Podczas najbliższego finału WOŚP będzie zbierać pieniądze na laryngologię dziecięcą. - Zagramy z głową. Zadbamy o słuch najmłodszych - mówi Jerzy Owsiak
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

29 finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 10 stycznia 2021 r. Cel: laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy u dzieci. 

Od 5 października mogą już rejestrować się sztaby, które będą koordynować zbiórki prowadzone przez wolontariuszy. W ciągu dwóch dni zgłosiło się 231 zespołów. 

Fundacja od lat prowadzi przesiewowe badania słuchu u noworodków. Do tej pory przeszło je ponad 6 mln dzieci. Za pieniądze zebrane podczas 29. finału kupi wysokospecjalistyczny sprzęt laryngologiczny, otolaryngologiczny i do diagnostyki głowy. 

- Pokazujemy, że pieniądze społeczne w naszych rękach są skrupulatnie wydawane i rozliczane - podkreślał podczas konferencji prasowej szef WOŚP Jerzy Owsiak. 

Z powodu pandemii finał będzie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Fundacja chce zorganizować dwudniowy piknik (9-10 stycznia) oraz studio finałowe, tradycyjnie - w Warszawie. - Nasze tegoroczne hasło to "Gramy z radością". Nam też potrzeba wiary, że będzie dobrze, bo sytuacja z pandemią jest coraz trudniejsza - mówił Owsiak. 

WOŚP pomaga szpitalom w czasie pandemii

W zeszłym roku Orkiestra zebrała na dziecięcą medycynę zabiegową ponad 186 mln zł. W zbiórce wzięło udział 120 tys. wolontariuszy, w internetowych aukcjach, z których wpływy zasiliły konto finału, wzięło udział 210 tys. osób.

W tym roku Orkiestra zajmowała się jednak nie tylko doposażaniem szpitali dziecięcych, ale kupowała też sprzęt potrzebny do opieki nad pacjentami z COVID-19

Za prawie 50 mln zł kupiła m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. 

Pomoc trafiła do 360 szpitali, 416 DPS-ów i domów seniora, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 23 hospicjów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wpłacałem na Orkiestrę odkąd tylko powstali ....
  Ale teraz mam jak go określam "niezamierzony dylemat" - ja wiem, że kompletnie niedozwolony, pozbawiony sensu i w ogóle ....
  Kraj w którym żyję, pluje na Jurka jadem gorszym od tego, jakiego doznał Chrystus przed ukrzyżowaniem. Człowiek który Orkiestrę organizuje, przez władze polskie jest szykanowany, poniżany, oskarżany o najgorsze przestępstwa .... Tylko dlatego, że tej władzy nie kłania się należycie! I za to wszystko, partia PiS otrzymuje niemal 50 % poparcie.
  Wynikową całej tej akcji będzie to, że pisowcy ogłoszą, jak to bardzo dbają o zdrowie pacjentów, kupując niezbędny sprzęt, a Jurek po raz kolejny wyjdzie z tego skopany, być może z kolejnymi sprawami w sądach, żeby uraczyć mu życie i udowodnić w końcu jakim jest złodziejem.
  Po co uczestniczyć w tym wszystkim? Po co zaprzątać sobie głowę, licząc na wdzięczność?

  Ano chyba tylko po to, że dzięki Jurkowi czuję dumę z tego, że jestem Polakiem.
  Jurek dziękuję za wszystko co robisz!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Może jednak warto zmienić priorytet na: PSYCHIATRIĘ DZIECIĘCĄ. Wiem, że to mało nośny temat, ale nie może być tak, że w XXI wieku, dzieci popełniają coraz liczniej samobójstwa, że szpItale psychiatryczne dla dzieci i młodzieży mało obchodzą pis-owskie władze, że brakuje personelu. DLATEGO TO POWINNO BYĆ PRIORYTETEM NA MIARĘ XXI WIEKU.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0