Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Pismo do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła w piątek. 

"Biorąc pod uwagę, że od soboty 17 października Warszawa zostanie objęta tzw. czerwoną strefą, wnoszę o wydanie zarządzenia, które ograniczy posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, a w szczególności posiedzeń odbywanych w pełnym 15-osobowym składzie" - czytamy w dokumencie. 

Swój wniosek Scheuring-Wielgus argumentuje tym, że poza sędziami na posiedzeniu są też przedstawiciele stron, organów konstytucyjnych, obsługa i publiczność. 

"To powoduje, że zagrożenie epidemiczne znacznie wzrasta. Co więcej, w posiedzeniu brać mogą osoby należące do grupy szczególnego ryzyka narażone na zakażenie koronawirusem" - uzasadnia. 

Posłanka powołuje się na zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Chodzi m.in. o przepis, mówiący, że "do odwołania wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może podlegać ograniczeniu polegającym na wykonywaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom".

I drugi, według którego: "do odwołania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym dopuszczalna liczba interesantów przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów".

- W Polsce mamy zarazę, ponad 8 tys. wykrywanych nowych zakażeń, ludzie umierają, służba zdrowia dochodzi do granic wydolności i za moment się rozpadnie, a PiS, zamiast zająć się realnym problemem obecnym wśród nas, postanowił z butami wejść po raz kolejny w intymnie życie polskich kobiet. Skoro jest od soboty w Warszawie czerwona strefa, to minimalizujmy ryzyko zakażeń wszędzie, gdzie się da - mówi "Wyborczej" o swoim wniosku posłanka. 

Senator Bogdan Klich wysyła pismo do prezes TK

W tej samej sprawie wystąpił również senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. W piśmie do prezes TK Julii Przyłębskiej przekonuje, że z powodu zagrożenia epidemicznego powinna odwołać zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie w sprawie ustawy o RPO.

W przyszłym tygodniu trzy ważne dla PiS sprawy.

We wtorek 20 października o godz. 11 TK ma wydać przekładany już wyrok w sprawie ustawy dezubekizacyjnej. Zajmie się nim trzyosobowy skład pod przewodnictwem Przyłębskiej.

Na ten sam dzień (godz. 13) zaplanowana jest rozprawa z wniosku posłów PiS, którzy zapytali Trybunał o to, czy dopuszczalne jest, by do czasu wyboru nowego rzecznika praw obywatelskich urząd sprawowała osoba, której kadencja na tym stanowisku dobiegła końca. Chodzi o Adama Bodnara, któremu ustawowa kadencja już się skończyła. Tym posiedzeniem też pokieruje prezes TK, ale będzie ono już pięcioosobowe.

W piśmie do Julii Przyłębskiej senator Bogdan Klich, powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów, napisał: 

"Zwracam uwagę, że zaplanowana rozprawa w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich na dzień 20 października nie powinna się odbyć. Czy Pani Prezes ma świadomość, że ewentualna rozprawa w tej sprawie będzie naruszeniem zasad zawartych w powyższym rozporządzeniu i obostrzeń epidemiologicznych?"

W pełnym, 15-osobowym składzie Trybunał ma obradować w czwartek 22 października. 

Tego dnia rozpatrywany będzie wniosek grupy posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 o zakazanie aborcji z powodu choroby lub uszkodzenia płodu. Przewodniczącą składu ma być prezes TK Julia Przyłębska. Początek posiedzenia wyznaczono na godz. 11.

Wśród sędziów TK jest obecnie sześć osób powyżej 60. roku życia, czyli z grupy wiekowej obarczonej większym ryzykiem powikłań w razie zakażenia koronawirusem.

Wniosek do GIS ws. posiedzeń TK.Wniosek do GIS ws. posiedzeń TK. Joanna Scheuring-Wielgus

Wniosek do GiS ws. posiedzeń TKWniosek do GiS ws. posiedzeń TK Joanna Scheuring-Wielgus

Pismo senatora Bogdana Klicha do prezes TK.Pismo senatora Bogdana Klicha do prezes TK. Bogdan Klich
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.