Paździerzowa propaganda PiS i równie paździerzowa polityka historyczna, przy braku poszanowania i otwarcia na opinie innych środowisk, przyspieszy nie tylko zmiany światopoglądowe, których najbardziej się PiS obawia, ale również zmiany w postrzeganiu roli państwa, narodu, przewartościowania wartości patriotycznych itp.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Analiza obecnych protestów to wielki temat. W wielkim skrócie:

1. Stary jak świat błąd popełniany i w polityce, i w biznesie i w życiu prywatnym - przyjmuję, że inni działają według tych samych zasad i tej samej logiki co ja, a potem robię wielkie oczy, że ktoś zachowuje się inaczej, niż się spodziewałem.

2. Zmiany cywilizacyjne za naszego życia przyspieszają w postępie geometrycznym, w konsekwencji różnice pokoleniowe stają się coraz większe - różnica między pokoleniem moich rodziców i moim jest niczym w porównaniu z różnicą między pokoleniem moim i obecnych 20-latków.

3. PiS, jak wiele ruchów politycznych wcześniej, myśli, że uda się kształtować "nowego człowieka" w dowolny sposób, trzeba tylko "rzucić na odcinek edukacji i propagandy" odpowiednie środki i ludzi - na szczęście człowiek ma zakodowane pewne wewnętrzne wartości i zachowania, których nie da się zmienić, można je co najwyżej czasowo przytłumić.

4. PiS tak jak niektórzy rodzice w obronie dzieci przed złym wpływem kolegów z podwórka stara się w prymitywny sposób izolować społeczeństwo przed wpływem "zgnilizny i wypaczeń" innych społeczeństw świata Zachodu - a potem zdziwienie, że się nie udało, że nasz ukochany synek/córka to taki sam łobuziak i dobrze, jeśli nie dużo gorszy.

5. Paździerzowa propaganda PiS i równie paździerzowa polityka historyczna, przy braku poszanowania i otwarcia na opinie innych środowisk (a w zasadzie przy robieniu z nich śmiertelnych wrogów), przyspieszy nie tylko zmiany światopoglądowe, których najbardziej się PiS obawia (np. stosunek do religii, tradycji, aborcji, eutanazji), ale również przyśpieszy zmiany w postrzeganiu roli państwa, narodu, przewartościowania wartości patriotycznych itp. (chodzi mi tu o postrzeganie przez tzw. zwykłych obywateli, a nie kiboli stadionowych) - działanie kompletnie przeciwskuteczne z punktu widzenia PiS, chyba że bardzo chce, by kolejnym ministrem oświaty po Czarnku była prof. Środa.

6. Myślę, że próby wykorzystania obecnych demonstracji przez opozycję odniosą na dłuższą metę mizerne skutki, chociaż obietnica wyborcza pełnej liberalizacji aborcji może mieć w kolejnych wyborach efekt 500+; hasło "***** ***" łatwo może być skierowane przeciwko innym stetryczałym politykom od lewa do centrum, o ile w sposób rzeczywisty demonstrujące dziś młode osoby same do tej polityki nie wejdą i nie będą mieć w niej głosu opiniotwórczego.

6. Na szczęście jedno potwierdza się zawsze: kreatywność językowa młodego pokolenia jest nieprawdopodobna.

Czekamy na Wasze listy, komentarze, opinie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  PIS to jesień średniowiecza, walczmy o WIOSNĘ OŚWIECENIA
  już oceniałe(a)ś
  50
  0
  Już raz próbowano ukształtować "nowego człowieka". Komisarze polityczno-ideologiczni byli wszędzie, a w wojsku byli ważniejsi od dowódcy.
  @wlada
  to dzieje się cały czas na całym Świecie.
  Bo podatnych na tą propagandę nie ubywa.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  PiSowcy to tępe tłuki myślące ze można zatrxymac procesu cywilizacyjnego!! Dlatego już wypie...ją nawet jeśli tego jeszcze nie siedzą
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  PiSSowi uda się indoktrynacja jak Kościołowi katechizacja
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  Nie ludzi świadomych !!!
  PiS potrzebuje kościoła i motłochu uległych ignorantów,
  takich zresztą jakich ma w swych szeregach PiSu.
  Oraz korupcyjny wydział ,,sprawiedliwości" pod zarządem
  Ziobry i jego rozrastającej się bezwolnej prokuratury !!!
  @fuki50
  Chcieliby, żeby społeczeństwo też takie było, a społeczeństwo chce coraz mniej. No to PiS w odpowiedzi powołuje różnych Czarnków, bo chyba faktycznie wierzą, że Czarnek zrobi czary mary i młodzież oduczy myślenia. Jak nie będzie chciała, to naśle na nią prokuratorów. Bo ten sposób jak wiemy z historii zawsze działa zgodnie z intencją i absolutnie nigdy nie skutkuje tym, że ludzie treści siłowo wciskane w gardło są następnie z impetem wypluwane w twarz agresora.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Yalaa
  Takich jaich wychowywał pod butem kościół
  i przykładowy Czarnek znamy na przykładzie Kaczyńskiego.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A ja mam 50+ na liczniku i nieźle dogaduje się z 25-latkami, pracuję z nimi. Po może początkowym szoku z ich strony, że taki dziad umie włączyć komputer a nawet kuma po angielsku, współpraca układa się wzorowo. Razem nabijamy się z pisowskich przygłupów, dziwimy jak dorośli ludzie mogą brać na poważnie kościelne bujdy, popieramy prawo do aborcji itp.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Koba powiadał dajcie mi młodego człowieka na 14 dni szkolenia a zrobię z niego żarliwego komunistę.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  very true. idziemy na zwarcie. aborcja, ograniczenie prawne i faktyczne w pomocy ludziom nie miłym systemowi, ograniczanie wolności słowa, wreszcie wyjście z UE. ordo juris pomoże chętnie. już z bruxelii ich wywalili. pociągnął nas w kierunku na wschód.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0