Siedzę i słucham streamu z protestu rolników. Dziś w Warszawie ulicami stolicy maszeruje kilka tysięcy ludzi. Wokół mnie nikłe zainteresowanie tematem. Oni tam krzyczą o walce klas. Pełna prawicowa radykalizacja i mobilizacja. Winnicki maszeruje pod rękę z Beger.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszę o tym na gorąco, jeszcze patrząc ze zdziwieniem i oburzeniem, bo chcę, żeby były zlikwidowane fermy norek i klatkowy chów kur, ale nie jestem przeciwko polskiemu rolnikowi. I nie chcę, żeby przez "piątkę Kaczyńskiego" w siłę rosła Konfederacja. Już naprawdę chyba jest wystarczająco źle w kraju.

Drogi rolniku

Chcę, żebyś produkował ekologicznie, bezpiecznie i żył dobrze. Dlatego nie chcę, polski r

olniku, żebyś szedł pod rękę z narodowcami, którym bliżej do podziwiania Hitlera niż podziwiania twojej ciężkiej pracy. Nie chcę, polski rolniku, żebyś myślał, że nie szanuję twojej pracy i nie chcę, żebyś obrzucał mnie jajami, bo myślę inaczej niż ty. A na razie jestem przerażona, bo pod płaszczykiem obrony swoich interesów stajesz, polski rolniku, okoniem do całego świata.

A aż ciarki przechodzą - rolnicy powołują nowy ruch i krzyczą: "Kaczyński, ty zdradziecka mordo!". Na transparentach niosą, że "Piątka Kaczyńskiego" zdradziła Polskę. Maszerują hodowcy norek, drobiu, myśliwi.

Wśród nich moje najgorsze koszmary – Robert Winnicki z Ruchu Narodowego czy Renata Beger z Samoobrony.

Renata Beger na proteście rolników w Warszawie przeciwko PiS-owskiej 'piątce dla zwierząt' (m.in. zakazowi hodowli zwierząt na futra i zakazowi uboju rytualnego)
Renata Beger na proteście rolników w Warszawie przeciwko PiS-owskiej 'piątce dla zwierząt' (m.in. zakazowi hodowli zwierząt na futra i zakazowi uboju rytualnego)  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

- Dziękujemy myśliwym, że są z nami - krzyczała ze sceny Renata Beger, która bredziła

coś o tym, że jest „uważana za gwałcicieli i morderców”. Wcześniej tłum odśpiewał "Rotę". "Opuściliście polską wieś!" -  krzyczeli. "Wszyscy zostali oszukani, wszystkie opcje, ale jest tu z nami Konfederacja" - wybrzmiewa. I tu zaczyna się mój ogromny problem - właśnie prawica i konfederacja dziś zdobywa kolejne punkty poparcia, a my milczymy. Nie szukamy rozwiązań, nie pochylamy się nad losem rolnika, tylko kwalifikujemy to jako kolejnego szaleńca, któremu nie da się nic wytłumaczyć i nie warto z nim rozmawiać.

"To dziś powstaje wielki chłopski ruch. Jesteśmy razem i razem z Konfederacją tę władzę im odbierzemy..." - krzyczał ze sceny prezes Agro Unii Michał Kołodziejczak. Powiało kolejnym dramatem?

Czekamy na Wasze opinie, komentarze, analizy. Piszcie: Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  a może my naród nie zasługujemy na normalność? przypomnę: nasi przodkowie doprowadzili do tego, że z regionalna potęga zniknęła z map Europy, przegrywaliśmy co się dało odnosząc "moralne" zwycięstwa, które nas wykrwawiały totalnie :) patrz: powstanie warszawskie; niech nas wywalą/ wyprowadzą z UE skoro nam tam tak źle, niech Polacy wreszcie poczują "wolność" od " dyktatury" z Brukseli, niech ta konfederacja da nam popalić ! a serio, czy to gorsze od pislamu, który zniszczył demokrację? sądy? szkoły? podzielił naród jak nigdy dotąd? zniszczył TK? zainstalował goebelsowską TVP? nepotyzm i złodziejstwo na niespotykaną w RP i chyba nawet w PRL-u skalę?
  @ bekomer
  Nie wiadomo. Może spróbujemy?
  Ale beze mnie proszę. Tego mój paradygmat już nie obejmuje.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Co mają rolnicy do norek? Paru cwaniaków kupiło klakierów i pajacują, bo im gruby szmal ucieka. Niech się przekwalifikują, jak kiedyś pracownicy PGR-ów. Ich pani Beger i faszyści nie bronili.
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  Ważny list. Dziękuję Autorce.
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  Rosja nigdy nie zapomniala polsce ze odeszla z ich bloku wyplywow i przylaczyla sie do zachodu. Rosja nigdy nie zapomina. I nie zapomniala. Misterny plan rosyjskiego wywiadu sie realizuje. I tyle mielismy z tej wolnosci.
  @kash
  Zgadza się, misterny plan likwidacji banży futerkowej i mięsnej. KO i Lewica wsparli swymi głosami sługusów Rosji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciemnogród
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  A mnie nie obchodzą ludzie, którzy zarabiają na kaleczeniu i zabijaniu niewinnych istot. Tak samo jak nie obchodziłby mnie los handlarzy niewolników.
  już oceniałe(a)ś
  11
  5
  "Rolników" hodujących koszerne mięsko czy fretki na skórki jest w całej Polsce może ze 2 tysiące. Pracują u nich głównie Ukraińcy. Więc nie przesadzajmy z tym elektoratem.

  Prawdziwy bieda-rolnik zagłosuje na PiS. I to jest ból doopy dla PSLu.
  @warszawski_sceptyk
  Ale już tych hodujących kury w klatkach jest więcej. I produkujących paszę dla drobiu i bydła. Lewica wyraźnie mówi, że ta ustawa to "pierwszy krok" i rolnicy słusznie się obawiają o swoje dochody.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Garstka chciwców i zadymiarzy zarabiających na ohydnych procederach to nie rolnicy! A konfederacja przyklei się do każdego, byle się pokazać. Nawet będzie iść pod rękę z Beger.
  @diabloanielska
  Ale już tych hodujących kury w klatkach jest więcej. I produkujących paszę dla drobiu i bydła. Lewica wyraźnie mówi, że ta ustawa to "pierwszy krok" i rolnicy słusznie się obawiają o swoje dochod
  już oceniałe(a)ś
  0
  0