Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowiska w sprawie wydanego w czwartek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji wydały Naczelna Rada Lekarska oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. W obu dokumentach lekarze stają po stronie pacjentek, podkreślając, że taka zmiana w przepisach odbiera kobietom prawo wyboru.

W piśmie PTGiP czytamy:

"Istniejący do tej pory konsensus prawny umożliwiał każdej kobiecie podjęcie odpowiedniej, najwłaściwszej dla niej decyzji. Decyzji podejmowanej przez nią samą. Wybory te zawsze były poprzedzone konsyliarnymi badaniami, wyjaśniającymi wszelkie wątpliwości, z możliwością konsultacji z organizacjami i osobami, w tym osobami duchownymi, wybranymi przez ciężarną, które mogły jej pomóc w ostatecznym ustaleniu dalszych losów ciąży".

Lekarze ostrzegają, że konsekwencją decyzji TK może być znaczne ograniczenie wykonywania i rozwoju badań prenatalnych w Polsce.

Cofnie to nas wszystkich, nie tylko lekarzy, ale też całe społeczeństwo, do czasów, kiedy mogliśmy tylko z tajnego obiegu zachodnich pism naukowych przeczytać, co się dzieje w światowej medycynie" - ostrzegają ginekolodzy.

I apelują o wycofanie decyzji "odbierającej kobietom prawo wyboru, odbierającej dostęp do najnowszej wiedzy medycznej, a nam, medykom, możliwość niesienia pomocy zgodnie z zasadami Kodeksu etyki lekarskiej".


W podobnym tonie utrzymane jest stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej, która przestrzega m.in., że lekarzowi związanemu wyrokiem TK grozić będzie kara więzienia za poinformowanie pacjentki o możliwości przerwania ciąży w innych krajach Unii Europejskiej.

"Kobiety mają prawo do pełnej informacji, a próby ograniczenia dostępu do niej są nieakceptowalne" - podkreśla NRL.

Lekarze stoją na stanowisku, że TK odebrał kobietom możliwość podejmowania decyzji. "W opinii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dotychczasowy 'kompromis' w sprawie możliwości przerwania ciąży dawał kobietom fundamentalne prawo do decyzji w tak trudnej i indywidualnej sytuacji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Wolnością obywatelską jest możliwość podejmowania decyzji, której po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego kobiety zostaną pozbawione" - czytamy w dokumencie. 

Tu znajdziesz pełną treść dokumentów:

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.