Wicepremier Jacek Sasin wskazuje winnych problemów w walce z pandemią. - Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - stwierdził polityk PiS.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Słowa na temat lekarzy padły we wtorek rano w radiowej Jedynce. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekonywał, że wystarczy szpitalnych łóżek i respiratorów dla chorych na COVID-19. Po czym zastrzegł: oczywiście, występują problemy. 

– Tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce – powiedział.

Ocenił, że może to wynikać ze strachu przed epidemią. Stwierdził, że strach jest naturalny, ale "w środowisku lekarskim nie powinien występować".

Na zaatakowanie lekarzy Sasin wybrał obchodzone właśnie 13 października święto polskiego ratownictwa medycznego.

Według ostatnich statystyk udostępnionych przez resort zdrowia, od początku pandemii do drugiej połowy września zakażenie potwierdzono u prawie 1,4 tys. lekarzy, 3,2 tys. pielęgniarek i ponad 300 ratowników medycznych.

Koronawirus przyczynił się do śmierci ośmiu lekarzy, sześciu pielęgniarek i ratownika medycznego.

Lekarze żądają przeprosin 

Przeprosin od wiceministra zażądał prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Zwrócił się też do premiera Mateusza Morawieckiego z pytaniem, czy jest to oficjalne stanowisko polskiego rządu.

Słowa Sasina szef NRL nazywa "policzkiem wymierzonym całemu środowisku".

"Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. Pana wypowiedź – szeroko rozpowszechniona w mediach – została bardzo negatywnie przyjęta w środowisku lekarskim" – napisał.

W rozmowie z "Wyborczą" szef samorządu lekarskiego mówi, że takimi stwierdzeniami rządzący próbują przerzucić winę za porażkę w walce z pandemią.

– Od lat władza szuka winnych za problemy systemu opieki zdrowotnej wszędzie, tylko nie u siebie. Tak jest też dzisiaj. Personel medyczny jest na skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Potrzebujemy wsparcia. Dostajemy je od społeczeństwa, ale jeśli mamy wygrać z pandemią, niezbędne jest też wsparcie państwa, a nie atak na nas – mówi prof. Matyja. 

Bartosz Fiałek, specjalista reumatolog z Bydgoszczy, działacz związku zawodowego lekarzy: – Ktoś nie potrafił dobrze zorganizować jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki na rzecz obywatela, a teraz jeszcze obwinia za to lekarzy i twierdzi, nie są wystarczająco zaangażowani – komentuje.

Fiałek podkreśla, że mamy najmniej w Unii Europejskiej lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców [u nas to 2,4, a średnia unijna to 3,6 lekarza na tysiąc pacjentów], wielu medyków pracuje po 300 godzin w miesiącu.

– To wszystko, aby ratować zdrowie oraz życie Polek i Polaków w kontekście nadciągającego włoskiego scenariusza przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce. Tak wycieńczająca praca jest w głównej mierze spowodowana nieudolnością urzędników państwowych, którzy na czas nie posłuchali środowiska medycznego i nie poprawili warunków pracy oraz wynagrodzeń, aby zwiększyć zasoby kadrowe – stwierdza. 

– Polscy lekarze i pozostały personel są bardzo zaangażowani w opiekę nad chorymi. Zaprosiłbym ministra Sasina na oddział intensywnej terapii któregoś szpitala koordynacyjnego dla pacjentów z COVID-19, aby zobaczył, jak się faktycznie ciężko pracuje. Sam jeszcze tego w życiu nie zaznał – mówi dr hab. Cezary Pakulski, kierownik Kliniki Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 

Szef NRL w piśmie do Sasina podkreśla, że pandemia obnażyła wszystkie słabości systemu opieki zdrowotnej w Polsce. 

"Braki kadrowe, zła organizacja i nieefektywność, zbyt niskie finansowanie. W czasie pandemii lekarze stanęli w obliczu np. braku środków ochrony osobistej, testów, odpowiedniego sprzętu, chaosu decyzyjnego i organizacyjnego, a mimo to robili i robią wszystko, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów" – wylicza. 

Lekarze mają też pretensje do rządu, że nie zgodził się na przepisy, które chroniłyby lekarzy w czasie pandemii. Obawiają się, że w razie zapaści systemu to oni będą pociągani do odpowiedzialności. 

Samorząd lekarski chciałby wprowadzenia na czas pandemii tzw. klauzuli dobrego Samarytanina. Polega na tym, że osoby pracujące z zakażonymi COVID-19 zwolnione są od odpowiedzialności cywilnej w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub jego śmierci, jeśli nie nastąpiło rażące zaniedbanie. O przyjęcie takiego rozwiązania (znanego z kilku krajów UE i USA) NRL zaapelowała w maju. Jak do tej pory, bez odzewu. 

Opozycja: To chamskie i bezczelne słowa

Słowa Sasina komentują politycy opozycji. – Bulwersujące i niedopuszczalne słowa człowieka, który wyrzucił w błoto 70 milionów złotych. Przypomnę, że Sasin jest ostatnią osobą, która powinna zabierać głos, jeżeli chodzi o kwestię odpowiedzialności – ocenił w TVN24 szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

– Chorzy onkologicznie, chorzy z powodu niewydolności układu krążenia mają duże kłopoty, żeby być leczonymi w sposób systematyczny. I w tym momencie tej służbie zdrowia, która się dwoi i troi, tej, która daje z siebie wszystko, żeby pacjentów chronić, wicepremier ośmiela się wypowiedzieć takie słowa. To jest nie tylko niedopuszczalne, to jest chamskie i bezczelne – powiedział senator PO Bogdan Klich. 

PiS z długą tradycją atakowania lekarzy

Lekarze spodziewają się kolejnych ataków pod swoim adresem. – Usłyszmy, że trzeba nas wysłać do walki z wirusem bez zagwarantowania nam bezpieczeństwa. Nie trzeba nas zmuszać do pracy, robimy, co do nas zależy – mówi prof. Matyja. 

Wypowiedź Sasina to kolejna odsłona ataku PiS na środowisko lekarskie. Kiedy w 2017 r. protest głodowy podjęli lekarze rezydenci, głównym celem rządowej propagandy było wtedy wykazanie, że akcja młodych medyków jest polityczna, a oni sami pazerni. 


Telewizja państwowa i politycy władzy sięgali po różne środki, aby obrzydzić Polakom młodych lekarzy (zadanie było trudne, bo poparcie społeczne dla protestu sięgało niemal 60 proc.).

Zmasowany atak przypuszczono m.in. na Katarzynę Pikulską, jedną z liderek protestów. TVP pokazała wtedy zdjęcia lekarki z Kurdystanu i Tanzanii z prywatnego profilu rezydentki w mediach społecznościowych, które miały być dowodem na to, że młodzi lekarze dysponują dużymi pieniędzmi i wolnym czasem.

Bez znaczenia dla rządowej propagandy był fakt, że rezydentka pojechała tam w ramach rządowego programu "Polish Aid – Wolontariat Polska Pomoc" oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Pikulska pozwała Telewizję za rozpowszechnianie kłamstw na jej temat. 20 października przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się kolejna rozprawa. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Sasin, oddaj te zmarnowane 70 milionów i nie wqrwiaj ludzi - tak chamsko i arogancko wyrażać się o służbie zdrowia może tylko ktoś o bardzo małym rozumku
  @julianna46
  Cham , prostak i tyle. Po prostu zwyczajny bydlak. Tyle w temacie/
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  @julianna46
  nie obrażaj Puchatka
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @julianna46
  Najpóźniej za dwa tygodnie nastąpi kolaps służby zdrowia, więc trzeba szybko znaleźć winnych.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @julianna46
  Z jakichś powodów, PiSs'owskie gęby są rozpoznawalne zanim jeszcze zdołają cokolwiek wybełkotac...
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @julianna46
  minister o nosie pijanego suwerena
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @julianna46
  Jachira skrupulatnie wyliczyła z tabuny sejmowej roztrwonione pieniądze przez bisiorów ale żaden portal nie zatrzymał się nad tą wyliczanką :(
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @zaboozibo
  o, to to właśnie, maja jakiś wspólny rys, te wszystkie kaczynskie, tarczyńskie, sasiny, kempy, ziobra, szydła, mazurki, rydzyki. Tępe facjaty, odbicie ich moralności i charakteru
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @julianna46
  sasin doprowadził kradzieżą (między innymi) chorym do ludobójstwa! Ta katolicka qu..wa zamordowała chorych, którym te pieniądze mogłyby przedłużyć życie
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @julianna46
  Droga Pani Julianno, sugeruje Pani, że Sasin ma ROZUM? Jakikolwiek?
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @julianna46
  Brak słów na określenie tego syna wyborowej i paczki extra mocnych.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @julianna46
  Dzisiaj kolejna rocznica śmierci Szczęsnego Ostrzegał Polaków przed tą zlodziejską pisowską tłuszczą :(Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno!? - jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne niż przed rokiem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @puzonik.48
  Nie dzisiaj a 19 października. Niestety naród się nie obudził :(
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @puzonik.48
  Chyba basiorów nie bisiorów. Bisior to najdroższa tkanina świata, tkana z "jedwabiu morskiego". A Sasin taki cenny nie jest ;-) Na basiora też nie wygląda, raczej na bysiora - nieroba ;-)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @julianna46
  Kolejny kandydat na pacjenta trybunału stanu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @dr.Polis
  pisiorów :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kokesz36
  Po prostu PiS-dzielec.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I pomyśleć ,że ten knuropodobny buc jest jednym z pierwszych intelektualistów PIS.
  @witek
  To chorąży tych troglodytów.Skąd oni ich biorą,za każdym wejściem przygłupa wydaje mi się że sięgnęli dna,a tu bach i pojawia się przygłup który przekracza wszystkie wyobrażenia.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @witek
  Podobieństwo do tego poczciwego zwierzęcia widoczne, ale czy jadalny?
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @witek
  Tak musi być, żeby suweren nie czuł się onieśmielony...
  Każdy wsiowy głupek musi być przekonany, że jest nawet mądrzejszy.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @witek
  To jest Watazka Sasin.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @witek
  Celnie. ale to przerażające. Taki kołek jest wicepremierem. DOKĄD ZMIERZASZ POLSKO
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @witek
  W końcu studiował historię aż OSIEM lat! I dlatego nadaje się by ministrować w sprawach ekonomicznych
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @witek
  Knuropodobny... Dobre! Tylko jest jedno małe zastrzeżenie. Świnie to bardzo inteligentne stworzenia czego o Sasinie powiedzieć nie można.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @witek
  W ich przypadku miałeś Waćpan zapewne ona myśli intektóalistuf.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @witek
  Warto przypomnieć, że dziesięć lat temu odpowiadał za komunikację pomiędzy Kancelariami Prezydenta i Premiera. Koordynował wszystko, co wiązało się z lotem prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska i jest ostatnią żyjącą osobą, która za to, co się tam stało, personalnie odpowiada.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @witek
  Cóż? Jaka władza tacy jej "intelektualiści'........
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  tak, najlepiej winić lekarzy, Panie Sasin wyrzucone w błoto 70 milionów na wybory bardzo by pomogło służbie zdrowia ? kiedy je Pan zwróci do kasy państwa ?
  @Rob722
  Dlaczego do Sasina zwraca się Pan przez duże P???
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @moneytalks2014
  należy przez duże Q
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Rob722
  A jeszcze bardzie pomogłyby 2 miliardy tylko w tym roku wyrzucone ręką dudy na pisią szczujnię, aby zapewniła przygłupowi kampanię wyborczą.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @mirenet2012
  zgadzam się, przez duże Q
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ten jak coś powie, to ręce i nogi się uginają.
  @przemek05
  A gacie opadają.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @przemek05
  Na wsi zawyją z zachwytu!
  Bo o co chodzi? Przecież nie zaatakował dobrych i zaangażowanych!
  Zaatakował tylko złych i leniwych, nie tych dobrych...
  Zaraz powie, że przeprasza tych, którzy poczuli się urażeni.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @przemek05
  A czego można wymagać od prostaka, dla którego zmarnowanie 70 mln zł to pikuś?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @przemek05
  Zaraz będzie mowa o kułakach i spekulantach, jak w PRL pod stalinowskim butem.
  A wszystko po to, aby poszczuć suwerena na wykształciuchów i odwrócić uwagę od pisiego nierządu.
  Gdzie oni się tej taktyki uczyli?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Lasentinelle
  Z Dzieł Zebranych W. I. Lenina. Prezes udostępniał.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @przemek05
  A biust opada
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Lasentinelle
  Mają to w genach, to sieroty po Moskwie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  panie Sasin czy pan już zdrowy? jeżeli tak to do roboty oczywiście do szpitala a nie za biurko przyda się pan choćby do podnoszenia chorych ma pan sile za nasze podatki dobrze się pan odzywia
  @pileczka
  Zmiłujże się nad chorymi! Toż jakby się ktoś ocknął w trakcie podnoszenia, ducha by mógł wyzionąć!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pandemia jest przez lekarzy, a nieudane wybory w maju przez wyborców.
  Kasa wydana na pakiety wyborcze... też przez wyborców ("już myślałem, że przez Mateuszka, a tu... nie")

  Sasin jest niewinny. Jak dziecko. Pusty umysł = niewinny umysł.
  Co było do udowodnienia...
  @emilfiscal
  To jeden z najwybitniejszych działaczy Pi$u, inteligencją dorównuje posłowi Suskiemu, a pewnie nawet samemu prezesowi Kaczyńskiemu. Szkoda że odszedł z Pi$u poseł Pięta, on też należał do tych najdzielniejszych:))
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @korab1
  Pięty mi brakuje bardzo. Strzelectwo w narodzie upada...
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @emilfiscal
  Piętę godnie zastępują Mazurek z Terleckim:))
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @korab1
  A Czarnek?
  A Gliński?
  A Ziobro?
  itd
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @M.K.Zet
  Konkurencja jest - jak widać - przeogromna... Peleton goni wielką ławą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @emilfiscal
  Nie no mowil, ze kasa na wybory to wina senatu. A jak nie senatu to musi byc wina Tuska.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pewnie pisowscy nominaci bardzo się angażują, nie mają żadnych kompetencji, po 100.000 zł pensji biorący na posadzie w państwowych spółkach?
  @Glos_2017
  no i ten były marszałek, który zarobił 600 tys. na dyżurach pełniąc funkcję w sejmie i będąc posłem i marszałkiem - człowiek orkiestra po prostu
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  SASIN oddaj nasze 100 MILIONÓW...
  już oceniałe(a)ś
  128
  1