Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r.

Gwałtowne wydarzenia ostatnich dni wywołane przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia prawa do aborcji z powodów embriopatologicznych (podjętą bez należytych szerokich społecznych dyskusji, z szeregiem prawnych wątpliwości, a także w środku olbrzymiego kryzysu pandemicznego) powodują, że jako członkinie i członkowie warszawskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej musimy zabrać głos.

Piszemy te słowa z poczuciem niezgody, gdyż widzimy, że decyzje te były podejmowane także z powoływaniem się na wartości chrześcijańskie. Sprzeciwiamy się ich wykorzystywaniu jako podstawy do tworzenia niepotrzebnych społecznych konfliktów, powodujących ból, strach, cierpienie i poczucie opuszczenia. To odsuwa innych ludzi od chrześcijaństwa. Brak troski o cierpiące osoby jest tym, czego chrześcijanie robić nie mogą.

Stajemy po stronie kobiet w Polsce, którym odbiera się prawo do dysponowania własnym sumieniem w sytuacji zagrożenia wysokim prawdopodobieństwem wad letalnych płodu.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uderza zarówno w kobiety nam nieznane, jak i w te, które żyją w naszym najbliższym otoczeniu. Każda kobieta w trudnej ciąży staje przed dylematem moralnym. Jako chrześcijanki i chrześcijanie powinniśmy ją wówczas wspierać, nie możemy jednak narzucać jej żadnego rozstrzygnięcia w myśl naszej własnej religii czy światopoglądu ani tym bardziej podejmować decyzji w jej imieniu.

Jako ewangelicy reformowani jesteśmy przekonani, że wszyscy na takich samych prawach współtworzymy Kościół chrześcijański na ziemi i że nie ma wśród nas równych i równiejszych, co zobowiązuje nas do poszanowania prawa do autonomii, odczuć i przekonań naszych sióstr i braci. Dlatego to sumieniu kobiety powinniśmy zawierzyć i uszanować jej decyzję, jakakolwiek by ona była.

Cierpienie, jakie spotyka rodziców w związku z taką sytuacją, jest niewyobrażalne. Nikt w imię Jezusa Chrystusa nie powinien być do tego zmuszony, bo nie na tym polega chrześcijaństwo.

Dlatego właśnie jesteśmy przeciw zmianom prawa zakazującym kobietom przerywania ciąży w sytuacji nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Czynimy tak, gdyż żyjemy Chrystusem.

Adam Aduszkiewicz,

Elżbieta Aduszkiewicz,

Natalia Aduszkiewicz,

Jolanta Katarzyna Bajdel,

Wojciech Baran,

Marta Borkowska,

Ewa Cieślak,

Anna Ćwiklińska,

Janina Debowska,

Jan Diehl-Michałowski,

Wojciech Dusiński,

Marta Glińska,

Jarosław Hieropolitański,

ks. Michał Jabłoński,

Patryk Janiak,

Renata Kim,

Agata Kostrzewa,

Mieczysław Kurnatowski,

Tadeusz Kuśmierowski,

ks. Roman Lipiński,

Anna Lipińska,

Olga Łojewska,

Marek Magdziak,

Andrzej Matyszkiewicz,

Grażyna Matyszkiewicz,

Dorota Mieszkowska,

Michał Minałto,

Agata Miszkurka,

Joanna Nalewajko-Kulikov,

Jakub Niewiadomski,

Paulina Osińska,

Grzegorz Ostaszewski,

Monika Polkowska,

Adrian Rzepka,

Ewa Sztanderska,

Joanna Szczepankiewicz-Battek,

Piotr Thieme,

Katarzyna Traczykowska Twardoch,

Bożena Traczykowska Twardoch,

Zofia Urbanowska-Bąk,

Matylda Winnicka,

Zofia Winnicka,

Elżbieta Wojciechowska-Baran,

Bożena Zakrzewska,

Paweł Zastawny

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.