Świadomi i świadome odpowiedzialności za edukację dzieci i młodzieży oraz za rozwój polskiej nauki wzywamy do protestu przeciw powołaniu Przemysława Czarnka na to kluczowe stanowisko w polskim rządzie. 14 października KOD organizuje protesty w całej Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W dniu Komisji Edukacji Narodowej potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela, 14 października, w kilkudziesięciu miastach w Polsce na ulicę wyjdą przedstawiciele obywateli, nauczycieli, pracowników nauki, uczniów i studentów, aby zaprotestować przeciwko postępującej ideologizacji polskiej nauki i

edukacji, czego najwyraźniejszym przykładem jest powołanie na ministra odpowiedzialnego za te resorty Przemysława Czarnka, który wsławił się skandalicznymi wypowiedziami nt. kobiet i osób LGBT - zachęca do udziału w pikietach krakowski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Jednak z  powodu koronawirusa i coraz większej liczb zachorowań  organizatorzy protestów często oodczytują tylko List do premiera Morawieckiego, który podpisało dziesiątki osób - profesorów, nauczycieli, organizacji pozarządowych.

W Krakowie odczytywano list na ul. Gołębiej 24 o godz. 14. W Warszawie wydarzy się to pod bydynkiem MEN o 17.00.

Komitet zresztą namawia do ogólnopolskiej akcji bez gromadzenia się: "Zrób w dowolnym charakterystycznym punkcie swojego miasta zdjęcie z hasłem "Alarm dla edukacji i nauki" lub dowolnym innym wymyślonym przez siebie hasłem. Zamieść to zdjęcie na swoim profilu z hasztagiem #AlarmDlaEdukacjiiNauki oraz przyślij je do nas w komentarzu do tego wydarzenia. Zrobimy kolaż wszystkich naszych zdjęć. Pokaż swoją niezgodę".

14 października w całym kraju KOD oraz inne organizacje zajmujące się edukacją organizują protesty przeciwko powołaniu Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki
14 października w całym kraju KOD oraz inne organizacje zajmujące się edukacją organizują protesty przeciwko powołaniu Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki  KOD

"Jako osoby pracujące w oświacie i uczelniach wyższych, jako uczniowie i studenci, rodzice i obywatele, sprzeciwiamy się nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki! Potrzebujemy edukacji, która uczy solidarności i wrażliwości na los wszystkich ludzi. Jej celem powinno być kształtowanie społeczeństwa otwartego, w którym debaty przebiegają w atmosferze wzajemnego szacunku. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są odpowiedzialna polityka edukacyjna i niezależne uniwersytety" - zachęca do działania krakowska grupa.

Podkreślają, że nominacja Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki stanowi poważne zagrożenie dla tych wartości. - Wypowiedzi przyszłego ministra nie tylko są świadectwem ignorancji i niekompetencji (jak np. te o “śmiertelnym żniwie feminizmu”), ale są także szokujące ze względu na ich ksenofobiczny, homofobiczny i seksistowski charakter - dodają. 

Komitetowi Obrony Demokracji powołanie na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka kojarzy się z konserwatywnymi początkami szkolnictwa. "Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia utworzenie pierwszej w Europie nowoczesnej instytucji pełniącej rolę ministerstwa edukacji. Niemal 250 lat temu Komisja Edukacji Narodowej zastąpiła system szkolnictwa prowadzony przez zakon jezuitów, cechujący się konserwatyzmem, brakiem otwartości, propagowaniem treści religijnych - przy zaniedbaniu innych przedmiotów. Brzmi znajomo? Szkoły i szkolnictwo wyższe podlegać będą ministrowi P. Czarnkowi, którego poglądy stwarzają zagrożenie dla wychowania dzieci i młodzieży w duchu otwartości, tolerancji, zrozumienia świata oraz warunków rozwoju nieskrępowanej światopoglądem nauki".

Nie świętujemy – protestujemy.

Nie zgadzamy się na ministra, który nie ma właściwych kompetencji, który przedmiotowo traktuje kobiety i odmawia im prawa do samorealizacji, dyskryminuje dzieci i młodzież LGBT+, którego zadaniem będzie ideologizacja nauczania.

Alarm dla edukacji. Dzień Nauczyciela. Protesty przeciwko Przemysławowi Czarnkowi:

Protest odbędzie m .in. w Olsztynie o godz. 18 na staromiejskim rynku.

W Częstochowie https://www.facebook.com/events/1052040598591707/

W Gdańsku pod Kuratorium Oświaty o godz. 17.

W Gdyni o 17 na Starowiejskiej.

Protest odbędzie się również w Katowicach , Lublinie , Łodzi , Olkuszu (ul. Bóżnicza 12, godz. 17), Opolu, Oświęcimiu , Sopocie , Wadowicach (pl. Jana Pawła II, godz. 17), Wejherowie czy Wrocławiu oraz Zielonej Górze .

Czekamy na Wasze relacje z protestów. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Na nic zda się edukacja w szkołach dzieci i młodzieży, skoro w domach żadne z rodziców
nie przekaże dziecku podstawowych zasad współżycia w społeczeństwie, a przede wszystkim
,,akceptacji"!!! Tak akceptacji spostrzegania na ten sam obiekt z innego punktu widzenia, oraz
uznania go jako nowej następnej prawdy, a nie uznawania go za kłamstwo. Bo wystarczy tylko
abyśmy zmienili swoją pozycję patrzenia na ten obiekt i stwierdzimy że faktycznie to jest prawdą.
Tak samo jest z przekonaniami, wiarą i orientacjami, mamy prawo bycia innymi nie tylko wyglądem
kolorem skóry, mówionym językiem, myśleniem, ale i zapatrywaniem. To powinniśmy My rodzice
uczyć swe dzieci już od samego początku, tak jak i uczymy Ich cierpliwości i wiary w Boga, Boga
którego nie widzimy, a jednak wierzymy w Jego istnienie. To takie rzeczy jak akceptowanie innego
zapatrywania którego możemy sami zaznać zmieniając tylko swoją pozycję obserwatora, dlaczego
nie możemy i tego uznać za prawdę ??? Tak więc jeśli to zrozumieją dzieci, to i z nauczaniem w
szkołach też sobie poradzą, oczywiście tylko wtedy kiedy będziemy Im pomocni tak jak sami
obiecywaliśmy w czasie Ich przyjścia na Świat, że kochamy Je i że pragniemy tylko ich dobra.
@fuki50
Natomiast powołanie ignoranta na stanowisko ministra edukacji i szkolnictwa
przez obecną władzę świadczy tylko dobitnie o jej poziomie intelektualnym.
No cóż napisałem sporo o ,,Akceptacji", ale czy można kogoś takiego na takim
stanowisku uszanować? to inna sprawa świadcząca o naszej władzy.
A naszą władzę wybrała większość głosujących, nie społeczeństwa.
już oceniałe(a)ś
1
0