Ten wyrok jest haniebny i mo瞠 skaza kt鏎捷 z moich dw鏂h si鏀tr na 鄉ier, mo瞠 skaza jak彗olwiek kobiet. Walka o prawo o aborcji to nie jest ju wyb鏎 polityczny, to jest po prostu walka o ludzk godno嗆.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest studentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, współpracownikiem „Krytyki Politycznej”

Jak moi znajomi i znajomi znajomych zareagowali na wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

- Poszliśmy na wczorajszą manifestację – mówi w piątek Sonia, warszawska studentka. - Przede wszystkim z wściekłości, z bezsilności. Nie wiem nawet, co powiedzieć. Pod domem Kaczyńskiego potraktowano zgromadzonych gazem, policja zaczęła nas otaczać. Jak mamy uznawać władzę, przed którą musimy się bronić? - pyta oburzona.

Podobnych głosów słyszałem więcej, bo byłem pod telefonem jeszcze w nocy. Rozmawiałem m.in. z dobrą przyjaciółką, obecnie studentką psychologii: - Od ponad godziny nie mogę zasnąć, bo ilekroć próbuję, to znowu zaczynam płakać – powiedziała. - Nie jestem już zdenerwowana. Jest mi po prostu cholernie przykro, że w tym kraju w ten sposób traktuje się kobiety.

W piątek rano rozmawiam ze znajomą studentką położnictwa, która niedawno mówiła mi, że niezbyt interesuje się polityką.

- Kompletnie się tego nie spodziewałam. Przyzwyczaiłam się już wprawdzie do absurdów PiS-u, ale to mnie zupełnie dobiło – opowiada przez telefon, w przerwie między zajęciami online. - O wyroku TK dowiedziałam się na krótko po zajęciach, gdzie rozmawialiśmy o wadach płodów i jak sobie z nimi radzić. Po zdobyciu takiej wiedzy sama nie kazałabym żadnej kobiecie rodzić w takich okolicznościach.

Podobne głosy słyszę nawet od ludzi o poglądach bardziej centrowych.

Tegoroczna maturzystka z jednego z mazowieckich miast komentuje: - Aborcja w skrajnych przypadkach nie powinna być zakazana, bo nie można nikogo przecież zmuszać do heroizmu. Jako osobę wierzącą – czyli wyznającą szacunek do każdej osoby ludzkiej - takie działania władzy tym bardziej odciągają mnie od PiS-u. To, co oni robią, tylko pogłębia i tak wzrastającą w Polsce polaryzację i wzajemne uprzedzenia.

Stefan, wychowany w rodzinie konserwatywnej zwolennik Hołowni, komentuje: - Kiedyś, kiedy deklarowałem się raczej jako centrysta, uważałem kompromis aborcyjny za godny zaakceptowania, bo dzięki niemu można było podtrzymać polską wspólnotę. Teraz jednak widzę, że to była iluzja i że ten kompromis uderzał w podstawowe wolności. A wyrok TK ostateczne rozbił pozory polskiej wspólnoty.

Dominika, działacza NGO-sów i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Krakowa, policja spisała za udział w demonstracji. Nie żałuje jednak, że poszedł na ten protest. - Ten wyrok jest haniebny i może skazać którąś z moich dwóch sióstr na śmierć, może skazać jakąkolwiek kobietę. Walka o te prawa to nie jest już wybór polityczny, to jest po prostu walka o ludzką godność.

Po wszystkich tych rozmowach nabieram pewności: PiS podpisał w czwartek swoją dymisję.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Piss off!
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  M這dzi si obudzili tylko za p騧no.Dobre i to.
  ju ocenia貫(a)
  12
  2
  "PiS podpisa w czwartek swoj dymisj." . Oby, ale to raczej pobo積e (no takie jest powiedzenie) 篡czenie. Przetrzymaj, tak jak przetrzymali protesty pod TK, w obronie s康闚 inne. Jak b璠zie to d逝go trwa這, powt鏎z manewr z wetem Dudy. Co tam wstrzymaj do konsultacji, protesty ustan a za miesi帷 wprowadz, co b璠 chcieli. Oni musz PRZEGRA WYBORY, a tu znowu odezw si r騜ne +. Z 10 m這dych znanych mi kobiet w ostatnich wyborach 4 g這sowa造 na PIS, jedna na Konfederacj - jedna planowa豉 dziecko, wi璚 500+ dwie ju mai造 dzieci, wi璚 500+, jedna, bo obni篡li podatek dla tych przed 26 rokiem 篡cia. Na Konfederacj - bo patriotyzm tego wymaga. Z pi璚iu pozosta造ch trzy 'nie interesowa造 si polityk ' wi璚 i wyborami. Teraz pewnie protestuj...
  @pag1951
  ludzie g這suj portfelami, to nic nowego, tak瞠 na zachodzie tak jest
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  @pag1951
  My郵isz, 瞠 b璠zie z czego plusy dawa ?
  ju ocenia貫(a)
  2
  0