Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według doniesień prasowych na końcowym etapie znajduje się transakcja sprzedaży Polska Press polskiej spółce skarbu państwa PKN Orlen. 20 regionalnych gazet należących do Verlagsgruppe Passau będzie kontrolowanych przez pisowskiego aparatczyka, szefa PKN Orlen Daniela Obajtka. 

Ostrzegamy! To kolejny krok w pacyfikacji przez PiS wolnych mediów. Po upartyjnieniu państwowej telewizji i radia, po odcięciu opozycyjnych mediów od ogłoszeń państwowych spółek przyszedł czas na prasę regionalną.

Wszyscy wiemy, co się stanie, oglądaliśmy to w mediach publicznych. Z prasy kontrolowanej przez rząd ucieka niezależność, prawda i w końcu czytelnicy. Prasa rządowa nie spełnia bowiem najważniejszej misji dziennikarzy: kontroli poczynań władzy. 

Przypomnijmy, że PKN Orlen zamierza też przejąć 1/3 dystrybucji prasy w Polsce - nie możemy mówić o niczym innym niż o zamachu na wolność słowa w naszym kraju.  

Za ten zamach, w dodatku, zapłacą podatnicy, czyli my wszyscy. Publiczna spółka za publiczne, nasze, pieniądze zniszczy prasę regionalną. A wszystko odbędzie się pod hasłem „repolonizacji”. 

Należałoby mówić raczej o „orbanizacji” mediów. Na Węgrzech po wykupieniu przez związanych z rządzącą partią oligarchów całej prasy nie ma już ani jednej niezależnej gazety. 

Tak właśnie ma wyglądać polska prasa po „repolonizacji” i zapewnieniu przez państwo „równowagi medialnej”. 

***

Napisz do nas: listy@wyborcza.pl!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.