Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Również Jerzy Owsiak, szef  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy reaguje na słowa wicepremiera Jacka Sasina pod adresem lekarzy, że to oni odpowiadają za problemy w walce z pandemią.  – Tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce – stwierdził we wtorek Sasin.

W zamieszczonym w środę wieczorem na Facebooku wpisie Jerzy Owsiak zwraca się do polityka: 

" Nie znalazł Pan dobrych słów dla lekarzy, którzy pracują w systemie, który od marca nie może się skutecznie przygotować do walki z pandemią i stąd niektóre szpitale są przeciążone, a w niektórych nie ma tego problemu. I za to chce Pan winić personel i lekarzy?"

Podkreśla, że WOŚP od początku działalności ma inne podejście do rozwiązywania problemów ochrony zdrowia. 

"To właśnie dla nich po raz 55-ty dzisiaj kupiliśmy 63 urządzenia za 26 mln PLN a tydzień temu za te same pieniądze z 28. Finału w Centrum Zdrowia Dziecka przez 10 godzin negocjowaliśmy zakup PET-CT do diagnozowania dzieci z problemami onkologicznymi.

To kolejne wyjątkowe urządzenie (za 15 890 000 PLN), które pomoże diagnozować wszystkie dzieci w Polsce. Tylko czy system zagwarantuje finansowanie tych wszystkich badań? Niech Pan, Panie Sasin, w tym pomoże i niech Pan choć raz będzie skuteczny" – apeluje do wicepremiera szef Orkiestry.

CZYTAJ TAKŻE: JERZY OWSIAK OPOWIADA JAK PRACUJE, ŻE WOŚP OD LAT ODNOSI SUKCESY I SKUTECZNIE POMAGA POLSKIEJ SŁUŻBIE ZDROWIA

Fundacja włącza się też w pomoc dla szpitali w czasie pandemii. 

Za prawie 50 mln zł kupiła m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

Pomoc trafiła do 360 szpitali, 416 DPS-ów i domów seniora, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 23 hospicjów.

10 stycznia 2021 r. WOŚP zorganizuje 29. finał. Cel: laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy u dzieci.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.