Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pan Rafał Trzaskowski

Prezydent m. st. Warszawy

Szanowny Panie Prezydencie,

11 listopada 2020 roku mimo zakazu warszawskiego Ratusza podtrzymanego przez sąd ulicami Warszawy przeszedł po raz kolejny tzw. Marsz Niepodległości. Organizatorzy zapowiadali zmienioną, zmotoryzowaną formułę demonstracji, jednak sam Robert Bąkiewicz – prezes Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" – uczestniczył w niej pieszo na trasie od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego, do ronda Waszyngtona.

Relacje uczestników i mediów nie pozostawiają złudzeń – organizatorzy i uczestnicy marszu dopuszczali się łamania prawa. Zdemolowano budynek przy rondzie de Gaulle'a, używano materiałów pirotechnicznych, zaatakowano oddziały policji, jedna z petard rzucanych w budynek przy al. 3 Maja spowodowała pożar mieszkania. Celem podpalenia był balkon z symbolem Strajku Kobiet i tęczową flagą. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wbrew wyjaśnieniom organizatorów marsz nie był w żaden sposób blokowany - żadna organizacja ani grupa obywateli nie stanęła na drodze demonstracji. Podawane przez organizatorów informacje, w tym ta jakoby Antifa „prowokowała” uczestników marszu, są cyniczne i urągają prawdzie.

Demonstracja, która miała podobno uczcić rocznicę odzyskania Niepodległości, okazała się najazdem agresywnych chuliganów na Warszawę, jego mieszkańców i mieszkanki. Spowodowała poważne obrażenia ludzi oraz zniszczenia i straty, i to nie tylko materialne.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Marsz Niepodległości (numer KRS 0000406677), nad którym nadzór administracyjny sprawuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. W przypadku Stowarzyszenia zarejestrowanego w Warszawie organem nadzoru jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Panie Prezydencie!

Wzywamy Pana Prezydenta do niezwłocznego podjęcia stosownych kroków w obliczu wydarzeń na tegorocznym Marszu Niepodległości. Wzywamy Pana Prezydenta, by jako organ nadzoru skorzystał Pan z prawa do złożenia wniosku o delegalizację Stowarzyszenia, którego liderzy i członkowie drwią z prawa i jawnie je łamią.

W imieniu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita"

Paula Sawicka - Przewodnicząca Rady Programowej

Marek Gumkowski - Prezes Zarządu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.