Czytelnicy składają życzenia Joemu Bidenowi i Kamali Harris - "Wyborcza" przekaże je za pośrednictwem amerykańskiej ambasady.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowny Panie Prezydencie,

z całego serca gratuluję Panu wygranej i mam wielką nadzieję, że uda się Panu pomóc w ratowaniu naszej planety. Serdecznie pozdrawiam i życzę Panu wszystkiego najlepszego.

Z poważaniem

Ewa Michalska

                                                                              ***

Z całego serca gratuluję Panu, Panie Prezydencie, i Pani, Pani Wiceprezydent!!!

Od siebie i mojej 89-letniej Mamy. I dla nas w Polsce też nadejdzie taka dobra chwila. Daliście nam nadzieję! Zdrowia i sił życzę, bo dużo na świecie jest do zrobienia.

Anna

                                                                             ***

Panie Prezydencie,

Pańska wygrana daje nadzieję, że i my Polacy w przyszłości dobrze wybierzemy.

Serdecznie gratuluję

Barbara

                                                                             ***

Dear Mr President

Congratulations and felicitations for your victory over Trump – by far the worst US president of all that I remember.

The eyes off all people who are attached to liberty and human rights are on you.

I send you my best greetings and wishes.

Please do not forget oppressed countries like Poland, Hungary, Belarus, Turkey and many other countries.

Be a President and a leader of all the free world.

You cannot imagine how happy I were when I learned about your victory.

All the best, dear Mr President

Pawel Strumillo

                               

                                                                            ***

Nowo wybranemu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joemu Bidenowi i Pani Wiceprezydent Kamali Harris

życzymy wytrwałości i sukcesów w działaniach na rzecz ratowania klimatu i wspieraniu badań naukowych w dziedzinie medycyny.

Piotr Gerhardt

Monika Adamowicz

                                                                            ***

Szanowny Panie,

serdecznie i z głębi serca gratuluję Panu wyboru na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jestem zwykłym polskim obywatelem, któremu bliskie są idee demokracji, równości i braterstwa. Mój kraj jest obecnie rozdzierany nienawiścią, pogardą i szczuciem jednych przeciw drugim. Ludzie, którym takie działania są bliskie, mieli przez ostatnie 4 lata wsparcie w kilku różnych krajach świata. Wygrane przez Pana i Panią Kamalę Harris wybory niosą nadzieję na to, że znów zaczną się liczyć prawość, troska o planetę oraz pomoc innym i słabym, a Stany Zjednoczone znów będą wzorem dla całego demokratycznego świata.

Z wyrazami szacunku

Jan Gołąb

                                                                            ***

Szanowny Panie Prezydencie,

gratuluję Panu i Pani Wiceprezydent zwycięstwa w wyborach. Są Państwo nadzieją dla całego demokratycznego świata opartego na wiedzy i faktach, bez kłamstwa i populizmu.

Z poważaniem

Paweł Szymczak, Warszawa

                                                                            ***

Gratuluję wyboru i dziękuję za nadzieję, jaką Pan Prezydent i Wiceprezydentka tchnęli w nasz świat! Nadzieję na wyważoną dyplomację, kulturę relacji, równość i poszanowanie praw, świadome decyzje dobre dla całego świata. Nadzieję na dbałość o naszą wspólną planetę, nadzieję na to, że idziemy w dobrym kierunku! Nadzieję na to, że i u nas wiatr odnowy będzie wiał i znów się będzie można śmiać!! Gratuluję!

Z poważaniem

Aleksandra Sierakowska

                                                                               ***

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Wiceprezydent!

Ogromnie gratuluję zdecydowanego zwycięstwa!

Plaster miodu na moją duszę, gdy widzę jak słońce normalności wstaje za oceanem po czarnej nocy populizmu. Tchnijcie nową nadzieję w świat, byśmy uwierzyli, że jest on domem wszystkich istot żywych.

Annales, Polska

                                                                            ***

Panie Prezydencie Joe Bidenie i Pani Wiceprezydent Kamalo Harris,

przesyłam serdeczne gratulacje i życzę sukcesów w przywracaniu powagi i prestiżu USA. Myślę, że pod waszym przywództwem Ameryka stanie się ponownie liderem i wzorem dla demokratycznego świata.

Przesyłam życzenia zdrowia i pomyślności

Polak i Kanadyjczyk Czeslaw Sawicki

oraz Filipinka i Kanadyjka Nunji Sawicki

                                                                             ***

Jestem bardzo rad, że wygrał Pan walkę o fotel prezydenta USA. Jestem Polakiem mieszkającym na obczyźnie. I bardzo cieszę się wygraną demokraty. Mam nadzieję, że dzięki pana pomocy polski naród się obudzi i autorytarny rząd z polskim prezydentem odejdzie w niepamięć.

Z szacunkiem

Mariusz Gójski

                                                                              ***

Szanowny Panie Prezydencie,

chciałabym złożyć Panu najserdeczniejsze gratulacje. Jest nam wstyd, Polakom, że „głowa naszego państwa” nie zrobiła tego w naszym imieniu. My, zwykli obywatele, robimy to za prezydenta Dudę. Niestety Polska jest podzielona jak nigdy dotąd. Ludzie są prześladowani ze względu na to, kim są, jacy są. Kawałek po kawałku tracimy naszą wolność. Zakazuje nam się podstawowych praw konstytucyjnych. My, zwykli obywatele, zaczynamy się bać o swoje zdrowie, życie, o naszych bliskich.

Pana zwycięstwo to najlepsza wiadomość od kilku lat. Kiedy 4 lata temu wybory w USA wygrywał Donald Trump, wiedziałam, że jego zwycięstwo odbije się bólem głowy na całym świecie, nie tylko Amerykanów. Dziś na szczęście wygrała uczciwość, sprawiedliwość, solidarność oraz prawo. Utożsamia się Pan właśnie z tymi wartościami.

Sobotnia noc była pierwszą przespaną, spokojną od września tego roku. Radość zapanowała nie tylko w Waszym kraju, ale także w innych zakątkach tego świata, a na pewno w Zachodniej i Środkowej Europie.

Czy jest coś bardziej niesamowitego niż to, że ludzie „spotykają się” w internecie, i zupełnie sobie nieznajomi wznoszą toast za Pana zwycięstwo? Tak było właśnie u nas w sobotnią noc. Na Twitterze wznosiliśmy za Pana zwycięstwo toast, my z Polski i ktoś zupełnie nieznajomy w Kanadzie.

Jest Pan Prezydentem USA, ale jest też Pan nadzieją dla wielu innych ludzi spoza granic Ameryki. Jest Pan prezydentem, obywatelem USA oraz świata i chcielibyśmy dołączyć do Was, Amerykanów, by móc tworzyć lepszy Świat.

Życzę Panu i Pana żonie Jill dużo zdrowia, wytrwałości oraz samych sukcesów.

Joanna Skrzypczak

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  dziadekzbielan: Wybór Bidena na prezydenta USA, to kopniak w pis, a to już jest dobre. Co jest złe dla pis, jest dobre dla Polski. Czy Polacy też zmądrzeją i odsuną pis od władzy? Jeśli zdążą, zanim putin przejmie Polskę, bo proces zmądrzenia Polaków może potrwać. W Polsce jest więcej hołoty niż w USA i polska hołota jest ogólnie głupsza.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Do Ogor
  Aczkolwiek, kiedy brak chęci i nie ma sensu pisać listu do rodzimego prezydenta , wówczas nie dziwi że (zwłaszcza znąjac języki obce) człowiek wolny i ...myślący ma chęć i ma do tego prawo i może napisać list do Prezydenta obcego kraju.A ta złośliwość dotycząca korespondencji ze Stalinem- obyś Ogor w złą godzinę nie wypowiedział, bo nie wiadomo jeszcze co ,,orzeł,,Czarnek wymyśli...
  @iwaa
  Akurat o Stalinie nie pisałem, ale jeden czort. Wtedy, czy obecnie, podobny przejaw dziecięcej naiwności. Ten współczesny nawet bardziej rozbrajający, bo wtedy to była w większym stopniu inspiracja odgórna.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Biden nawet jeszcze prezydentem elektem nie jest! Elektorzy nie zostali certyfikowani, trwają ponowne przeliczenia głosów, w dwóch Stanach znaleziono po kilka tysięcy nie uwzględnionych kart.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  SWiat może być lepszy, wyprowadzić bez hałasu polityków .Zebrać ze 50 /100 tys ludzi i Poprosic zeby wysli z eleganckich biur,
  elegenckich domów i bez, zbytniego krzyku poprosic zeby zniknely do jasnej cholery.Nie Dopuszczać do przelewu krwi ,zadymy. Policjantom tłumaczyć , ze jest to pokojowa prośba/
  eb odeszli bo będzie gorze, a że będzie to/wisi w powietrzu. Polskan moze wyżyć BEZ GULASZU węgierskiego Polska ma wszystko rolników i robotników,uczelnie politechniki, , lasy ,morza, jeziora,drogri, fantastyczne pomysły z Noblistami.Kaczyński moze pracowac w jakiejś szkole czy cos podobnego, Lba do interesow, nie ma mas, języków nie zna Powierzchowność na poziomie powiatowym, glos burczacy
  jedynie cmokujce wargi zwracaja wage. Be z n a d zi ja
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Taaaa
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wy Polacy wybierzecie PiS i kolejnego Dudę na prezydenta....
  @woks Tak się to może skończyć. Wygląda na to, że opozycja nawet grubych wpadek PiSu nie potrafiła zdyskontować. Pospolite ruszenie piszących listy do Bidena nic nie da jeśli nie będzie wiarygodnej alternatywy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kiedyś dzieci pisały listy do prezydenta Bieruta
  @Ogor
  dziadekzbielan: ty byś chciał, żeby do putina pisali.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Ogor
  kiedyś były kartki na mięso, cukier i wódkę, i dwa kanały w tv
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ale.ja.bez.zadnego.trybu
  No i ...? .
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @babciazbielan
  Po co? Do Bidena czy Putina, efekt ten sam. Chyba, że chodzi o poczucie satysfakcji z odrobionej lekcji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @Ogor
  Nie martw się tak! Ty też na pewno dostaniesz jakiś liścik, który cię ucieszy. Chwila, może to wystarczy, żebyś przestał się tak dąsać:

  "??? ????, ? ? ???????.
  ?????? ????? ???.

  ? ??????? ????????,
  ???????? ?????"
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Ogor
  Pisales?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @SoMeh
  Mogłeś się chociaż postarać o jakieś rymy. A poza tym co ma do tego Trump, że dorośli w Polsce dziecinnieją?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @hardy
  ???
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Ogor
  Naprawdę nie zrozumiałeś? Współczuję.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Ogor
  Widzę, że towarzysz wybitny znawca poezji. Ale trzeba przyznać, po ogólnym poziomie wypowiedzi widać, że do tej roboty filologów to u was nie zatrudniają.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0