Kiedy myślę o szczepionce na koronawirusa, to wiem, że niezbędna infrastruktura i zasoby ludzkie są na miejscu i są dostępne niemalże od zaraz - polski farmaceuta opowiada, jak to działa w Irlandii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 Jestem polskim farmaceutą, mieszkam i pracuję w Irlandii, która ostatnio z innych względów staje się Polkom i Polakom bliska, i chciałbym Wam opisać, jak tutaj państwo przygotowuje się do szczepienia własnych obywateli. Zaczęło się to siedem-osiem lat temu, kiedy wszystkie apteki dostały czas na dostosowanie się do wymogu posiadania małego pomieszczenia zapewniającego prywatność, zamykanego i dostępnego dla pacjentów, którzy o to poproszą. W nowo powstałych aptekach było to wymóg obowiązkowy, a pozostałe apteki szybko się do tego dostosowały, jako że nie było to zbyt skomplikowane. Ścianka działowa, drzwi, stolik, szafka, dwa krzesła i gotowe.

Kiedy już wszyscy mieli takie pomieszczenia do konsultacji, okazało się, że są one bardzo przydatne do konsultacji owych właśnie, do dodatkowych usług, jak mierzenie ciśnienia, poziomu cukru, wydawania pigułek "dzień po" itd., itp. Generalnie sprawdza się to i działa bardzo dobrze. Około siedmiu lat temu mogłem się zapisać jako farmaceuta na szkolenie z podawania szczepionek i zastrzyków. Były to zajęcia zarówno praktyczne, jak i teoretyczne zakończone testem i certyfikatem ważnym na rok, który trzeba odnawiać, jeśli chce się uczestniczyć w programie szczepień. Szkolenie było drobiazgowe, bardzo przydatne, poruszające wiele aspektów, jak rozpoznawanie wstrząsu anafilaktycznego i postępowanie w takim przypadku, resuscytacja pacjenta w stanie zagrożenia życia, obsługa defibrylatora i inne aspekty pierwszej pomocy. Po wprowadzeniu tych zmian apteki zaczęły mieć dostęp do szczepionek na grypę sprowadzanych centralnie przez rząd i zaczęliśmy szczepić pacjentów. Są to te same szczepionki, których używają lekarze w swoich praktykach, dostępne są bez recepty, ale po uprzedniej konsultacji z farmaceutą i dla większości pacjentów bezpłatne.

Efekt tego jest taki, że z roku na rok rośnie liczba pacjentów zaszczepionych przeciw grypie, pacjenci coraz chętniej szczepią się w aptekach, gdyż jest to szybsze, bardziej dostępne i coraz powszechniejsze. Większość pacjentów nie płaci, a ceny dla prywatnych pacjentów wynoszą ok. 30 euro za szczepionkę wraz z jej podaniem.

Katalog szczepień również się rozrasta, można się w aptece zaszczepić przeciw pneumokokom, półpaścowi, podajemy też inne szczepionki i zastrzyki.

Kiedy więc myślę o szczepionce na koronawirusa, to wiem, że niezbędna infrastruktura i zasoby ludzkie są na miejscu i są dostępne niemalże od zaraz.

Można? Można. Szkoda, że rządzący Polską nie potrafią wykorzystywać całego potencjału służby zdrowia, a zwłaszcza farmaceutów.

Marcin Grzybowski

Piszcie, komentujcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  U nas rząd powołał komisję, która ma ustalić, kogo będzie się szczepić. Szczepionką, której nie ma, a znając skuteczność naszego rządu w tym temacie, nieprędko będzie .
  @Czesio_
  Jeżeli jesteś obywatelem Polski, to jest to Twój rząd, czy Ci się to podoba, czy nie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  19
  @pag1951
  Mój rząd musiałby być demokratyczny i praworządny. To jest jakaś pokraczna demokratura, rządząca się swoim widzimisie.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @Czesio_
  No dobra, nie Twój. A który jest Twój?
  już oceniałe(a)ś
  0
  12
  @pag1951
  Rząd pisowski, czyli Zorganizowanej Grupy Przestępczej! Prawomocny wyrok sądu! Patrz prof Sadurski!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @pag1951
  To jest najwyżej mój wstyd. Choć nie ja do tego przyłożyłam rękę.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @pag1951
  w której przeciętnej aptece jest taki kącik dla ew. pacjenta aby go zaszczepić ? z tego co się orientuję, to jest niemozliwe wejście osobom nieupoważnionym na zaplecze apteki, a w części ogólnej zwykle nie ma miejsca na wydzielenie takiego kącika, bo albo za mała pow., albo regały z kosmetykami, a gdzie tu tu jeszcze prywatność ? słabo to widzę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dobry pomysł. Po co się tłuc do przychodni i narażać na infekcję? Farmaceuci mają wyższe wykształcenie, chyba że to tylko bezużyteczny papier. Mogliby jeszcze na tym zarabiać, więc pewnie zgodziliby się na taki układ.
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  Wystarczy dobra organizacja. Ale tego nasi rządzący nie potrafią, widać to na każdym kroku.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  Tak samo jest w USA. Szczepionka za darmo na ubezpieczenie albo 30$ bez ubezpieczenia. Szczepienie w każdej aptece.
  @KotM
  W Kanadzie tak samo.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @KotM
  Ależ to jest za proste rozwiązanie i z pewnością by wypaliło nie przynosząc władzy splendoru. A tak jeden z drugim przygłup będzie mógł powiedzieć, że rząd się starał tylko ta wstrętna opozycja wysztko zepsuła i nie udało się zaszczepić nikogo w kraju.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  We Francji też, znajomi tak właśnie się zaszczepili i tę szczepionkę można trzymać w temperaturze -6°
  @klon
  Szczepionka na covid-19 potrzebuje lodowek z temp. -70 st. C. Wiec szczepienie w aptece bedzie raczej niemozliwe. Nawet przychodnie zdrowia i szpitale beda mialy z tym problem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @Victoria.Park
  Jest jakaś szczepionka na covid? Może poinformuj o tym szerzej, bo na razie cały świat jej poszukuje.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @a.r.c.o
  Pisac umiesz, wiec chyba czytac tez.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @a.r.c.o

  Podobnie jak sa szczepionki na grype i inne choroby, tak jest i szczepionka na covid-19.

  Zas co do temperatury przechowywania, to oczywiscie bardzo zalezy, o ktorej szczepionce konkretnie mowimy, bo roznice sa znaczne.
  Dodatkowo jeszcze trzeba odroznic temperature dlugiego przechowywania (i transportu) od krotkoterminowego przechowywania tuz przed szczepieniem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W ten sposób można było się zaszczepić w obu Irlandiach, gdzie byliśmy nie dawniej niż 2 miesiące temu. U nas sceny dantejskie w aptekach i uganianie się za szczepionką, tam kultura po wejściu do np. Bootsa i szczepienie albo prawie od ręki albo w rozsądnym czasie. Może list Pana Farmaceuty jest zbyt optymistyczny, bo szczepionkę covidową trzeba przechowywać w -70 stopniach więc raczej w aptece będzie niedostępna ale pomysł na świadczenia medyczne w aptekach jest sensowny. Farmaceuci to nie zwykli sprzedawcy z wyższym wykształceniem, wykorzystajmy ich wiedzę.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  W Kanadzie jest dokladnie tak samo i to dziala swietnie.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  W USA mazesz również zaszczepić sie przeciwko grypie w aptekach. Proste i do tego bezpłatnie.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0