Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nawiązując do listu "Pytania do premiera", zamieszczam swoje pytania.

1. Jestem lekarzem pracującym w jednym z największych szpitali warszawskich (niecovidowym). Dlaczego wciąż nie ma dla personelu maseczek i przyłbic i musimy je kupować sobie sami?

2. Pracujemy ponad siły i łatamy niedomogi systemu, a pod przykrywką "tarczy antycovidowej" zaostrza się kodeks karny dla lekarzy, dlaczego?

3. Od 5 września 2020 r. przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku i dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez osoby wykonujące zawód medyczny, dlaczego? Pracownik medyczny z racji zawodu sam jest narażony na kontakt z osobą chorą i wtedy jego bliscy (dzieci, rodzice, współmałżonek) będą się musieli poddać kwarantannie. A w tym momencie nie podejmie pracy nawet zdalnej, aby nie tracić prawa do zasiłku. To uniemożliwia zapewnienie opieki całodobowej w placówkach służby zdrowia (nie da się ułożyć grafiku dyżurów lub zastąpić ich dyżurami pod telefonem) i w godzinach dziennych w POZ oraz szpitalach, sanatoriach znacznie zmniejsza ilość personelu. Czy to kogoś obchodzi?

4. Policjanci dostali premie za pracę w pierwszej fazie epidemii, nam premier bił brawo, jest ekonomistą, czy na serio myśli, że to wystarczy?

5. Czy premier uważa, że to OK, by lekarz po specjalizacji na etacie zarabiał tyle, co kasjer w supermarkecie, zwłaszcza  przy bezpośrednim zagrożeniu zdrowia, i czy można od niego oczekiwać tylko poświęceń?

6. Kiedy ktoś poważnie zajmie się reformą ochrony zdrowia - dlaczego od lat nie funkcjonuje opieka koordynowana, kontrola zajęcia łóżek szpitalnych ?

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.