Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Wspólną interpelację do Komisji Europejskiej złożyli w piątek europosłowie Leszek Miller, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, zrzeszeni w Parlamencie Europejskim w ugrupowaniu Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. 

To reakcja na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek pod kierunkiem Julii Przyłębskiej stwierdził (przy dwóch głosach odrębnych sędziów Leona Kieresa i Piotra Pszczółkowskiego), że niezgodna z konstytucją jest aborcja z powodu choroby lub ciężkiej wady płodu. 

W dokumencie przesłanym do KE politycy podkreślają, że werdykt o niekonstytucyjności przesłanki uprawniającej do aborcji wydał upolityczniony TK.

Miller, Belka i Cimoszewicz wnioskują do KE o refundację aborcji dla Polek

"W tej sytuacji tysiące kobiet stanie każdorazowo przed dramatycznym wyborem i zostanie zmuszonych do szukania pomocy medycznej poza granicami własnego kraju. Niestety, dyrektywa 2011/24/UE wyklucza możliwość refundacji kosztów zabiegów medycznych w innym państwie członkowskim, gdy nie wchodzi ono w zakres świadczeń w państwie członkowskim ubezpieczenia.

Parlament Europejski stoi jednak na stanowisku, że odmowa dostępu do gwarantowanej, legalnej aborcji stanowi akt przemocy wobec kobiet" - napisali eurodeputowani.

Miller, Belka i Cimoszewicz wnioskują do Komisji Europejskiej, by podjęła kroki zmierzające do wprowadzenia refundacji w ściśle określonych przypadkach zabiegów medycznych w całej Unii, gdy nie są one dostępne w danym kraju.

O swojej inicjatywie na Twitterze poinformował były premier Leszek Miller.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.