W składzie orzekającym zasiadali trzej tzw. dublerzy i następcy dublerów, a więc sędziowie wybrani na miejsca wcześniej zajęte. Są to osoby nieuprawnione do orzekania. Co więcej, składowi przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska - wybrana na prezesa TK w sposób niezgodny z procedurami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anna Rakowska-Trela, prawniczka konstytucjonalistka, prof. Uniwersytetu Łódzkiego

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł dziś, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodne z konstytucją, a dokładnie – z zasadą ochrony życia i godnością człowieka.

Należy się spodziewać, że po opublikowaniu tego wyroku w Dzienniku Ustaw uzyska on w oczach organów państwa moc powszechnie obowiązującą, a więc z systemu prawa zniknie możliwość przerwania ciąży w takich przypadkach, a lekarze będą mogli się obawiać konsekwencji prawnokarnych.

Wyrok ten jednak jest kontrowersyjny z dwóch powodów.

Pierwszy to powód merytoryczny. Wyrok został wydany w odpowiedzi na wniosek grupy posłów. Należy stwierdzić, że tak daleko idące zmiany w prawie, polegające na głębokiej ingerencji w kwestie społeczne, powinny się ewentualnie dokonywać poprzez zmiany ustaw przez Sejm, a nie poprzez wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Innymi słowy, posłowie powinni byli wziąć na swoje barki ciężar tej zmiany, złożyć projekt ustawy w tej sprawie, a tym samym poddać go społecznej dyskusji z udziałem opozycji i społeczeństwa.

To bowiem kwestia światopoglądu, nie konstytucji.

Drugi to powód formalny.

W składzie orzekającym zasiadali dziś trzej tzw. dublerzy i następcy dublerów, a więc sędziowie wybrani na miejsca wcześniej zajęte. Są to osoby nieuprawnione do orzekania. Co więcej, składowi przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska – wybrana na prezesa TK w sposób niezgodny z procedurami.

Wyrok wydany z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania jest nieważny, nieistniejący. Ta wada będzie z pewnością ciążyła na tym rozstrzygnięciu.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pisowskie kobiety zgotowały Polkom ten los. Witamy w Katolibanie czy Kaczystanie jak kto woli.
  @rocony
  Dzień dobry!
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @rocony
  Nie p.. dol. DAM NIE WIERZYSZ co piszesz. Wszystkie Polki są winne! Wszystkie, a i teraz 40 procent pań to sobie chwali co PiS zmienia. Bedą umierały i będą chwaliły. Mam pokolenia o mentalności niewolnika. Polska to nie laicka Francja i nie będzie. NIGDY.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  @weber
  Salut
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @rocony
  Mam nadzieję że karma wraca i wielu urodzą się zdefirmowane dzieci, czy wnuki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @staccato
  bzdura pisiura
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @staccato
  Będzie jakby opozycja nie zawaliła lat edukacji. Jakby religia została wywalona ze szkół, i wprowadzono edukację seksualną, demokratyczną, oraz ekonomiczną w 1990 roku, to teraz by nie było tematu.
  Tak to jest Panie Tusk, Miller i inni - jak się nie ma jaj i odsuwa problem na potem
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Misieq
  To nie sprawa karmy. Przy obecnym zatruciu powietrza i żywności płody będą obumierać zaś kobiety tracić macice i życie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @rocony
  W Czechach do 9 tyg możliwy zabieg farmakologiczny, do 12 tyg małoinwazyjny, do 22 tyg chirurgiczny - tylko kasa potrzebna.
  Piszę o tym bo sytuacja kiedy ciąża jest uszkodzona, zagraża życiu i zdrowiu matki są częste a czas ucieka i Polki stoją dzisiaj pod ścianą.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wypisac dzieci z religii i nie dawac na tace, od dzisiaj!
  @thorazine
  to jedyny sposob na umniejszenie koaciola.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @thorazine
  A kto normalny prowadzą dzieci na religię?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @thorazine
  Eee tam! Wypisać się z Kościoła! Apostazja now!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dosc! Mamy dosc! Mamy dosc pogardy wobec kobiet! Mamy dosc ponizania i upodlenia kobiet w Polsce! Mamy dosc piekla Polek!
  Prawa kobiet naleza do praw podstawowych, a tym samym do praw czlowieka, ktorych w Polsce brak. Jeden protest nie wystarczy, tu potrzebne sa stale dzialania na rzecz praw kobiet, nie tylko tych reprodukcyjnych.
  Aborcja to prosty zabieg medyczny, antykoncepcja i edukacja seksualna na kazdym poziomie nauczania od 2. klasy szkoly podstawowej chronia nie tylko przed niechciana ciaza, ale przed wieloma chorobami przenoszonymi droga kontaktow cielesnych.
  Prawa kobiet to rowniez rownosc placowa, uznanie pracy domowej jako pracy, z rygorem wynagrodzenia oraz oplacania skladek i podatkow, rowniez liczenie okresow opiekunczych jako skladkowych. Prawo polskie nie zapewnia kobietom podstawowych praw.
  Prawa reprodukcyjne Polkom zostaly odebrane w demokratycznym systemie w 1993r, wiec jaka to jest demokracja? Obowiazujacy zakaz aborcji wprowadzila Hanna Suchocka, to kobieta zgotowala Polkom ten los. Teraz kobieta mgr Przylebska wydala wyrok dopuszczajacy tortury i barbarzynstwo wobec kobiet.
  Jak dlugo Polki beda sie zgadzac na pieklo kobiet???
  Mamy dosc piekla Polek!
  @style
  Tak długo, jak długo będą chrzciły swoje dzieci, prowadziły do komunii, nabożnie słuchały kleszych bredni i pozwalały na pomiatanie sobą. To KK, którego ostoją są niestety kobiety gotuje im ten los, a one jeszcze go finansują.
  Póki ta mentalność się nie zmieni, nic się nie zmieni.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @style
  W pełni się z tym zgadzam ale co z tego? PiS bolszewia śmieje się z tego.Jak ciemny suweren będzie na nich głosował to oni mogą każde świństwo legalnie zrobic i społeczeństwu pluc w twarz.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @style
  Kolejny z ręką w g. Ze snu zimowego? Od 2015 krzyczymy i piszemy, a wy co? G.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @style
  Masz dość w internecie czy wychodzisz na ulice?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @style
  Ależ ty dzisiaj protestujesz. Przeklej to jeszcze z 10 razy i PiS się ugnie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @nikanor
  Protestowalem juz w 1992r.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @style
  Ble, ble, ble...
  Macie dość? I co? Ile kobiet głosowało na kaczych faszystów? Ile z was, drogie panie, posyła dzieci do komunii i na religię. Ile z was stale chodzi do kościoła? Daje na tacę? Jak to się dzieje, że w sfeminizowanych szkołach w każdej klasie, na każdym korytarzu, w pokojach nauczycielskich, bibliotekach - wszędzie - wiszą krzyże? Tolerujecie religię w szkołach i uczestniczycie w mszach przy byle okazji? Same sobieb jesteście winne!
  Cieszę się, że kaczyści zrobili ten krok. Od teraz może wreszcie przejrzycie na oczy i zobaczycie czarnych okupantów we właściwym świetle. I może powiecie wreszcie swoim wierzącym koleżankom z rozmaitych organizacji co o nich myślicie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Pieprzony katolicki ciemnogród. Ile nieszczęść , cierpienia i zmarnowanych żyć przez pólmózgów katolickich. Tylko katolik może być tak okutny , bezmyslny w imieniu jego krwiożerczego boga. Katolicy zgotowali kobietom piekło na ziemi .
  już oceniałe(a)ś
  74
  0
  Pełna zgoda tylko co z tego ?! Trzeba obalić reżim, najlepiej w wyborach. Albo na ulicy
  @bit
  JAKIE K. WYBORY?
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Pani Przyłębska, niech pani uważa na siebie. Przekroczyła pani rubikon.
  @tomek_ma_domek
  A ty jesteś prowokatorem, czy to tylko chwila pomroczności?
  już oceniałe(a)ś
  1
  14
  @tomek_ma_domek
  Rubikon to nazwa rzeki...
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  No to sie PiS dzislcy w koncy doigrali
  już oceniałe(a)ś
  56
  1
  PiSsiory - pocałujcie mnie w doopę. Wszystko co robicie jest niezgodne - mało ze z prawem. Nie ma w tym grama ROZUMU. Czy za pieniądze można się tak upodlić? Czekam z utęsknieniem na waszą Norymbergę...
  już oceniałe(a)ś
  39
  0