Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jarosław Kaczyński wezwał swoich zwolenników do obrony polskiego Kościoła „za każdą cenę”. Szef partii rządzącej próbuje przekonać opinię publiczną, że Kościół w naszym kraju stoi przed ostatecznym zagrożeniem, przed którym bronić go mają partyjni aktywiści. Ze znakiem Polski Walczącej wpiętym w klapę twierdzi, że przeciwnicy polityczni PiS zamierzają „zakończyć historię narodu polskiego”. Kombatanci Powstania Warszawskiego odrzucili tę uzurpację, uznając, że prezes PiS nie może legitymować się znakiem Polski podziemnej z lat 1939-1945. My stwierdzamy, że Jarosław Kaczyński nie ma prawa do przemawiania w imieniu polskich katolików.

Jako ludzie wierzący, członkowie wspólnoty Kościoła, a także Polacy, całkowicie odrzucamy te oceny. Kategorycznie sprzeciwiamy się próbie przedstawiania masowych społecznych protestów przeciw łamiącym prawo rządom PiS jako ataku na Polskę i wiarę. Nie chcemy, by od świątyń odgrodził nas mur bojówkarzy. Zamknęłoby to ostatecznie drogę do Kościoła młodym ludziom, którzy z taką determinacją od wielu dni bronią na ulicach swoich i naszych wolności.

Wzywamy polskich biskupów do potępienia tej kolejnej próby wykorzystania Kościoła w politycznym interesie partii rządzącej. Episkopat powinien jednoznacznie odrzucić ofertę „obrony” ze strony prezesa PiS i osiłków przebranych w kostium patriotów, wezwać władze państwowe do podjęcia dialogu z protestującymi i odżegnać się od wszystkiego, co w oczach wielu, również katolików, jest sojuszem ołtarza z tronem.

Stefan Dunin-Wąsowicz

Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska

Marcin Frybes

Cezary Gawryś

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Małgorzata Herbich

Tomasz Herbich

Damian Jankowski

Anna Karoń-Ostrowska

Paweł Kądziela

Dominika Kozłowska

Krzysztof Luft

Jacek Michałowski

Elżbieta Mycielska-Dowgiałło

Wojciech Ostrowski

Jerzy Radziwiłł

Zofia Ratajska

Sławomir Ratajski

Ewa Rostworowska

Tomasz Rostworowski

Teresa Rościszewska

Jan Rycerski

Jan Skórzyński

Jerzy Sosnowski

Piotr Szaroszyk

Agnieszka Wierzejska

Agnieszka Wolfram-Zakrzewska

Henryk Woźniakowski

Rafał Zakrzewski

Elżbieta Ziołkowska

Krzysztof Ziołkowski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.