Kaczyński przegrał. Jest to przegrana z opóźnionym zapłonem, ale od tego momentu nie będzie już w stanie uczciwie wygrać wyborów nad Wisłą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest coś szczególnego w tym, co obserwujemy w publicznej przestrzeni. To klęska Kaczyńskiego. Jesteśmy świadkami jego utraty władzy po pięciu latach od jej przejęcia.

Co było największym problemem PiS w ostatnich wyborach prezydenckich? Wyniki badań wskazujących na niewielkie poparcie tej partii w gronie najmłodszych głosujących. Biologia w ciągu trzech lat, do roku 2023, zrobi swoje. Zwolenników Kaczyńskiego ubędzie, a liczba przeciwników wzrośnie. Wzrośnie jednak nie tylko ze względu na demografię.

Większość zakrytych maseczkami twarzy protestujących na ulicach należy do bardzo młodych ludzi. Pierwszy raz w ostatniej historii. PiS dotarło ze swoim przesłaniem dokładnie do tych serc, do których chciało. Nieszczęśliwie dla siebie, nie z atrakcyjną perspektywą realizacji aspiracji ich właścicielek i właścicieli, ale z destrukcyjną, zamordystyczną wizją państwa wyznaniowego. I nieodwracalnie przylepiło do siebie łatkę obciachu, lamerstwa i cebulactwa.

Kaczyński przegrał. Jest to przegrana z opóźnionym zapłonem, ale od tego momentu nie będzie już w stanie uczciwie wygrać wyborów nad Wisłą.

Co ciekawe, wraz z nim poległ polski Kościół. Nawet nie ze względu na klęskę partnera z sojuszu ołtarza z tronem. Raczej ze względu na podobny problem z najmłodszym pokoleniem. Wiekowi hierarchowie chcą zachować jedynie inercje trwania swej instytucji na okres swych ostatnich lat. Młodsi duchowni powinni się jednak zastanowić. Rewolucja puka już do wrót ich świątyń.

Niezwykle gorzki jest jednak smak tego zwycięstwa, bo nie zmieni ono faktu, że znowu 9 milionów Polaków będzie czuło, że mieszka w nieswoim domu. Za sprawą rowu wykopanego w społeczeństwie przez Kaczyńskiego. 

Na koniec rada dla opozycji. Nie spieszcie się z egzekucją wyroku. To, co najbardziej mnie przeraża, to wizja  Kaczyńskiego za dwa miesiące na sejmowej trybunie, który jako szef opozycyjnego PiS zarzucałby rządowi zjednoczonej opozycji braki w państwowej kasie i tysiące zakażonych koronawirusem. Przyjdzie czas. Rewolucja czwartej RP musi pożreć najpierw swoje dzieci.

pitero

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Cały czas liczyłem, że przyjdą młodzi i wy....lą całą klasę polityczną. I się deoczekam! Spory chłopaków z tej samej piaskownicy młodych już nie interesują. A ich fobie, zagrywki, wojny mają w d,,,,,,pie. Tak trzymać!
  @nax0
  Jasne, i myślisz, że młodzi nie staną się tacy sami...
  Historia jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła. Ale kolejne pokolenia próbują. Taka kolej rzeczy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  za dwa miesiące kaczyński będzie siedział. I będzie błogosławił więzienne mury, bo będzie to jedno z niewielu miejsc, w którym będzie czuł się względnie bezpiecznie.
  @homo_lupus
  nie będzie siedział, to proces bardzo długi, żeby obecna ruchawka przełożyła się na wynik wyborczy a potem postawienie gangu Kaczora przed sądem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  tyle, że tym razem rewolucja przyszła z koleżanką i będzie troszkę inaczej...
  @ALICE_2.0
  Z jaką koleżanką ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Nie ma obaw. Ta Władza po dobroci władzy nie odda. Niech sobie siedzą w sejmach i trybunałach. Tylko mogliby się wstrzymać od wydawania jakichkolwiek decyzji. Od co najmniej pół roku strzelają sobie (i Kościołowi przy okazji) w kolana. W dodatku niecelnie.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  "Na koniec rada dla opozycji. Nie spieszcie się z egzekucją wyroku." - Opozycja chyba nie mniej przestraszona niż władza. Chętnie wspólnie cofnęliby czas o parę tygodni - ale to już się nie uda. Wybory za 3 lata i scena polityczna będzie zupełnie inna. Będzie "Lewica" i "Konfederacja". No i PSL, jak to zwierzę futerkowe, na 4 łapy jakoś spadnie i te swoje 5-6 % dostanie.
  @daniel.waw.pl
  Protesty nie zdołały podnieść słupków Lewicy. Będzie gorzej, bo miastowych zagospodaruje Konfederacja, a wsie Hołownia i PSL.
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @ewelinanna
  Musieliby być idiotami. Wybór konfederacji to powtórka PiS w wersji hard.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @daniel.waw.pl
  Z pewnością opozycja jest przestraszona. Tyle lat pielęgnowali tzw. kompromis między biskupami i męską prawicą.Teraz nie wiedzą co powiedzieć. Przekonywali, ze Polacy nie są gotowi, że chcą kompromisu. A tu klops. 20-latkowie PO nazywają Plebanią Obywatelską.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @cholinexy
  Nie mają pojęcia, jak zmienić narrację, jedni i drudzy. Żeby było śmieszniej, Dudzie wydaje się, że sytuację zaczesze jakimś swoim "kompromisem". Tylko że o tym to se może pogadać z PiSem, bo opozycja chyba nie odważy się podjąć jakichkolwiek rozmów na ten temat, jeśli nie chce usłyszeć wiadomego, grzecznego polecenia.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @zwinka1
  "Dudzie wydaje się, że sytuację zaczesze jakimś swoim "kompromisem" - już mu Xiądz Rzecznik Episkopatu odpowiedział !
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  "...rada dla opozycji. Nie spieszcie się z egzekucją wyroku". Pobożny pan Klich i jego koleżkowie z PO są tak samo przerażeni buntem młodych jak PiS. Szli na pasku biskupów dokładnie tak jak pisiarstwo, może nawet bardziej, bo Kaczyński próbował episkopatem manipulować i jakoś go rozgrywać, Tusk słuchał wyłącznie poleceń czarnego. Nadzieja w kobietach z tej partii, takich jak choćby pani Jachira. I w nowych siłach, które teraz właśnie rodzą się w Strajku Kobiet. Marta Lempart ma szansę zostać Wałęsą AD 2020.
  @Institoris
  proszę nie obrażać Pani Marii. Oby Pani Maria Lempart nie została Wałęsą AD 2020, bo to jaką dziś mamy Polskę (kościółkowo-zaściankowo-pseudonarodową ) to w dużej mierze "zasługa" Wałęsy i jego kolegów z episkopatu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Institoris
  Dwóch idiotów suflujacych Kaczyńskiemu??? Wasze głuptactwo dorównuje co najmniej Sasinowi albo Suskiemu!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Serio ktoś jeszcze liczy na uczciwe wybory za 3 lata? Doprawdy, trzeba chyba nie mieć zdolności myślenia, żeby myśleć (sic!), że można ich odsunąć od władzy drogą demokratycznych wyborów. Za trzy lata nie będzie tu co zbierać, a państwo będzie katotalibanem w środku Europy pod wodzą Ordo Iuris.
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  Na szczęście dla nas, piSSuary nie znają historii. Dla nich historia to zbór legend i baśni o słowiańszczyźnie i kościele katolickim. Świętych; Stanisławie czy Wojciechu itp bajkom. W realnej historii, pierwszy był zdrajcą i kolaborantem, a drugi Milosiewiczem tamtych czasów. Gdyby znali historię np Cesarstwa Rzymskiego to by wiedzieli, jak obecna sytuację rozwiązać. Otóż pretorianie widząc, że Cesarz utracił wpływy i nie jest w stanie zagwarantować regularnych wypłat żołdu, skracali go o głowę lub po prostu zadźgali. Nie podżegam do mordu, ale liczę na powtórkę z historii !!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  2