"Nienaruszalność tajemnicy adwokackiej i radcowskiej, poszanowanie prawa i procedur, to podstawowe zasady państwa prawnego, które winny być bezwzględnie przestrzegane" - pisze w wydanym w piątek oświadczeniu prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Publikujemy je poniżej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zachowanie tajemnicy zawodowej radcy prawnego i adwokata jest fundamentalnym prawem i obowiązkiem prawnika wykonującego zawód zaufania publicznego - wobec jego klienta we wszystkich demokratycznych systemach prawnych.

Obowiązek zachowania poufności przez prawnika służy nie tylko interesom klienta, ale i interesom wymiaru sprawiedliwości, jako jeden z warunków rzetelnego procesu zagwarantowanego w art. 45 konstytucji. Aby ów standard zachować, wszelkie przeszukania kancelarii czy też mieszkania prawnika powinno się bezwzględnie odbywać z wyłączeniem możliwości dostępu osób trzecich do akt klientów oraz do pochodzących od nich informacji.

Zatrzymanie każdego profesjonalnego prawnika, adwokata czy radcy prawnego rodzi pytania. Zatrzymanie adwokata w sposób, jaki zrobiono to w przypadku adw. Romana Giertycha, rodzi zaś bardzo poważne pytania.

Zatrzymanie adwokata w przeddzień ważnego procesu, po trzynastu latach prowadzenia postępowania w sprawie, musi budzić poważne obawy co do praktycznych celów, które za nim stoją.

Nienaruszalność tajemnicy adwokackiej i radcowskiej, poszanowanie prawa i procedur to podstawowe zasady państwa prawnego, które winny być bezwzględnie przestrzegane.

***

Napisz do nas: listy@wyborcza.pl!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jakie jeszcze dowody potrzebuje Unia Europejska
  o łamaniu wszelkich praw człowieka w Polsce ?
  Nie są żadne prawa przestrzegane nie tylko
  instytucji praworządności i sądownictwa ale i
  w dalszym ciągu Konstytucyjne. Władza obecna
  tworzy swój indywidualny sposób rządzenia krajem,
  czy to się komukolwiek podoba czy nie. Mają swoje
  nowe prawo niszczenia wszelkich demokratycznych
  sposobów prowadzenia władzy i to czynią tak jak chcą !!!
  @fuki50
  Jakich dowodów potrzebują wyborcy PiS by przejrzeć na oczy?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  To wszystko nie ma juz nic wspolnego z prawem. Tworza system w ktorym moga coraz wiecej i z przerazajaca bezczelnoscia wykorzystuja go.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  Uruchomią nową Berezę Kartuską !!
  Szukają lokalizacji !!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Obecny rząd Polski nie tylko jest niedemokratyczny, nasycony faszystami oraz wrogi wobec własnej konstytucji i historii, ale także jest skorumpowany i ma czysto zbrodnicze zamiary. Upadek PiSu jest przeterminowany.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Tu nie ma co zadawać pytań, przecież znamy odpowiedzi.
  A Pan Giertych wie o tym najlepiej, nie tylko z obecnego doświadczenia opozycjonisty, ale i z czasów gdy był po tamtej stronie. Był przecież w rządzie podczas zatrzymania Barbary Blidy...
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  UE będzie wolała przekupić Kaczora i da mu jeszcze więcej niż się należy. Nie ma co liczyć, że podejmą jakieś kroki dyscyplinujące pisowców. Tak samo będzie z Orbanem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  W Polsce na szczęście już nie ma świętych krów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2