Tworzy się sieć buntu lekarzy, którzy mówią, że nie będą się stosować do tzw. wyroku. Powstaje też ekipa prawników, która będzie działać w sprawach indywidualnych, a także przygotować odpowiednie dokumenty dla Komisji Europejskiej, a docelowo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada Marta Lempart.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szykujemy się na długą falę protestów, czujemy taką samą energię jak podczas demonstracji w 2015 r. w obronie Trybunału czy w 2017 r. w obronie sądów. Tylko teraz jest dużo więcej gniewu. W czwartek wieczorem przekroczyliśmy tabu, poszliśmy protestować pod dom Jarosława Kaczyńskiego.

Podchodzimy z wielką ostrożnością do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, apelujemy, aby wszyscy mieli maseczki, najlepiej dwie, i rękawiczki. Staramy się zachować dystans, co jest trudne, jeśli policja nas spycha w jedno miejsce.

Policja nie może bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego zakazać zgromadzeń, jesteśmy gotowi bronić swoich spraw w sądach.

Tworzy się sieć buntu lekarzy, którzy mówią, że nie będą się stosować do tzw. wyroku.

Powstaje też ekipa prawników, która będzie działać w sprawach indywidualnych, a także przygotować odpowiednie dokumenty dla Komisji Europejskiej, a docelowo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednocześnie Lewica we współpracy z organizacjami społecznymi - przedstawi inicjatywę legalizacji aborcji w Polsce, podpisy pod wnioskiem zaczną być zbierane po rozluźnieniu reżimu sanitarnego. Trzeba iść do przodu. Hymnem podczas naszych protestów będzie Marsz Imperium z "Gwiezdnych wojen" odtwarzany codziennie o 19.00.

Marta Lempart

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dalej walczymy o "nuezaostrzanie"? Już chyba nie ma o co. Zatem należy głośno artykułowac hasło ABORCJA W PEŁNI LEGALNA. Teraz!
  @tksiazek
  Jak słyszałem o walce o "niezaostrzanie" i tej żenującej defensywnej taktyce "bo jak za dużo będziemy chcialy to się zdenerwują" to mnie rzucało. Gra się o pełna pulę i niech się wiją
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Tak! ABORCJA W PEŁNI LEGALNA. Teraz!
  Mamy dość! Mamy dość pogardy wobec kobiet! Mamy dość poniżania i upodlenia kobiet w Polsce! Mamy dość piekła Polek! Prawa kobiet należą do praw podstawowych, a tym samym do praw człowieka, których w Polsce brak. Jeden protest nie wystarczy, tu potrzebne są stałe działania na rzecz praw kobiet, nie tylko tych reprodukcyjnych. Aborcja to prosty zabieg medyczny. Antykoncepcja i edukacja seksualna na każdym poziomie nauczania od 2. klasy szkoły podstawowej chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą kontaktów cielesnych.
  Prawo polskie nie zapewnia kobietom podstawowych praw. Prawa reprodukcyjne Polkom zostały odebrane w demokratycznym systemie w 1993 r., wiec jaka to jest demokracja? Obowiązujący zakaz aborcji wprowadziła Hanna Suchocka, to kobieta zgotowała Polkom ten los. Teraz kobieta mgr Przyłębska ma wydać wyrok dopuszczający tortury i barbarzyństwo wobec kobiet. Jak długo Polki będą się zgadzać na piekło kobiet? Mamy dość!
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @tksiazek
  Wreszcie gadasz do rzeczy. Dziś masz mojego plusa.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @halice1
  Zawsze tak mówiłem
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @tksiazek
  Nie. Zawsze mówisz o PO.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @halice1
  Bo oni są jednymi z głównych winnych. I tyle.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @tksiazek
  Zieeeew
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @tksiazek
  Grać o wszystko i wszystko przegrać potrafi każdy dureń, co było do przewidzenia i do udowodnienia.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @jac_l_w
  Na razie grali o nic i przegrali. Kompromisiarze okazali się durniami. Myśleli że to koniec drogi. A to był POCZĄTEK. Jak fundamentaliści powiedzieli A to od razu zaczęli się przygotowywać do powiedzenia B.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @tksiazek
  Masz w nosie kobiety z płodami niezdolnymi do życia, bo walczysz twardo o ważniejsze sprawy? Brawo, jaki ty jesteś dzielny i bezkompromisowy!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  Obalimy rząd sadystów i zdrajców narodowych. Mamy dla was PiDiwcy przesłanie WY...Ć!!!!
  @premie-nam-sie-naleza
  jak obalisz? do obalenia rządów posiadających aparat przymusu niezbędne jest włączenie klasy robotniczej z łomami, płonącymi oponami i strajkami. Kobiety, lewica i pięknoduchy nie obalą nic. będzie kilka aresztowań, gaz łzawiący trochę banerów i parasolek, po miesiącu zapał osłabnie i protesty umrą śmiercią naturalną jak KOD i protesty ws. Trybunału. Takie są społeczne realia protestów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Pani Lempart, dziekujemy za energie! Najlepszy przywodca!
  @MichaelJ
  Dobry przywódca jest skuteczny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tksiazek
  Tak! ABORCJA W PEŁNI LEGALNA. Teraz!
  Mamy dość! Mamy dość pogardy wobec kobiet! Mamy dość poniżania i upodlenia kobiet w Polsce! Mamy dość piekła Polek!
  Prawa kobiet należą do praw podstawowych, a tym samym do praw człowieka, których w Polsce brak. Jeden protest nie wystarczy, tu potrzebne są stałe działania na rzecz praw kobiet, nie tylko tych reprodukcyjnych.
  Aborcja to prosty zabieg medyczny. Antykoncepcja i edukacja seksualna na każdym poziomie nauczania od 2. klasy szkoły podstawowej chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą kontaktów cielesnych.
  Prawa reprodukcyjne Polkom zostały odebrane w demokratycznym systemie w 1993 r., wiec jaka to jest demokracja? Obowiązujący zakaz aborcji wprowadziła Hanna Suchocka, to kobieta zgotowała Polkom ten los. Teraz kobieta mgr Przyłębska wydala wyrok dopuszczający tortury i barbarzyństwo wobec kobiet.
  Jak długo Polki będą się zgadzać na piekło kobiet? Mamy dość!
  @style
  No i ch... z tego twojego "mania dość" wynika. Bo gdyby Polki miały dość, to by PiS nie rządził drugą kadencję, mając nadal sporą przewagę w sondażach. Tak, to Polki Polkom zgotowały ten los i gotują nadal.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @style
  Czy synowie ateistow powtarzajacy takie same apele
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @Joy.
  Cd te same apele dzien po dniu pod roznymi artykulami ruszsja dzis swoje tylki czy tylko czekaja na kolejny artykul zeby wkleic swoj apel?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @Joy.
  To drugie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Może to nudne ale skoro ta szuja znowu pojawia się w komentarzach, warto przypomnieć wybrane przykłady kłamstw i manipulacji awarina321:

  - kłamał, że piosenka Kazika nie została poddana cenzurze na LP Trójki, wprost negując istnienie ujawnionego SMSa ówczesnego szefa Trójki do P. Metza
  - pomawiał Marka Niedźwieckiego o manipulacje z utworami na LP3
  - kłamliwie nazywał awarię w kolektorze ścieków w Warszawie "katastrofą" (przed 2012 nieoczyszczone ścieki trafiały w tym samym miejscu do Wisły; rzetelne informacje: swiatwody.wordpress.com)
  - kłamał, jakoby Jan Karski wycofywał się z własnych słów zawartych w swoich raportach słanych do Londynu, a tyczących polskiego antysemityzmu w czasie II. WŚ
  - kłamał w sprawie Karola Chuma twierdząc, że "władze kościelne ustaliły, że osoba o takim nazwisku nie była uczniem seminarium" - władze kościelne się z tego wycofały
  - kłamał, że prokurator kazał przeprowadzić rewizję u Elżbiety Podleśnej (prokuratura zaprzeczyła)
  - wykazując totalny rozwód z rozumem twierdzi, że punktowanie jego bezczelnych kłamstw jest "reklamą jego postów"
  - kłamał, że ONR nie propaguje faszyzmu i nie używa symboli faszystowskich, pomimo potwierdzonego sądownie rasistowskiego rodowodu tzw. krzyża celtyckiego oraz eksponowanych m. in. na marszu w Hajnówce czaszek SS
  - bezpodstawnie twierdził, że opinia prawna profesora Matczaka jest całkowicie niewiarygodna ponieważ jest on zaciekłym politycznym przeciwnikiem PiS
  - kłamał, że o liście pasażerów lotu do Smoleńska decydował T. Arabski - to Kancelaria Prezydenta wystosowała zaproszenia i wysłała listę bezpośrednio do 36. Pułku SLT
  - kłamał, że krzyż celtycki jest zarejestrowanym symbolem NOP (rejestrację cofnął sąd)
  - kłamał, że są utrzymywane kontakty między ZNP a Morawieckim (Morawiecki "nie miał czasu" dla nich od 2018 roku)
  - kłamał, że MEN ma prawo zbierać dane o strajkujących w systemach informacyjnych (do poziomu PESEL; szef UODO jasno powiedział, że MEN nie ma prawa)
  - bezpodstawnie twierdził przy okazji taśm Kaczyńskiego że jeśli "nie ma zawiadomienia do prokuratury to nie ma przestępstwa" (R. Petru je złożył)
  - bezpodstawnie twierdził, że rekomendowanie "zaufanego prawnika" przez szefa KNF do prywatnego banku było "rutynowym działaniem" w celu "lepszej kontroli banku przez KNF"
  - bezpodstawnie twierdził, że próba wymuszenia ze strony Chrzanowskiego była "potajemną rozmową biznesową"
  - kłamał, że premier nie sprawuje nadzoru nad KNF (art. 3 ust. 3 Ustawy o Nadzorze nad Rynkiem Finansowym)
  - bezpodstawnie twierdził, że zarzut dla Chrzanowskiego "przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej" nie świadczy o korupcji
  - bezpodstawnie twierdził, że wjechanie Tomasza S. w ogrodzenie Pałacu Prezydenckiego pod nieobecność Dudy było "zamachem"
  - kłamał, że komisja Berczyńskiego bezsprzecznie wyjaśniła przyczynę katastrofy smoleńskiej
  - regularnie zaprzecza faktycznym przyczynom katastrofy smoleńskiej, ustalonym i udowodnionym przez PKBWL
  - bezpodstawnie zarzucał Birgfellnerowi (pogardliwie nazywając go tylko "Austriakiem") ukrywanie się przed skarbówką ale jednocześnie tłumaczył, że Kaczyński nie ma obowiązku odbierania awiza ws. pozwu Birgfellnera o zapłatę
  - kłamał, że wybory prezydenckie w Austrii zostały zmanipulowane (austriacki odpowiednik TK tego nie potwierdził)
  - bezpodstawnie zestawiał przejście Kałuży do PiS z transferem Kluzik-Rostkowskiej do PO
  - kłamał, że kierowca seicento w Oświęcimiu przyznał się do spowodowania kolizji
  - kłamał, że ma blog czytany przez pół miliona ludzi

  (Poza tym autoerotycznie plusuje własne posty a to już zwyczajny obciach.)
  @pauleycz
  W swoim raporcie Jan Karski notuje również liczne wypadki denuncjowania Polaków przez Żydów władzom komunistycznym oraz służbom bezpieczeństwa NKWD ?(...) denuncjują oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych, gdy kierują pracą milicji bolszewickich zza biurek, lub są członkami tej milicji, gdy niezgodnie z prawdą szkalują stosunki w dawnej Polsce. Niestety, trzeba stwierdzić, że wypadki te są bardzo częste, dużo częstsze, niż wypadki, wskazujące na ich lojalność wobec Polaków...?
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @arawin321
  Jesteś znanym na forum pisowskim sku...synem. To nie to samo, co popularność.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Zdelegalizować pisobolszewię a zalegslizować aborcję,tylko tak można uratować Polskę i jej obywateli przed ciemnogrodem i zagładą.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  podnosząca swój cuchnący łeb międzynarodówka spadkobierców inkwizycji (łaskawie w różnych opracowaniach zwana "konserwatystami" lub "fundamentalistami"), wspierana i z Ameryki (słynni miliarderzy, bracia Koch) i z Rosji Putina zdaje się szukać najsłabszego ogniwa w łańcuchu państw, żeby się na dobre ukorzenić; PL jest świetnym wyborem, a Ordo Iuris jako lokalna ekspozytura agresora nie zawodzi w swych posunięciach; niejaka Godek to oczywiście wystawiona do mediów pożyteczna idiotka pozbawiona zupełnie wyobraźni, bo bawiąc się zapałkami nie ma pojęcia na co sama się naraża w sensie zupełnie nieprzenośnym; Kaczyński zaś nie byłby sobą, gdyby sytuacji nie wykorzystał do ugrania paru marnych punktów krótkoterminowo, nie bacząc na to, że dokłada tym łatwopalnego materiału do ogromnego pożaru w terminie nieco późniejszym; jeśli ktoś potrzebował jeszcze jakiejś cezury, to właśnie się wraz z tym "wyrokiem" pojawiła: od tej pory Kaczyński jawnie określił się wobec społeczeństwa jako terrorysta; w tej sytuacji słynne, niegdysiejsze hasło Kuronia "nie palcie komitetów, zakładajcie własne" przestało być aktualne; w obronie już nie jakiejś iluzorycznej godności, ale po prostu życia w jego elementarnych przejawach uprawnione są i bardzo potrzebne od zaraz wszelkie środki przeciwdziałania agresji;
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Mam wątpliwości, czy Kaczyński, który jest podwykonawcą rozkazów czarnej zarazy, powinien być adresatem protestu. Ja bym poszedł pod siedzibę tych, którzy pociągają za sznurki - czyli klechów.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0