Za każdym razem, gdy słyszało się o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, ruszałem pod Sejm wspierać współobywatelki i współobywateli. Stojąc tam razem z wami, jak nigdy wcześniej czułem się częścią naszego społeczeństwa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To, co się stało, jest w Polsce nie do pomyślenia, a jednak się stało. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października jest dla mnie ostatnią kroplą, która przelała czarę goryczy. Oglądając materiał na ten temat w późnowieczornym serwisie informacyjnym, czułem rosnący smutek i wstyd. 

Pamiętam, jak brałem udział w pierwszym "czarnym proteście". Skończył się dla mnie na pl. Zamkowym w Warszawie. Choć przemarzłem i deszcz przemoczył mnie do suchej nitki, to byłem przekonany, że warto było. Przed taką siłą władza, nawet ta, musi się ugiąć. Projekt ustawy trafił do sejmowej zamrażarki, a partia rządząca skupiła się na innych priorytetach. Za każdym razem, gdy słyszało się na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego, ruszałem pod Sejm wspierać współobywatelki i współobywateli. Stojąc tam razem z wami, jak nigdy wcześniej czułem się częścią naszego społeczeństwa.

W międzyczasie wiele się wydarzyło i niewiele dobrego. Demokratycznie wybrani politycy w jawny sposób kontynuowali gwałt na instytucjach państwa, które mieli chronić.

Ja z innych powodów przeprowadziłem się za granicę, gdzie w złości mówiłem, pół żartem, pół serio, że powodowały mną pobudki polityczne. Polityka zajmowała może czwarte miejsce na tej liście. Dalej wierzyłem, że chociaż to złe i haniebne, przecież minie.

Dziś brakuje mi tej wiary. Kiedy myślę o tym, co robi państwo, w którym się urodziłem, wychowałem, w którym żyłem, czuję tylko smutek i wstyd.

A. Szymański

Piszcze: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Na mojej liście polityka zajmowała miejsce 2. Ale tu chodzi o coś więcej. O odmowę życia w zgniłym społeczeństwie, które depcze prawa kobiet na codzień, w każdej sytuacji, bezwiednie. O odmowę życia w zakłamaniu. O ucieczkę z moralnego szamba, gdzie liczy się fasada - bo poza tą fasadą nic nie ma, sama zgniła ruina. Ani wiary, ani Boga, ani prawdziwej moralności.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  "Niech się wstydzi ten co robi nie ten co widzi". Ja czuję wqrw.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Oj tam wstyd - trzeba patrzeć pozytywnie: Polska JEDYNĄ W Europie fabryką downów i kalek. I tyle.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  PiS to państwo splugawił,Polska stała się bardziej zacofana niż iran i arabia saudyjska
  już oceniałe(a)ś
  6
  0