Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w związku z obecną sytuacją epidemiczną

W minionych dniach znacząco wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce. Liczba zajętych respiratorów stale rośnie. Przy utrzymaniu dynamiki przyrostu zakażeń z pierwszego tygodnia października w ciągu najbliższych tygodni mogą zostać zajęte wszystkie respiratory, jakimi dysponuje polska służba zdrowia.

ZPP zdaje sobie sprawę, że problemy w polskiej służbie zdrowia przez lata nie były zauważane, że jest ona niedoinwestowana, a kolejne rządy nie podejmowały odważnych reform.

Dziś jednak musimy się skupić na powstrzymaniu wzrostu liczby zakażeń.

Po wiosennym lockdownie polskiej gospodarki oraz społeczeństwa nie stać na poniesienie kolejnego wysokiego kosztu społecznego oraz ekonomicznego na skutek wprowadzania drastycznych ograniczeń i kolejnych, nawet lokalnych lockdownów.

Konieczne jest przyjęcie innego rozwiązania.

Historia uczy, że z każdego kryzysu wyprowadzają nas nie tyle działania rządów, ile organiczne działanie obywateli. To my, obywatele i przedsiębiorcy, musimy wziąć na swoje barki walkę z epidemią. Tylko odpowiedzialne postępowanie każdego z nas sprawi, że koszty społeczne i gospodarcze będą w miarę niskie.

W związku z powyższym ZPP apeluje do:

Obywateli, by zdroworozsądkowo i odpowiedzialnie stosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz innych instytucji zaufania publicznego.

Tym samym apelujemy o zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek oraz częstą dezynfekcję. Jednocześnie przestrzegamy przed uleganiem populistycznym i antynaukowym hasłom głoszonym przez osoby nieposiadające wiedzy i kompetencji do zabierania głosu w sprawach zdrowia nas wszystkich;

Przedsiębiorców, by starannie, z zachowaniem zdrowego rozsądku i możliwości, przestrzegali wytycznych dla działania danych branż opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny czy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. ZPP w kwietniu br. opublikował serię zaleceń m.in. dla sektora hotelarskiego, gastronomicznego, usług, handlu detalicznego, produkcji, jak i wszystkich pozostałych branż. Wytyczne te są dostępne pod hasztagiem #powrotydopracy na stronie https://zpp.net.pl/projekty/covid-19/;

Rządu, by zintensyfikował działania mające na celu edukację oraz informowanie społeczeństwa o sytuacji epidemicznej, jej skutkach z punktu widzenia systemu zdrowia, gospodarki. 

Konieczne jest intensywne i systemowe prowadzenie dialogu i komunikacji ze społeczeństwem. Wymaga to skoordynowania akcji komunikacyjnych oraz informacyjnych, a także przeznaczenie zasobów finansowych i osobowych na te działania.

Zaniedbania w tym zakresie mogą być niebezpieczne. Lukę chętnie wykorzystają osoby, które nie mają ku temu właściwych kompetencji czy informacji. Jednocześnie ponawiamy apel o zapewnienie jak najbardziej przewidywalnego i pewnego otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej w tym trudnym okresie.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialność. Przestrzeganie dziś podstawowych zasad, choć momentami może to być uciążliwe, jest najtańszym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów społecznych i ekonomicznych. Poniesienie dziś, przez najbliższe tygodnie, relatywnie małych niewygód i zachowanie ostrożności to inwestycja, która pozwoli nam uniknąć ponoszenia drastycznych kosztów finansowych i społecznych w kolejnych kwartałach czy nawet latach.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.