Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tak postawione pytanie to sposób myślenia Marty Lempart, jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Mobilizuje nim ludzi, gdy mówią, że nie ma sensu czegoś robić. Zwróćcie uwagę, jak ją przedstawiam: „jedna z”. 

Marta nigdy nie pozwala mówić o sobie, że to ona jest liderką, że to ona prowadzi OSK, że to ona wymyśla protesty.

Marta zawsze mówi „my”. Kiedy dziennikarze piszą o OSK, to ciśnie, by w tekście pamiętać o Aśce z Wrocławia, Magdzie z Warszawy, Oli z Węgorzewa, Kaśce ze Zgorzelca itd. Bo OSK to tysiące kobiet w całej Polsce, które – jak mówi – „robią rzeczy”.

Podejście „a czemu ma się nie udać?” towarzyszy Strajkowi Kobiet konsekwentnie od 3 października 2016 r., kiedy w „czarny poniedziałek” wyprowadził na ulice ok. 200 tys. Polek i Polaków sprzeciwiających całkowitemu zakazowi aborcji. Że się nie uda tym razem, zakładał przede wszystkim Jarosław Kaczyński. Ale od czwartku, 22 października, choć dla wielu z nas nie jest to codzienny język, myślimy, nucimy i krzyczymy: „Wypierdalać!”.

„Wyborcza” była, jest i będzie z walczącymi o swoje prawa kobietami. Mamy w redakcji pewnie różne poglądy na aborcję, ale ten sam na wolność.

Podziwiamy determinację, odwagę i wyobraźnię protestujących. Zachwyca nas, że o swoje prawa upominają się młodzi i robią to tak bezceremonialnie. Nie boją się Kaczyńskiego i narodowców. Wszyscy powtarzają: „Wypierdalać!”.

Oddajemy w tych dniach Strajkowi Kobiet jak najwięcej miejsca na naszych stronach internetowych i w wydaniu papierowym. Ale chcemy też wesprzeć ruch finansowo. Zapraszamy Was, drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy, do wspólnej akcji.

Wszystkie pieniądze ze sprzedanych w najbliższym tygodniu prenumerat przekażemy na Ogólnopolski Strajk Kobiet. 
Kup prenumeratę dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na wyborcza.pl/strajk >>

To wsparcie bardzo im się przyda. – Pieniądze przeznaczymy m.in. na pomoc osobom szykanowanym za udział w ostatnich protestach – deklaruje Marta Lempart.

Czemu ma się nie udać?

---

Kup prenumeratę dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na wyborcza.pl/strajk. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.