W Polsce nie ma miejsca na wyrzekanie się podstawowych praw człowieka, nie ma miejsca na przekreślanie równości międzyludzkiej, równości wobec prawa. Nie ma miejsca na skrajną mowę nienawiści, przemoc, bagatelizowanie samobójstw i radykalnych aktów dyskryminacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z tym, iż Przemysław Czarnek został mianowany na jeden z najważniejszych urzędów pełnionych w Polsce  - ministra edukacji i nauki, zdecydowaliśmy się na napisanie listu, który jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec przyjęcia tak nieadekwatnej osoby na tak kluczowe dla uczniów i uczennic stanowisko.

Poseł znany z szydery

Poseł jest głównie znany, nie ze swoich osiągnięć w dziedzinie edukacji, ale z krzywdzących, szyderczych i

dyskryminujących słów na temat kobiet, dzieci i osób należących do społeczności LBGT+. Wiele razy w telewizji, gazetach lub radiu mogliśmy przeczytać, usłyszeć wypowiedzi podobne do tej: “Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją”.

Lub tej: “Stwierdzam, że promowanie homoseksualizmu, promowanie związków homoseksualnych jest szkodliwe społecznie”. Nie zgadzamy się na słowa, które w tak brutalny sposób odbierają ludziom ich wartość i godność; dają przyzwolenie na dyskryminację ze względu na orientację, tożsamość czy płeć.

Nie możemy pozwolić, by minister edukacji dzielił dzieci na te, które są równe, i te, które są równiejsze. Powinien być on osobą, dla której dobro wszystkich młodych ludzi jest priorytetem. Przerażające jest, by osoba, która ma zająć tak ważne stanowisko, aprobowała i popierała użycie przemocy wobec dzieci “w odpowiednich przypadkach”. “W niektórych życiowych sytuacjach zastosowanie kary fizycznej, kary cielesnej bywa nieodzowne” - mówi Czarnek.

Przemoc jest nielegalna

Takie słowa są oburzające i powinny być niedopuszczalne u osoby, która ma być odpowiedzialna za edukację młodych ludzi. Przemoc jest nielegalna, a takie wypowiedzi Przemysława Czarnka nawołują do łamania podstawowych praw człowieka, praw dziecka i Konstytucji RP.

Osoba, która stygmatyzuje lub dyskryminuje mniejszości, kobiety nie może być tą, której podstawowym zadaniem jest opieka nad edukacją młodego pokolenia Polek i Polaków. Pan Czarnek popiera inicjatywę ustawodawczą Stop Pedofilii, która utożsamia edukację seksualną z pedofilią, homoseksualizmem i seksualizacją dzieci. W czasach, gdy różne grupy społeczne mają nieograniczony dostęp do informacji, potrzebujemy rzetelnej i kompetentnej edukacji seksualnej, która byłaby kołem ratunkowym dla ofiar przemocy, dzieci nieakceptujących siebie i swojego ciała. Odpowiedziałaby na pewne tematy tabu - nastoletnie ciąże, okres czy choroby przenoszone drogą płciową.

Dlatego w związku z decyzją polskiego rządu o przyjęcie Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki, apelujemy o poparcie naszego listu. W Polsce nie ma miejsca na wyrzekanie się podstawowych praw człowieka, nie ma miejsca na przekreślanie równości międzyludzkiej, równości wobec prawa. Nie ma miejsca na skrajną mowę nienawiści, przemoc, bagatelizowanie samobójstw i radykalnych aktów dyskryminacji.

Redakcja gazety szkolnej "Udław Się": 

Tosia Nowicka

Helena Zdrojewska

Maria Lindner

Michał Grzębowski

Santiago Ybarra

Stefan Komarnicki

Ola Żebrowska

Klara Foryciarz

Rozalia Saramonowicz

Czekamy na Wasze listy, opinie, komentarze. Wyborcza to Wy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czas na słowa dotąd cenzurowane: "Brońmy nas przed ideologią rzymskiego katolicyzmu i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach boskich czy jakiegoś bycia wybranym. Umysły tych ludzi nie spełniają norm i skończmy z tą dyskusją."
już oceniałe(a)ś
30
0
Pracuję z młodzieżą i wiem, że młodzież jest mądrzejsza niż tym smutnym panom się wydaje.
@mama gada
Na szczęście! Do tego część tej młodzieży (mam nadzieję, że większość) ma w miarę sensownych rodziców.
już oceniałe(a)ś
9
0
@pikus1435
32 miliony katolików, 88% dzieci uczestniczących w indoktrynacji.
już oceniałe(a)ś
2
0
@?????
To prawda, ale mogę powiedzieć, że te miliony i procenty
będą się zmniejszać.Mam dwóch bratanków, którzy razem posiadają
czworo dzieci. Pierwszy ma troje, drugi ma jedno.Tylko jedno jest
ochrzczone.
już oceniałe(a)ś
2
0
Rozejrzyjcie się po swoich szkołach. Policzcie, ile krzyży w nich wisi. Pozwoliliście na to. Nie ma umiarkowanego lokajstwa wobec rzymskiej sekty. Lokajstwo wobec rzymskiej sekty zawsze prowadzi do krzywdy kobiet i dzieci.
już oceniałe(a)ś
20
0
Jeśli protestujecie tylko przeciwko temu, jeśli oburza was tylko jedna nominacja, to traktujecie jako akceptowalny STANDARD całą resztę: lenno watykańskie, uprzywilejowanie rzymskiej sekty, brak neutralności państwa, brak neutralności szkoły. Legitymizujecie cały katotaliban fundowany od 30 lat.
Precz z takim podejściem. Precz z reformowaniem, ulepszaniem katotalibanu. Ma zniknąć.
już oceniałe(a)ś
15
0
Stwórzmy program edukacji seksualnej i wprowadźmy go do szkół, tak jak Kościół wprowadził religię.
już oceniałe(a)ś
9
1
Chyba czas na zmianę metod - taka edukacja przez co najmniej najbliższe trzy lata NIE ZBLIŻY się do szkół, i NIC nie pomogą apele, biadolenie, demonstracje itp. PiS i czarnosecinny Czarnek na to nie pozwolą. Poza tym młodzież ma lekceważący stosunek do wszystkiego, co pochodzi od szkoły. Więc nawet gdyby takie zajęcia mieli, to słuchając razem z rówieśniczą grupą o seksie będą głównie robić bekę.

Trzeba do nich dotrzeć przez media, których używają, krótkimi, dowcipnymi instruktażami. Trzeba też intensyfikować działania na rzecz uwolnienia młodzieży od kleszej ideologii i indoktrynacji, która lasuje im mózgi. Czasem rozmawiam z młodymi ludźmi, którzy odżegnują się od PiSu czy dewocyjnej prawicy, ale zarazem mówią językiem ich propagandy, bo nasiąkali nim od przedszkola! Zgwałcono 12-latkę, jej życie jest zagrożone ciążą? "Musi urodzić, bo przecież nie wolno zabić nienarodzonego dzieciątka..." itp. Ręce czasem opadają.
już oceniałe(a)ś
8
0
Nie ma dowodu na to że Czarnej nie jest gejem, nie kocha dzieci jak dorosłe, nie dręczy rodziny. Kanthak tez brzydzi sie podobno gejami. W ten sam sposob zdaje się.
już oceniałe(a)ś
5
1
Rzetelna edukacja seksualna tylko u wielebnego na plebani . !!!!!
już oceniałe(a)ś
3
0