Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dunja Mijatović: Usunięcie podstawy prawie wszystkich legalnych aborcji

Komisarz praw człowieka Rady Europy na Twitterze napisała, że ten wyrok to usunięcie podstawy prawie wszystkich legalnych aborcji w Polsce, co właściwie jest równoznaczne z całkowitym zakazem aborcji. Ten wyrok narusza prawa człowieka. Dodała, że "dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza podziemne/zagraniczne aborcje dla tych, których stać, i jeszcze większą mękę dla wszystkich innych. Smutny dzień dla praw kobiet".

BBC: Aborcja w Polsce prawie nielegalna 

"Polskie prawo było i tak jednym z najostrzejszych w Europie. Wyrok Trybunału powoduje, że aborcja w Polsce stała się niemal nielegalna" - donosi BBC.

Bloomberg: Polska odrzuciła liberalne wartości

Prawo i Sprawiedliwość, które obiecało przywrócić Polsce swoje „tradycyjne katolickie” korzenie, odrzuciło liberalne, wielokulturowe wartości UE, zderzając się z innymi państwami w bloku (wschodnim) w różnych kwestiach: od praw gejów po praworządność - pisze serwis Bloomberg.

Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Reakcje zagranicznej prasy.Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Reakcje zagranicznej prasy. screenshot ze strony www.bloomberg.com

Terry Reintke: To czarny dzień dla Europy

"Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to czarny dzień dla Europy. Dla rządów prawa. Podstawowych praw człowieka. Samostanowienia. Ale to jeszcze nie koniec tej bitwy" - napisała tuż po ogłoszeniu orzeczenia w TK niemiecka europarlamentarzystka z Partii Zielonych.

ABCnews: Polska nie zezwala na aborcję płodów z defektami

Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Reakcje zagraniczne.Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Reakcje zagraniczne. screenshot z ABCnews.go.com

"The New York Times" informuje swoich czytelników na Facebooku: "Trybunał w Polsce stwierdził, że aborcja z powodu wad płodu jest niezgodna z konstytucją, skutecznie wprowadzające niemal całkowity zakaz w kraju, który już posiadał jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie."

Tekst na temat wyroku TK dot. aborcji w New York Times.Tekst na temat wyroku TK dot. aborcji w New York Times. red.

Amerykańska prawniczka i feministyczna pisarka Jill Filipovic komentuje na Twitterze:

"To okrutne, co dzieje się w katolickim narodzie „pro-life”. Polska całkowicie zakazała aborcji. Aborcja była już w większości zakazana, ale teraz nawet ciążę z płodami, które nigdy nie przeżyją lub będą żyły w potwornym bólu, nie mogą zostać usunięte."

Euro

Europosłanka Svenja Hahn z niemieckiej FDP komentuje:

"Podstawowe prawo kobiet do dokonywania wyborów dotyczących własnego ciała i zdrowia jest jeszcze bardziej ograniczone w Polsce - w kraju, który ma już jedno z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących aborcji na świecie. Sądy w Polsce nie są już niezależne. UE musi kontynuować procedury Artykułu 7.

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Wyborcza To Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.