Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy, zainspirowana przez Ewę Błaszczyk, z którą znamy się z opozycji ulicznej, wysyłam list, który napisałam do pana Piotra Szczęsnego po jego akcie samospalenia.

Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Drogi Panie Piotrze,

"Jestem do głębi poruszona Pana ofiarą całopalną w intencji obudzenia nas, wszystkich Polaków. Poczułam, że zrobił to Pan z miłości do Polski, bo tak bardzo pragnął, żebyśmy my szarzy ludzie połączyli się w sprawie wolności, którą Pan kochał ponad wszystko.

Natychmiast zobowiązałam się, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby ta ofiara nie była daremna, żeby wypełnić Pana testament. Zastanawiałam się intensywnie, co chciał nam Pan przekazać: Co to znaczy, że "jeszcze nie jest za późno", do czego "Obudźcie się?"

I pojawiła się wizja, że Pana przesłanie może połączyć zwykłych szarych ludzi w Polsce. Nie jest jeszcze

za późno! Jeśli odpuścimy naszą nadzwyczajność w imię zwyczajności, naszą elitarność w imię solidarności ze wszystkimi zwyczajnymi ludźmi, to może być pierwszy krok do zjednoczenia w sprawie odzyskania naszej wolności. Możemy uszanować nasze różnice, a jednocześnie poczuć to, co nas łączy: jakie potrzeby, pragnienia, wartości, są nam zwykłym, szarym obywatelom bliskie i wspólne...

Jest Pan jak Piotr – skała, opoka – kamień węgielny naszej solidarności w sprawie wolności! Poczułam impuls, żeby powołać debatę powszechną pod hasłem: budujmy społeczeństwo obywatelskie!

Powołałam Pana Piotra Szczęsnego patronem debaty obywatelskiej: "Polska-Wspólnota Wolnych Ludzi". Poczułam, że kiedy obudzimy się i podejmiemy to wezwanie to tak:" Jak Feniks z popiołów Szary Człowiek odrodzi się w nas żarliwym sercem wolności..." Wiem, że nam Polakom będzie trudno teraz usiąść przy jednym stole.

Nie chcę żyć w opozycji do rzeczywistości

Chcę jednak wierzyć, że pozytywny, twórczy potencjał obywatelski, połączony z pragnieniem wolności jest ogromny i ma szansę przezwyciężyć destrukcję, zniewolenie i

przemoc. Wierzę w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym każdy czuje się wolny w kształtowaniu własnego życia, a jednocześnie zaangażowany jest w budowanie społeczności wokół takich wartości, jak więzi międzyludzkie, szacunek dla inności, otwartość na różnorodność kulturową, religijną, seksualną, współodczuwanie, wymiana i współpraca.

Można w debacie zadać podstawowe pytania: Czego pragniesz dla: siebie, swojej rodziny, swojej gminy, społeczności lokalnej, dla Polski… Wysłuchać ludzi w całym kraju i na tej bazie budować projekt, który będzie wychodził naprzeciw prawdziwym ludzkim potrzebom…"

Szary Człowiek. Piotr Szczęsny. Trzecia rocznica samospalenia. Plakat działaczki.Szary Człowiek. Piotr Szczęsny. Trzecia rocznica samospalenia. Plakat działaczki. Szary Człowiek. Piotr Szczęsny. Trzecia rocznica samospalenia.

Debatę obywatelską realizowałam w ramach spotkań grupy opozycyjnej z prof. Marcinem Matczakiem, a potem w ramach  KORD – KONGRES OBYWATELSKICH RUCHÓW DEMOKRATYCZNYCH.

Jestem psychoterapeutką, ale czuję się starą aktywistką społeczną, która przeżyła fatalne skutki dwóch systemów totalitarnych: nazizmu i komunizmu i dlatego wybrała pracę ze sobą i z ludźmi.  Nie chcę żyć w opozycji do rzeczywistości.

Chcę afirmować wartości, które służą życiu. Chcę, żebyśmy wbrew zamierzeniom władzy, ocalili nasze człowieczeństwo. A co czyni nas człowiekiem? Świadomość i zdolność do miłości we wszystkich jej obliczach: współodczuwanie, szacunek, życzliwość, wdzięczność, uważność, gotowość niesienia pomocy, otwartość, umiejętność tworzenia więzi...

Najbardziej zależy mi na budowaniu polskiej wspólnoty wokół wartości wspierających życie i rozwój... i dlatego tu jestem.

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.