JP2 nie wiedział, twierdzi nic niewiedzący Dziwisz. Wiedział. Jego przyjacielem był największy zwyrodnialec w sutannie, który gwałcił własne dzieci, arcybiskup Maciel Degollado, założyciel Legionu Chrystusa. JP2 krył, tuszował, zakazywał ujawniać przypadki pedofilii księży katolickich na masową skalę, na całym świecie. Kryjąc przestępców, zwyrodnialców, swoich pracowników, sam jest winny zbrodni wobec ludzkości. Krył pedofilię wśród księży w USA, przyjął w Watykanie abp. Lowa, któremu tam groziło więzienie.

Robił świętych z przestępców, np. kardynała Stepinaca, Chorwata, który zachęcał do eksterminacji Serbów. W czasie jego papieżowania miały miejsce największe afery finansowe, np. pranie brudnych pieniędzy przez Bank Watykański, kontakty z mafią włoską. Szerzej o tym pisze Paul Williams w książce 'Watykan zdemaskowany". Jego świętość powinna zostać unieważniona, a liczne pomniki hańby usunięte na całym świecie. Tysiące zgwałconych dzieci przez katolickich księży przez wieki to główny dorobek Watykanu. Mistrzem był nasz arcybiskup Wesołowski, hiena seksualna.

JP2 nie przepraszał, ukrywał, Benedykt 16 przepraszał, bo katolickie szambo wylało się za jego kadencji, a Franciszek ciągle przeprasza za gwałcicieli w sutannach.

Kościół katolicki to groźna sekta, przed którą należy dobrze chronić nasze bezbronne dzieci. I taką groźną sektę wpuszczono do polskich szkół. Dla mnie jako nauczyciela nie ma na to zgody. Katolicyzm to Polska choroba narodowa, a Adam Michnik, broniąc katolicyzmu w Polsce, jest po złej stronie mocy.

Waldemar Szydłowski, Gdańsk

Czekamy na Wasze listy, komentarze, opinie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  JP II nie tylko wiedzial ale znal ogromna skale pedofili
  To dlatego w 1983 r zliberalizowal kodeks kanoniczny z 1917.r. Wojtyla.zmienil status pedofili z grzechu ciezkiego zagrozonego wydaleniem ze stanu duchownego na grzech lekki , powszedni za ktory taka kara nie obowiazywala
  Jednoczesnie o wiele wyzsza kara byla przewifzoana dla tych ktorzy takie przypadki ujawniani
  Tak wiec nie tylko wiedzial ale wymuszal i ulatwial tuszowanie tych zbrodni bo zdawal sobie sprawe z ogromnej liczby przypadkow i nie chcial uszczuplic tze zasobow kadrowych w KK
  już oceniałe(a)ś
  90
  1
  To ja jeszcze raz... Czy w Watykanie nie działa telewizja i radio? O ile wiem DZIAŁA. O internecie nie wspomninam. A zatem wystarczył PSTRYK i się wiedziało. "Papież nic nie wiedział" to slogan, który może działał w XIX wieku jak się Polacy pytanie czemu papieże potępiali powstania narodowe. Dziś budzi uśmiech. Nieco przestarzała strategia.
  @tksiazek
  Popieram, w kk zasłanianie się niewiedzą, to jak widzę, zaczyna być regułą
  już oceniałe(a)ś
  17
  2
  @tksiazek
  Ludzie otumanieni religią są w stanie chwycić się każdej bujdy, żeby dalej wierzyć.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @realista_eu
  To klerykalna wiara w nieomylność kleru w konflikcie z rzeczywistością.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dziwisz udaje głupa i myśli, że jak się chowa za drzewo to go nie będzie widać.
  JPII? wszyscy go wychwalali za inteligencję, przewidywalność, analizę tego co się działo wtedy na świecie, w Polsce i co? nagle okazuje się, że nic nie wiedział? Przecież to śmieszne
  KK to mafia, robi co chce, gdzie chce i jak chce i jeszcze ludzie, rządy ich po rękach całują, że łaskawie przyjmują datki.
  @wer2322
  Najpierw robili niego z mocarza, przed którym klękał cały świat, który sam obalił komunizm, a teraz robią z JP2 bezradną niezgułę, która nic nie mogła, nie wiedziała, nie słyszała, którą wszyscy oszukiwali.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @wer2322
  katole bardzo chętnie uznają Wojtyłę za na tyle inteligentnego , obrotnego i walecznego, ze sam obalił komunizm. ale juz w przypadku pedofilii nagle robią z niego jakiegoś przygłupa, który nie wie co sie dzieje tuz pod jego nosem
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @fem81
  Tyle języków ponoć znał, ale widocznie akurat nie te, w których media pisały o księżach gwałcących dzieci.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dodajmy jeszcze...
  - strach przed gumką i antykoncepcją wogóle: JPII odpowiada za rozwój epidemii AIDS w Afryce i Ameryce Południowej.

  Obrzydliwy szaman tak jak cały kk

  Jeb.ć pis

  -
  już oceniałe(a)ś
  51
  1
  Zgadzam się całkowicie z autorem listu. Kosciół Katolicki jest niebezpieczną organizacją i świetnie działającą korporacją z całkowicie nieprzejrzystymi finansami. Jest również zorganizowaną grupą przestępczą chroniąca pedofilów - od dziesięcioleci.
  Z przerażeniem obserwowałam rozwój kultu "papieża Polaka", jak JPII był nazywany przez swoich wyznawców. Zakłamanie urzędników watykańskich, hipokryzja, korupcja. Doktrynerstwo JP II (patrz: zakaz prezerwatyw w czasie epidemii AIDS w Afryce). Bełkot o specjalnej roli kobiet (czyli rodzina i rodzenie). Przecież to było wiadomo od lat. W głowie mi się nie mieści i nie mieściło, że można było tego nie widzieć. Pranie mózgów w czystej postaci - zwłaszcza w Polsce, ojczyźnie "naszego papieża".
  Pamiętam komentarze brytyjskiej prasy, gdy JP II umarł - mieszkałam wtedy w GB - nie były zbyt pochlebne, mówiąc oglednie. Świat doskonale widział wstecznictwo papieża, jego niechlubną rolę w rozprzestrzenianiu się AIDS w Afryce, zwalczanie teologii wyzwolenia w Ameryce Pd. W tym czasie w Polsce ludzie klęczeli na ulicach ... Nie mam pojęcia, kiedy katolicy w Polsce wreszcie przejrzą na oczy.
  @milunia_0
  To efekt zamkniętego po wojnie społeczeństwa, dowiadującego się o świecie ze stacji Wolna Europa w skrzeczącym radiu. Kościół w tym czasie dawał schronienie, dysponował pomocą finansową i rzeczową z zagranicy .I wystawił za wszystko rachunki. Zapomniał dodać, że księża stanowili doskonałą siatkę SB w opozycji a z owej pomocy dla potrzebujących ludzi, znakomicie korzystał. A papież Polak to tylko powód do bezrefleksyjnej dumy, że z naszego rodu, z trudną historią i mówi po polsku. Do tego zmiany geopolityczne.Wielu powodów do radości nie było więc społeczeństwo klaskało i pląsało.
  To i tak niewiele lat upłynęło od słynnego "santo subito", beatyfikacji do gwałtownego zwrotu w ocenie kościoła i samego papieża.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @Marni
  Nie wiem, czy jest aż taki "zwrot". Ci, którzy widzą jaką rolę odegrał w ochronie pedofilskiej mafii i ci którzy klęczą i się łaszą to dwa różne narody.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  I co z tego, że jeden nie przepraszał, drugi przepraszał a trzeci stale przepraszał? Nic, kompletnie nic. Kościół jako taki w żaden sposób nie zmienił się poza absolutnie minimalnymi, pozorowanymi procedurami nienaruszającymi status quo/zachowana niezależność od kraju gospodarza, podmiotowość państwa watykańskiego /.Konsekwencje poniósł tam gdzie instytucje państwa świeckiego były silne ale generalnie jego pozycja została zachowana.
  W Polsce nie dość, że kościół jest bardzo zacofany to jeszcze do tego pod ochroną instytucjonalną państwa a także całego establishmentu. A do tego oczywiście znacząca i kosztowna obecność w szkole.
  Dlatego też nie ma znaczenia ile razy i jak wystrojony funkcjonariusz kościelny przeprasza.
  To świeccy obywatele muszą dokonać zmian w stosunkach państwo-kościół jak i tych wewnątrz instytucji. Nie można się spodziewać, że osoby najbardziej zainteresowane bezkarnością włożą sobie pętlę na szyję.Sporo pracy przed ludźmi ale innej drogi nie ma.
  już oceniałe(a)ś
  39
  1
  "JP2 nie przepraszał, ukrywał, Benedykt 16 przepraszał, bo katolickie szambo wylało się za jego kadencji, a Franciszek ciągle przeprasza za gwałcicieli w sutannach"

  Przepraszanie nic kościoła nie kosztuje, a PR ratuje w oczach debili i parafian. Pewnie pana Borgolio skręca, że musi się zmuszać do przepraszania, ale zapewne ulgę przynosi mu rozmyślanie, że należy do organizacji, która 27 lat temu odebrała Polkom nie będacym katoBioMasą prawa człowieka, a 22.X.2020 zdegradowała je ostatecznie do statusu żyda w obozie koncentracyjnym Polska Katolicka pod nadzorem doktora Chazana (taki Mengele naszych czasów).
  Katolicyzm, chrześcijaństwo i bełkot Jezusa Chytrusa - NIEBEZPIECZNEGO MANIPULATORA, KŁAMCY I OSZUSTA mnie BRZYDZĄ
  już oceniałe(a)ś
  41
  7
  Zgadzam się z tym artykułem. Wierzyłam w wielkość naszego papieża i byłam wdzięczna, że wspierał zmianę systemu komunistycznego w Polsce. Teraz widzę, ze jego pontyfikat to kompromitacja. Myślę, ze wiedział o nadużyciach seksualnych w kościele katolickim. Bardzo to smutne.
  @M1a2
  Przypominam iż ten człowiek chciał by prawo zmuszało kobiety do rodzenia kalekich płodów oraz tych z gwałtu.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0