Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

11 listopada Ogólnopolski Strajk Kobiet odradzał wychodzenie na ulice. Zamiast tego zaproponował działania w internecie pt. Kwarantanna od nacjonalizmu.

W ramach Narodowej rozmowy o Polsce – od południa przez osiem godzin Marta Lempart (chwilami zastąpiona przez Klementynę Suchanow) rozmawiały m.in. z organizatorkami i liderkami protestów od Sztumu po Zgorzelec. Wystąpią działaczki z Rybnika, Słupska, Złotowa, Katowic, Kielc, Piaseczna, Londynu, Żyrardowa, Krakowa, Elbląga, Węgorzewa, Wrocławia, Tczewa, Warszawy i wielu innych.

Lempart zaprosiła też zatrzymaną w poniedziałek po proteście pod MEN Gabrielę Lazarek i zatrzymaną za spacer z tęczową torbą Katarzyną Augustynek z grupy Polskie Babcie.

Była też Aleksandra Chromik, mama niepełnosprawnej córki, która wygłosiła niesamowite przemówienie o wsparciu osób niepełnosprawnościami.

Gościły też osoby znane, m.in. Agnieszka Holland, Paulina Młynarska, czy Maja Ostaszewska.

Agnieszka Holland w czasie debaty w czasie debaty 'Historia jutra' w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2019 r. Reżyserka jest jedną z kilkuset filmowców, który podpisali list otwarty. Agnieszka Holland w czasie debaty w czasie debaty 'Historia jutra' w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2019 r. Reżyserka jest jedną z kilkuset filmowców, który podpisali list otwarty.  Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta

Oto plan debaty:

Godz. 12-13

Joanna Krysiak, organizatorka protestów, Gdańsk,

Wiktoria Kostrzewa, uczennica, aktywistka, członkini zespołu edukacja w Radzie Konsultacyjnej,

Katarzyna Drelich, organizatorka protestów, Sztum,

Dorota Łoboda, działaczka na rzecz edukacji, radna w Warszawie,

Godz. 13-14

Iwona Ochocka, organizatorka protestów, Tczew,

Agnieszka Holland, reżyserka,

Ewa Kacak-Niemczuk, działaczka z Piaseczna,

Agata Diduszko-Zydlewska, dziennikarka, radna Warszawy,

Maja Konieczyńska, dziennikarka,

Renata Kim, dziennikarka,

Od 14 do 15

Marek Szolc, aktywista, Warszawa,

Nina Marta Kubikowska, ubiegłoroczna maturzystka z Kielc, studentka UW, jedna z demonstrantek, które wystąpiły w stroju z „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood,

Agnieszka Holland w czasie debaty w czasie debaty 'Historia jutra' w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2019 r. Reżyserka jest jedną z kilkuset filmowców, który podpisali list otwarty. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Anna Bolik-Kun, organizatorka protestów, Węgorzewo,

Tomasz Jakub Sysło, aktywista, grafik,

Stanisława Kuzio-Podrucka, organizatorka protestów, Zgorzelec,

Izabela Daciuk, organizatorka protestów, Elbląg,

15 do 16

Natalia Pancewicz, OSK Wrocław/Warszawa,

Paulina Młynarska, dziennikarka,

Hanna Kustra, organizatorka protestów, Rybnik,

Agnieszka Czerederecka, OSK Warszawa,

Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokatka, inicjatywa „Wolne sądy”, 

16 do 17

Katarzyna Guzek, Greenpeace,

Monika Frenkiel, filolożka, krytyczka literacka, działaczka z Krakowa,

Marta Rachela Grundland, Greenpeace,

Monika Dąbrowska, bohaterka i ikona ostatnich protestów,

Protest na rondzie de Gaulle'a w Warszawie - 26 październikaProtest na rondzie de Gaulle'a w Warszawie - 26 października Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta

17 do 18

Bożena Przyłuska, OSK Warszawa, Kongres Świeckości,

Aleksandra Chromik, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami,

Danuta Wawrowska, radczyni prawna z Ustki i Słupska,

Marcin Grzybowski, związkowiec ze Śląska,

Anna Szulecka, anarcho-queerowa aktywistka na rzecz osób LGBT, która założyła ruch no more, działająca też w kolektywie Opór,

18 do 19

Ewa Machura, działaczka OSK z Katowic,

Nadia Nadzieja Oleszczuk, Rada Konsultacyjna,

Dominik Kuc, działacz na rzecz społeczności LGBT+,

Fanta De Janeiro, redaktorka naczelna w: WBieszczady,

Elżbieta Podleśna, działaczka opozycyjna,

19 do 20

Marta Lidia, 

Wiktoria Głosek,

Gabriela Lazarek, działaczka opozycyjna, Warszawa,

Dominika Kasprowicz, organizatorka protestów, Iława.

– O tym, co teraz i co dalej rozmawiałyśmy też z moderatorkami zespołów roboczych rady konsultacyjnej przy Strajku Kobiet, które zbierają morze głosów obecnej rewolucji – mówi Lempart.

Poprzednia taka dyskusja odbyła się podczas lockdownu w kwietniu, kiedy Strajk Kobiet przygotowywał się do protestu przeciwko zakazowi aborcji i edukacji seksualnej w szkołach.

 – Nasz protest dotyczy teraz już bardzo wielu zagadnień i potrzebuje odpowiedzi na pytanie, o co walczymy i jak chcemy to osiągnąć. O tym będziemy rozmawiać – tłumaczy Lempart. – W Polsce Święto Niepodległości od wielu lat jest przejęte przez agresywną skrajną prawicę, która uskutecznia przemoc na ulicach. Dzieje się tak przy bezczynności kolejnych władz niereagujących na rozlewającą się brutalną falę. Teraz władza próbuje doprowadzić do tego, by grupy prawicowe zrobiły porządek z ludźmi, którzy organizują się w proteście przeciwko rządowi. 11 listopada miał być dniem prowokacji, można domniemywać, że doszłoby do zniknięcia policji z ulic i poddania obywateli atakom prawicowych bojówek. OSK odrzuca tę narrację. Tego dnia robimy sobie kwarantannę od nacjonalizmu – dodaje.

Co dziś jeszcze oprócz debaty?

Ogólnopolski Strajk Kobiet proponuje też czyszczenie internetu z treści łamiących prawo. – Zachęcamy do zgłaszania na Facebooku i w innych mediach społecznościowych postów, grafik, memów i stron zawierających treści faszystowskie – mówi liderka OSK.

Link do wydarzenia na Facebooku.

A jak wyglądał Marsz Niepodległości 2020? 

Chuligani atakowali policję i podpalili mieszkanie. W policję poleciały kamienie, petardy i butelki. Mundurowi odpowiedzieli gazem. Są ranni po obu stronach.

Od wrzuconej racy zapaliło się mieszkanie. "Nie gaś tego. Niech płonie ta k***a" - słychać na filmie z pożaru mieszkania w kamienicy stojącej przy trasie Marszu Niepodległości. Dwa piętra wyżej na balkonie widać baner Strajku Kobiet i tęczową flagę.

Według zapowiedzi organizatorów miał to być zupełnie inny i spokojny Marsz Niepodległości.

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.