Prawicowi fundamentaliści skrupulatnie liczą swych przeciwników. Udowodnij, że nim jesteś! Solidarność wygrała w momencie, gdy komuniści zdali sobie sprawę z tego, że mają 10 milionów przeciwników. Daj się policzyć po właściwej stronie tych ogromnie ważnych zmagań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie bądź obojętny! Udziel wsparcia Strajkowi Kobiet!

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Martin Luther King powiedział kiedyś bardzo ważne słowa: „Muszę przyznać, że w ciągu ostatnich paru lat doznałem głębokiego rozczarowania umiarkowanymi Białymi. Jestem blisko dojścia do przykrego wniosku, że największą przeszkodą w walce Czarnych o swoją wolność nie jest członek Ku Klux Klanu czy Rady Białych Obywateli, ale umiarkowany Biały, którego bardziej obchodzi 'porządek' niż sprawiedliwość; który woli negatywny pokój, definiowany przez nieobecność napięcia, od pozytywnego pokoju, definiowanego przez obecność sprawiedliwość”. Myślę, że warto byłoby odczytać tę myśl w dzisiejszym, polskim kontekście wystąpień społecznych w kwestii prawa do przerywania ciąży.

Posługując się głębokim przesłaniem Mariana Turskiego, zawartym w jego jedenastym przykazaniu „Nie bądź obojętny”, chciałbym powiedzieć, że dochodzę do pewnego bardzo przykrego wniosku. Wniosku, że

największą przeszkodą na drodze Kobiet do wyjścia z fundamentalistycznej opresji nie jest Kaja Godek, Julia Przyłębska czy nawet Jarosław Kaczyński, ale obojętni widzowie, obserwujący dokonującą się światopoglądową rewolucję.

Myślę, że demonstrujące młode kobiety muszą z przykrością obserwować nieme twarze, oglądające ich heroiczny wysiłek z okien. Poniżane i dręczone przez zachęconych do zadymy przesłaniem Jarosława Kaczyńskiego chuliganów, nie zawsze znajdują wsparcie w swych ojcach, mężach, braciach czy synach. Mają za obrońców jedynie uczciwych policjantów, świadomych wagi racji poszczególnych stron sporu.

Dlatego: Nie bądź obojętny! Zrób cokolwiek, ale okaż tak potrzebną dziś żonie, siostrze, córce czy matce solidarność. Napisz komentarz, umieść wpis na Facebooku, przyklej nalepkę Strajku Kobiet na samochodzie. Takie gesty naprawdę wiele znaczą!

Prawicowi fundamentaliści skrupulatnie liczą swych przeciwników. Udowodnij, że nim jesteś! Solidarność wygrała w momencie, gdy komuniści zdali sobie sprawę z tego, że mają 10 milionów przeciwników. Daj się policzyć po właściwej stronie tych ogromnie ważnych zmagań.

pitero

To w zasadzie nie wymaga komentarza, no chyba, że stoi się po niewłaściwej stronie. Ale czekamy na kolejne głosy, wyrazy wsparcia dla kobiet: listy@wyborcza.pl  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wpłata złotówki na zbiórkę OSK to dobry pomysł na policzenie się dla tych, których nie ma na ulicach.

  zrzutka.pl/strajkkobiet

  Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jaka jest druga najpopularniejsza zbiórka w tym serwisie - naziści ze straży narodowej.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  "Ani jesteś zimny - ani gorący !!!" - Racja - tacy czynią wielką szkodę światu ! Dla świętego spokoju wyjeżdżają z miasta na czas zadymy, zamykają okna, gdy ktoś krzyczy, omijają trudne tematy w rozmowie, nie głosują - bo to i tak nic nie zmieni !!!

  Jeśli tak właśnie myślisz - nic nie robiąc szkodzisz i sobie i innym i całej tej planecie .

  Nie tym co robisz, ale tym czego nie robisz działasz bardzo aktywnie na rzecz sku... syństwa, któremu tak

  naprawdę to jesteś przeciwny !!!

  Dobrze, że wracamy do kwestii obojętnych. Sondaże pokazują, że to całkiem spora grupa "przeczekujących" trudne chwile !
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Ja was drogie Panie popieram ! Jak tylko czas pozwala przychodzę uczestniczyć w protestach w moim mieście. Mijając idące na protest dziewczyny z transparentami, mówię im jakie są wielkie i życzę powodzenia. Chętnie włączyłbym się w jakąś osobista pomoc na miarę moich możliwości (mam czas po południu, samochód). Przede wszystkim odłóżmy na bok różne "drobne sprawy" które nas czasem dzielą - spory o ekologię, hodowlę zwierząt, ocieplanie klimatu itp. Tak jak piszecie na transparentach "to jest wojna". Oni mają potężne wsparcie zakulisowe (proponuję poczytać jakie fundusze i skąd ma Ordo Iuris). Ale my mamy mamy chyba potężniejsze :-). Wszystkie ręce na pokład
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Z czym mam się solidaryzować? Z dziczą, która wrzeszczy i blokuje ulice nie wiedząc nawet po co? Ci ludzie w większości nie znają stanu prawnego odnośnie aborcji w Polsce, za to są znakomicie zdechrystianizowani i ogłupieni przez lewicowe publikacje i szkodników typu Lempart. Solidaryzuje się w pełni z krytykami tych awantur.
  @Beorn
  Mylisz się, znają nie tylko "stan prawny" ale i faktyczny. Bo to niestety fikcja, że aktualnie, w przypadku wad płodu, aborcja jest dostępna
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Okazałem solidarność z wszystkimi bliskimi mi kobietami i podobnie jak one NIE STRAJKUJĘ. Mało tego, podyskutowaliśmy na forum rodzinnym kwestię bezmyślnej wulgarności, nienawiści i agresji większości protestujących. Kobiety, które znam i cenię były też pod ogromnym negatywnym wrażeniem ataków na kościoły i profanacje mszy. Zachęcam wszystkich do podobnej solidarność i w obliczu agresji troglodytów dla których liczą się wyłącznie hasła feministyczno-antychrzescijańskie bez zrozumienia na czym opiera się nasza cywilizacja. Bezrozumność kalania i niszczenia własnego domu przeraża i wśród myślących ludzi mam nadzieję - to się nie zmieni.
  @BrettOKefe
  Nasza cywilizacja, czy wasza? Bo ja się nie utożsamiam z "naukami" KK
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @BrettOKefe
  Więc Pan wybiera odnieść się tylko do formy wypowiedzi, a nie do jej treści. Mało tego, atakuje Pan charakter osób tak się wyrażających, zamiast meritum ich poglądów lub postulatów. To rodzaj argumentum ad hominem, słaba taktyka stosowana przez tych, którzy nie potrafią dyskutować w dobrej wierze.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Jasne, nie jestem obojętny. Solidaryzuję się z wszystkimi kobietami, które szanują także siebie same i nie wzięły udziały w tym popisie wulgaryzmów i bezczeszczenia rzeczy dla nas ważnych.
  @Zenon Zander
  Ale się was zleciało. Jarek każdemu prenumeratę kupił? A podobno konta w banku biedaczek nie ma.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1