Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oto treść oświadczenia lekarzy i lekarek zrzeszonych w inicjatywie Lekarze Kobietom, dotyczącego orzeczenia TK w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą przesłanki embriopatologicznej jako uzasadnienia przerwania ciąży. To ważny głos jeden z niewielu głosów lekarskich ogłoszonych publicznie.

My, lekarze i lekarki zgromadzeni w ramach inicjatywy Lekarze Kobietom pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec aktualnej sytuacji zdrowotnej Polek.

Brak możliwości legalnego i bezpiecznego zakończenia ciąży w przypadku stwierdzenia wady letalnej u płodu, tj. w związku z przesłanką embriopatologiczną, w naszej opinii wiąże się z narażeniem kobiety na utratę zdrowia i życia.

Wymuszenie prawem na kobiecie kontynuacji ciąży, pomimo wiedzy o ciężkim uszkodzeniu płodu oraz brak uszanowania jej wyboru, w naszej opinii może skutkować gwałtownym pogorszeniem stanu psychicznego kobiety z ryzykiem wystąpienie konsekwencji o charakterze przewlekłym ale także utraty życia.

Brak zapewnienia dostępu do zabiegów medycznych, które mogą dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa, poprzez świadomość wyboru i decydowania o swoim zdrowiu, uznajemy za poważny kryzys w relacjach lekarz - pacjent.

Zwracamy także uwagę na wysokie prawdopodobieństwo poszukiwania możliwości zakończenia ciąży w miejscach nie będących jednostkami ochrony zdrowia lub środkami farmakologicznymi bez nadzoru medycznego.

Biorąc pod uwagę powyższe zwracamy się z wnioskiem o pilne podjęcie działań prawnych przywracających kobietom w Polsce równy i nieograniczony dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych, zgodnych ze współczesną wiedzą medyczną.

W imieniu LK, lekarzy i lekarek

Aleksandra Krasowska, lekarka, specjalistka psychiatrii i seksuologii

Natasza Blek, lekarka, rezydentka neurologii

Natalia Jakacka, lekarka rezydentka hematologii

Małgorzata Gawlik, lekarka

Alicja Olejnik, studentka

Aleksandra Gładyś, studentka

Lekarze Kobietom: 

link do fb

Aktualna lista lokalizacji: http://lekarzekobietom.pl/jestem-pacjentka/lista-lokalizacji/

Formularz dla pacjentki: http://lekarzekobietom.pl/jestem-pacjentka/

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.