Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Fundacja e-Państwo chciała zweryfikować deklaracje Łukasza Szumowskiego, który, opuszczając urząd ministra zdrowia w sierpniu deklarował, że przygotował system ochrony zdrowia do walki z pandemią jesienią. 

W wywiadzie dla RMF FM 18 sierpnia polityk powiedział m.in: "Przygotowałem wszystkie plany na jesień. Myślę, że mój następca będzie je wdrażał w sposób bezpośredni."

Stwierdził również:

"Dostaliśmy raport zespołu, który przygotowywał rekomendacje na jesień. One są bardzo proste, spójne, możliwe do wdrożenia i myślę, że to są dobre bardzo rekomendacje - w końcu ekspertów.

Więc myślę, mamy większość rzeczy gotowych. Więcej testów, więcej laboratoriów, wolne łóżka w szpitalach, pewną elastyczność kształtowania liczby łóżek zakaźnych, liczbę szpitali jednoimiennych. Tutaj wojewodowie też bardzo sprawnie funkcjonowali, nauczyli się na pewno oni też wielu rzeczy."

Były minister konkludował:

Dzięki temu ta jesień nie jest aż tak przerażająca, jak mogłaby być, czy jak była pierwsza fala, gdzie wszyscy nie wiedzieliśmy, co nas czeka tak naprawdę."

Plany na jesień na sześciu stronach papieru

Organizacja czekała trzy tygodnie na odpowiedź resortu zdrowia. Fundacji chodziło o udostępnienie kopii wszystkich dokumentów, które zawierają „plany działań na jesień” w związku z drugą falą zakażeń COVID -19, o których mówił były minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie, którego udzielił radiu RMF FM w dniu 18 sierpnia 2020 r. ze szczególnym uwzględnieniem „raportu zespołu, który przygotowywał rekomendacje na jesień.”

W czwartek resort zdrowia przesłał ePaństwu link do powszechnie dostępnej Strategii walki z pandemią COVID-19, liczącego niespełna sześć stron dokumentu z ogólnymi wytycznymi. Mowa jest tam m.in. o uruchomieniu szpitali koordynacyjnych w każdym województwie, założenie, by koncentrować się na testowaniu osób z objawami zakażenia, koordynowanie ruchu karetek z pacjentami z COVID-19, bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób 75+ i pracowników służby zdrowia itd.

Żaden z tych punktów nie został rozwinięty. Nie ma za to mowy np. o wytypowaniu miejsc i przygotowaniach do utworzenia szpitali tymczasowych, za zorganizowanie których rząd wziął się dopiero kilka dni temu

Na Twitterze skomentował to Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy fundacji.

"Mamy oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia, że było to kłamstwo. Żadnej strategii i planów nie było" - napisał.

Według fundacji Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało żadnych dodatkowych i szczegółowych wytycznych w kwestii planowania pracy jesienią.

"Nie istnieje żaden dokument strategiczny, w którym znajdowałyby się scenariusze postępowania w przypadku zwiększenia liczby zachorowań. Resort dysponuje więc jedynie „Strategią” z 9 października, w której brakuje konkretnych informacji, wyliczeń, analiz różnych scenariuszy, oceny ryzyka kroków, które mają zostać podjęte. Nie mamy także informacji o tym, jacy eksperci doradzali ministerstwu. Niestety, to niewiele, jak na pół roku pracy" - komentuje na swojej stronie fundacja.

Zaznacza, że nawet jeśli powstały jakiekolwiek inne dokumenty (wewnętrzne), to nie są one planami i nie mają charakteru wytycznych strategicznych, które musiałyby być uwzględniane w planowaniu pracy innych resortów.

Lekarze ostrzegali resort zdrowia, że zamiast strategii jest chaos

"Wyborcza" wielokrotnie pisała o tym, że państwu brakuje strategii w walce z jesienną falą pandemii. Pod koniec września cytowaliśmy lekarzy, którzy ostrzegali, że zaczyna brakować miejsc na oddziałach zakaźnych, jest słaby dostęp do testowania, będą problemy z dostępem do intensywnej terapii. 

Przeczytaj: To chaos, nie strategia. Ministerstwo Zdrowia nie radzi sobie z drugą falą pandemii

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki i nowy minister zdrowia Adam Niedzielski na każdym kroku zapewniali, że sytuacja jest pod kontrolą. 

Dziś przed południem premier ogłosił, że od soboty 24 października cała Polska będzie w czerwonej strefie i wejdą nowe obostrzenia mające pomóc w walce z pandemią. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.