Fundacji ePaństwo poprosiła Ministerstwo Zdrowia o udostępnienie kopii wszystkich dokumentów, które zawierają plany działań na jesień w związku z drugą falą pandemii. Poza ogólnikami resort nie pokazał żadnych szczegółowych wytycznych na wypadek skoku liczby zachorowań
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Fundacja e-Państwo chciała zweryfikować deklaracje Łukasza Szumowskiego, który, opuszczając urząd ministra zdrowia w sierpniu deklarował, że przygotował system ochrony zdrowia do walki z pandemią jesienią. 

W wywiadzie dla RMF FM 18 sierpnia polityk powiedział m.in: "Przygotowałem wszystkie plany na jesień. Myślę, że mój następca będzie je wdrażał w sposób bezpośredni."

Stwierdził również:

"Dostaliśmy raport zespołu, który przygotowywał rekomendacje na jesień. One są bardzo proste, spójne, możliwe do wdrożenia i myślę, że to są dobre bardzo rekomendacje - w końcu ekspertów.

Więc myślę, mamy większość rzeczy gotowych. Więcej testów, więcej laboratoriów, wolne łóżka w szpitalach, pewną elastyczność kształtowania liczby łóżek zakaźnych, liczbę szpitali jednoimiennych. Tutaj wojewodowie też bardzo sprawnie funkcjonowali, nauczyli się na pewno oni też wielu rzeczy."

Były minister konkludował:

Dzięki temu ta jesień nie jest aż tak przerażająca, jak mogłaby być, czy jak była pierwsza fala, gdzie wszyscy nie wiedzieliśmy, co nas czeka tak naprawdę."

Plany na jesień na sześciu stronach papieru

Organizacja czekała trzy tygodnie na odpowiedź resortu zdrowia. Fundacji chodziło o udostępnienie kopii wszystkich dokumentów, które zawierają „plany działań na jesień” w związku z drugą falą zakażeń COVID -19, o których mówił były minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie, którego udzielił radiu RMF FM w dniu 18 sierpnia 2020 r. ze szczególnym uwzględnieniem „raportu zespołu, który przygotowywał rekomendacje na jesień.”

W czwartek resort zdrowia przesłał ePaństwu link do powszechnie dostępnej Strategii walki z pandemią COVID-19, liczącego niespełna sześć stron dokumentu z ogólnymi wytycznymi. Mowa jest tam m.in. o uruchomieniu szpitali koordynacyjnych w każdym województwie, założenie, by koncentrować się na testowaniu osób z objawami zakażenia, koordynowanie ruchu karetek z pacjentami z COVID-19, bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób 75+ i pracowników służby zdrowia itd.

Żaden z tych punktów nie został rozwinięty. Nie ma za to mowy np. o wytypowaniu miejsc i przygotowaniach do utworzenia szpitali tymczasowych, za zorganizowanie których rząd wziął się dopiero kilka dni temu

Na Twitterze skomentował to Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy fundacji.

"Mamy oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia, że było to kłamstwo. Żadnej strategii i planów nie było" - napisał.

Według fundacji Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało żadnych dodatkowych i szczegółowych wytycznych w kwestii planowania pracy jesienią.

"Nie istnieje żaden dokument strategiczny, w którym znajdowałyby się scenariusze postępowania w przypadku zwiększenia liczby zachorowań. Resort dysponuje więc jedynie „Strategią” z 9 października, w której brakuje konkretnych informacji, wyliczeń, analiz różnych scenariuszy, oceny ryzyka kroków, które mają zostać podjęte. Nie mamy także informacji o tym, jacy eksperci doradzali ministerstwu. Niestety, to niewiele, jak na pół roku pracy" - komentuje na swojej stronie fundacja.

Zaznacza, że nawet jeśli powstały jakiekolwiek inne dokumenty (wewnętrzne), to nie są one planami i nie mają charakteru wytycznych strategicznych, które musiałyby być uwzględniane w planowaniu pracy innych resortów.

Lekarze ostrzegali resort zdrowia, że zamiast strategii jest chaos

"Wyborcza" wielokrotnie pisała o tym, że państwu brakuje strategii w walce z jesienną falą pandemii. Pod koniec września cytowaliśmy lekarzy, którzy ostrzegali, że zaczyna brakować miejsc na oddziałach zakaźnych, jest słaby dostęp do testowania, będą problemy z dostępem do intensywnej terapii. 

Przeczytaj: To chaos, nie strategia. Ministerstwo Zdrowia nie radzi sobie z drugą falą pandemii

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki i nowy minister zdrowia Adam Niedzielski na każdym kroku zapewniali, że sytuacja jest pod kontrolą. 

Dziś przed południem premier ogłosił, że od soboty 24 października cała Polska będzie w czerwonej strefie i wejdą nowe obostrzenia mające pomóc w walce z pandemią. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czyli kłamał i świadomie naraził zdrowie i życie obywateli.
  Do więzienia!!!
  @f.h.
  Ale odkrycie! A któreś z tych pisowców mówi prawdę?
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @f.h.
  Czy nie jest to podstawa prawna dla poszkodowanych przez covid obywateli, by pozwać państwo polskie o odszkodowania za utratę zdrowia lub śmierć bliskich?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @f.h.

  Żadna nowina.
  Wszystko jest tekturowe.
  Dla przykładu:
  1. czy istnieje system weterynarii na okoliczność zarazy ?
  2. a co z naszą "armią" ? - tu już ręce i cycki opadają, ona jest tylko na czas 'P' !!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @obiektywny_na_102
  A najbardziej skandaliczny jest brak gotowego rządowego planu na wypadek ataku zombie...
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  No, ale po co strategiczny dokument na jesień, skoro wirus był "w odwrocie"?
  @Beast_of_Dreams
  Spoko, spoko, oni kradną też bez strategii. Po prostu wyrywają ile wlezie na bieżąco. Więc na wirusa po co robić strategię?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Plany były i dalej są tajne, nie można dopuścić żeby poznał je wirus, to przecież jasne.
  już oceniałe(a)ś
  106
  0
  Przepraszam bardzo, czego się spodziewaliście?? Ktoś normalny wierzy w słowa PiSiorów?
  już oceniałe(a)ś
  84
  0
  Opozycjo, powtarzaj to suwerenowi codziennie. Codziennie.
  już oceniałe(a)ś
  67
  0
  jakie plany, jaka strategia ? szumowski tylko liczył kasę i uciekł jak kasa się zgodziła... a reszta kotłowała się w walce o stołki i wpływy.... Dykta i szambo.
  ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  50
  0
  A MEN kłamie na swojej oficjalnej stronie - podał dorobek naukowy Czrnka, który nie istnieje!!!!!!!!!! Podrasowali mu liczbę publikacji, które w rzeczywistości nie istnieją - OKO Press sprawdziło.

  BANDA ORDYNARNYCH KŁAMCÓW
  I co z tego kogo to interesuje nieistotne jaki gangster na stołku po prostu członek mafii
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Ta fotografia to z niebowzięcia pp ministra
  @prezesina
  "Nos czerewony, morda sina. Oj, nie wraca ci on z kina".
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @x55
  Taka to ci gmina
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @prezesina
  rajcuje się na myśl o kasie, którą razem z bratolem zwinęli
  już oceniałe(a)ś
  0
  0