Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Materiał był aktualizowany

Do protestowania wezwała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. 

"W tym tygodniu pisowskie niby-sądy będą orzekać w sprawie Bodnara, Tulei, Majcher i prawa do aborcji. Wzywam do protestów!" - napisała w opublikowanej w weekend (w mediach społecznościowych i na Wyborcza.pl) odezwie. 

Chodzi o zaplanowane na ten tydzień posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego i Izby Dyscyplinarnej. 

W środę 21 października Izba Dyscyplinarna będzie orzekać w sprawie uchylenia immunitetu sędzi Irenie Majcher.

W czwartek 22 października w TK rozpatrywany będzie wniosek grupy posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 o zakazanie aborcji z powodu choroby lub uszkodzenia płodu. Przewodniczącą składu ma być prezes TK Julia Przyłębska. Początek posiedzenia wyznaczono na godz. 11.

Również tego samego dnia Izba Dyscyplinarna zaplanowała posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. 

W każdym z tych dni odbędą się protesty. Pierwszy dzisiaj, od godz. 16. Jego uczestnicy będą jeździć przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego (al. Szucha 12, Warszawa).

"Wyborcza" jest przed siedzibą TK i transmituje protest. Wśród haseł protestujących m.in. "Walczcie z wirusem, nie z kobietami".

Instalacja umieszczona przed siedzibą TK podczas protestu.

Ostra jazda. Protest przed siedzibą TK.Ostra jazda. Protest przed siedzibą TK. Fot. Klementyna Suchanow

Klementyna Suchanow przed siedzibą Trybunału.

Klementyna Suchanow. Protest Ostra jazda. WarszawaKlementyna Suchanow. Protest Ostra jazda. Warszawa Fot. OSK

I samochody biorące udział w proteście w Warszawie.

Ostra jazda. Protest w Warszawie.Ostra jazda. Protest w Warszawie. Fot. K.Suchanow

Ostra jazda. Protest w Warszawie.Ostra jazda. Protest w Warszawie. Fot. OSK

Tak protest wyglądał w Słupsku.

Przez miasto przejechało 10 oznakowanych aut i kilka kolejnych, które dołączyły do kolumny po drodze. Samochody przez ponad godzinę jeździły po wcześniej zaplanowanej trasie. Zwróciły uwagę setek przechodniów i innych kierujących. Akcja w Słupsku przebiegła bez zakłóceń.

'Ostra jazda' w Słupsku'Ostra jazda' w Słupsku Fot. Danuta Wawrowska

Swój sprzeciw wyrazili też mieszkańcy Elbląga.

Ostra Jazda. Protest w Elblągu.Ostra Jazda. Protest w Elblągu. Fot. OSK

Protestowały też Dziewuchy z Węgorzewa. 

Do przyłączenia się do protestu namawia Małgorzata Tracz, posłanka i przewodnicząca Zielonych.

"Zakazując aborcji, nie sprawicie, że ona zniknie. Podziemie aborcyjne będzie funkcjonować nadal. Polki wybiorą się poza granice kraju w celu wykonania zabiegu w ramach już dziś powszechnej praktyki "turystyki aborcyjnej". Natomiast te Polki, których nie będzie na to stać, będą zmuszone działać na własną rękę w domu, przypłacając to swoim zdrowiem, a i nieraz życiem.

Nie możemy na to pozwolić. Wszystko w naszych rękach. Dołącz do akcji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet" - pisze w mediach społecznościowych.

A to plan dla Wrocławia na dzisiaj.

"Zobaczmy się dziś w godzinach 16.00 - 18.00 w autach na trasie:

róg Frycza-Modrzewskiego/ Purkyniego - Muzeum Narodowe - pl. Dominikański - Kazimierza Wielkiego - Grodzka - Hala Targowa - pl. Dominikański - Kołłątaja - Stawowa - Piłsudskiego - Świdnicka - Teatr Lalek - Kazimierza Wielkiego - pl. Solny - Hala Targowa - róg Frycza - Modrzewskiego/ Purkyniego" - pisze na Facebooku Ada Klimaszewska.

 

Organizatorzy zachęcają, by na szyby przykleić udostępniony przez OSK plakat protestu (znajdziesz go TUTAJ). Pierwsze plakaty już są.

Plakat Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.Plakat Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. /OSK

A to zdjęcie z Krakowa.

Protest 'Ostra Jazda' w KrakowieProtest 'Ostra Jazda' w Krakowie Fort. OSK

Marta Lempart radzi, jak zorganizować protest u siebie.

Do protestowania namawia Bożena Przyłuska.

***

O odwołanie rozprawy 22 października apeluje do Trybunału Konstytucyjnego Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, zrzeszająca ponad 100 organizacji społecznych i grup nieformalnych. Domaga się również od grupy posłów, którzy złożyli wniosek w tej sprawie do TK o jego wycofanie. 

Apel WKRWApel WKRW materiały WKRW

"Uważamy, że “Trybunał Konstytucyjny” stracił swoją niezależność. Zasiadający w nim sędziowie byli do niedawna aktywnymi politykami i są ściśle związani z konserwatywną koalicją rządzącą. W związku z tym “wyrok”, jaki zapadnie, będzie pisany na zamówienie polityczne.

Nawet jeżeli my nie uznajemy wyroku, to będzie on obowiązywał lekarzy i lekarki, którzy będą go wykonywać. W konsekwencji doprowadzi to do tego, że znowu najbardziej ucierpią kobiety" - argumentują autorki listu, który też przesłały m.in. do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didira Reyndersa i Very Jourovy, unijnej komisarz ds. sprawiedliwości i równouprawnienia.

***

Do protestu przygotowana jest Klementyna Suchanow, autorka m.in. książki "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze". Logo Strajku Kobiet ma na swoim rowerze.

Rower Klementyny Suchanow z logo Strajku Kobiet.Rower Klementyny Suchanow z logo Strajku Kobiet. Fot. Klementyna Suchanow

***

"Nie można w nieskończoność ograniczać praw człowieka w imię wyznawanego światopoglądu. Nie ma naszej zgody na decydowanie o naszym życiu, zdrowiu i bezpieczeństwie" - pisze na Facebooku Iwona Kalinowska z Wodzisławia Śląskiego. 

***

Znak protestu ma na swoim samochodzie również pan Andrzej.

Plakat z logo protestu.Plakat z logo protestu. OSK

***

Nie ma zgody na przymus rodzenia. Dziś protestujemy pandemicznie w autach - pisze Agata Otrębska z Katowic, działaczka Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

"Podczas dzisiejszego protestu najliczniej reprezentowaną grupą była polska policja. Doceniamy. Szkoda, że tyle było przy tym legitymowania, kontroli i pouczeń. Ja sama doświadczyłam dzisiaj trzech interwencji w ciągu dwóch godzin. Głównie ot tak, bo można. Jeszcze więcej miałam rozmów z policją. I nie byłam jedyna, legitymowane były też koleżanki. Nawet kierowca lawety był sprawdzany. Dzisiaj był dzień naprawdę mocnej kontroli drogowej: ekskluzywna usługa dla kobiet" - relacjonowała. 

***

Czteropunktowy apel publikuje Maciej Konieczny, poseł z Partii Razem.

"Liczą, że #WyrokNaKobiety zapadnie bez rozgłosu. Od nas zależy, czy tak będzie:

1. Opublikuj w mediach społecznościowych informację o #WyrokNaKobiety

2. Ogólnopolski Strajk Kobiet rusza z protestami - sprawdź, jak możesz pomóc!

3. Ze strony www.partiarazem.pl pobierz plakaty #WyrokNaKobiety. Wydrukuj je i zawieś w oknie albo na balkonie - uświadomisz sąsiadom, co ma się wydarzyć w czwartek

4. Podpisz petycję do sędziów Trybunału Konstytucyjnego na www.wyroknakobiety.pl."

"

W Złotowie samotnie protestuje Katarzyna Józefowska.

Ostra Jazda. Protest w Złotowie.Ostra Jazda. Protest w Złotowie. Fot. Katarzyna Józefowska

Przeciwko zmianom w prawie antyaborcyjnym protestują mieszkańcy Kielc i Wrocławia.

Ostra Jazda. Protest w Kielcach.Ostra Jazda. Protest w Kielcach. Fot. OSK

Ostra jazda. Protest we Wrocławiu.Ostra jazda. Protest we Wrocławiu. Fot. OSK

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.