Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko fundacji MyObywateleUE.org

STANOWCZY SPRZECIW wobec zapowiedzi weta rządzącej prawicy w stosunku do zasad udziału w funduszach europejskich

My obywatele Unii Europejskiej - Fundacja im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego wyraża stanowczy sprzeciw i potępienie postawy rządu tzw. Zjednoczonej Prawicy ws. zasad udziału w funduszach europejskich. Stanowisko rządu zapowiadające odrzucenie mechanizmu wiążącego korzystanie z funduszy od przestrzegania zapisanych w Traktatach europejskich norm i standardów praworządności obraża Polskę i Polaków, jest wręcz przejawem pogardy dla nich. Takie stanowisko rządu zakłada bowiem wprost, że Polakom obce są europejskie wartości i europejskie standardy w sferze ustrojowej.

Rządzącym trzeba przypomnieć, że celem polskiej Solidarności 1989 roku oraz stawką przemian, które stały się możliwe dzięki jej zwycięstwu, było zbudowanie w Polsce demokratycznych rządów prawa.

Rząd tzw. Zjednoczonej Prawicy nie tylko nie po raz pierwszy zdradza interesy Polski i Polaków oraz podważa ustrojowe fundamenty Unii Europejskiej, ale też próbuje pozbawić Polaków funduszy europejskich, przysługujących im z tytułu działającej w łonie Wspólnoty zasady solidarności.

Swoją zapowiedzią weta w tej sprawie rząd Morawieckiego upodabnia się do niektórych rządów afrykańskich w przeszłości, które w interesie swej autorytarnej władzy twierdziły, że demokracja i prawa człowieka to są wymysły Zachodu, które nie odpowiadają lokalnej tradycji i poziomowi rozwoju.

Polacy, w przeciwieństwie do obecnie rządzących w naszym kraju, są i czują się w znakomitej większości Europejczykami.

Postępowanie władz nie po raz pierwszy przynosi nam wstyd oraz jest obrazą pamięci tych, którzy w przeszłości walczyli o wolną, demokratyczną i europejską Polskę.

Olgierd Łukaszewicz - Założyciel Fundacji

prof. Roman Kuźniar - Przewodniczący Rady Fundacji

Witold Moszyński - Prezes Zarządu Fundacji

Czekamy na Wasze listy, komentarze: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.