Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

29 finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 10 stycznia 2021 r. Cel: laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy u dzieci. 

Od 5 października mogą już rejestrować się sztaby, które będą koordynować zbiórki prowadzone przez wolontariuszy. W ciągu dwóch dni zgłosiło się 231 zespołów. 

Fundacja od lat prowadzi przesiewowe badania słuchu u noworodków. Do tej pory przeszło je ponad 6 mln dzieci. Za pieniądze zebrane podczas 29. finału kupi wysokospecjalistyczny sprzęt laryngologiczny, otolaryngologiczny i do diagnostyki głowy. 

- Pokazujemy, że pieniądze społeczne w naszych rękach są skrupulatnie wydawane i rozliczane - podkreślał podczas konferencji prasowej szef WOŚP Jerzy Owsiak. 

Z powodu pandemii finał będzie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Fundacja chce zorganizować dwudniowy piknik (9-10 stycznia) oraz studio finałowe, tradycyjnie - w Warszawie. - Nasze tegoroczne hasło to "Gramy z radością". Nam też potrzeba wiary, że będzie dobrze, bo sytuacja z pandemią jest coraz trudniejsza - mówił Owsiak. 

WOŚP pomaga szpitalom w czasie pandemii

W zeszłym roku Orkiestra zebrała na dziecięcą medycynę zabiegową ponad 186 mln zł. W zbiórce wzięło udział 120 tys. wolontariuszy, w internetowych aukcjach, z których wpływy zasiliły konto finału, wzięło udział 210 tys. osób.

W tym roku Orkiestra zajmowała się jednak nie tylko doposażaniem szpitali dziecięcych, ale kupowała też sprzęt potrzebny do opieki nad pacjentami z COVID-19

Za prawie 50 mln zł kupiła m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. 

Pomoc trafiła do 360 szpitali, 416 DPS-ów i domów seniora, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 23 hospicjów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.