Polska staje się w oczach świata archaicznym dziwadłem: krajem niepraworządnym, ksenofobicznym, nieprzyjaznym ludziom, nad którym unosi się niepokojący duch antysemityzmu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
List ponad pięćdziesięciu ambasadorów akredytowanych w Polsce powinien zagrzmieć ostrzeżeniem jak Dzwon Zygmunta. Wyrażają oni bowiem nie swoje prywatne poglądy tylko oficjalne stanowisko kilkudziesięciu rządów.

Ambasador musi mieć zgodę reprezentowanego państwa, by taki list podpisać. Sens listu jest zawstydzający: działania obecnych władz polskich wobec osób określających się skrótem LGBT naruszają podstawowy standard praw ludzkich właściwy demokratycznym państwom. Należy do niego poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości wobec prawa, państwa prawnego, praw człowieka, włączając w to prawa osób należących do mniejszości oraz zakaz dyskryminacji ze względu na pochodzenie, rasę, płeć, poglądy, religię i orientację seksualną, zakaz mowy nienawistnej. List jest więc głosem na rzecz obrony demokracji w Polsce i prawa słabszych do równego traktowania.

W Polsce władza kwestionuje normy przyjęte w fundamentalnych dokumentach międzynarodowych: Powszechnej deklaracji praw człowieka, Paktach praw człowieka, Europejskiej konwencji praw człowieka, gwarantowane również prawem Unii Europejskiej.

W ostatnich tygodniach ostrzeżenia padają ze strony najważniejszych polityków świata – kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz najpoważniejszych organizacji międzynarodowych – ONZ, Rady Europy, Unii Europejskiej (druzgocąca ocena stanu praworządności Polski w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 17 września br.)  

Obecny rząd w Polsce dla utrzymania władzy umyślnie wzbudza antagonizujące podziały społeczne i wyzwala najniższe instynkty. W 2018 r. bezmyślna i wyjątkowo szkodliwa ustawa o IPN – tzw. Holocaust Law – wprawiła w osłupienie nawet największych przyjaciół Polski na całym świecie. 

Prezydent Andrzej Duda cynicznie wykorzystywał homofobię w swojej kampanii wyborczej. Minister sprawiedliwości popiera z finansów publicznych samorządy ogłaszające się „strefą wolną od LGBT” przy aprobacie innych funkcjonariuszy PiS. Są to działania haniebne i godne potępienia. Obecna kampania „przeciwko LGBT” zaczyna przypominać przerażające początki dyskryminacji prowadzącej do zbrodni z historii XX wieku.

Polska staje się w oczach świata archaicznym dziwadłem: krajem niepraworządnym, ksenofobicznym, nieprzyjaznym ludziom, nad którym unosi się niepokojący duch antysemityzmu.   

Władysław Bartoszewski pisał: „Nie boję się Niemców. Nie boję się też Rosjan. Boję się perwersyjnych, fałszywych ludzi o rozdwojonej jaźni, jakich nie brakuje w wielu krajach. Boję się zorganizowanej przestępczości. Państw, które nie są państwami prawa. Państw, które nie potrafią lub nie chcą zwalczać własnych nadużyć politycznych. Boję się wypaczania ogólnie rozumianych pojęć”. 

Konferencja Ambasadorów RP

PS. Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wytyka ambasadorom, że  publikując list naruszają art. ust. 1 art. 41 konwencji o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. zakazujący mieszania się w „sprawy wewnętrzne” państwa urzędowania. Pan Witold Waszczykowski zdaje się nie znać obowiązującego prawa międzynarodowego. Już od paru dziesiątków lat  praktyka międzynarodowa – w tym orzecznictwo Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości – wskazuje, że ochrona praw człowieka przestała być sprawą należącą wyłącznie do kompetencji wewnętrznej państwa. Inne państwa, organizacje międzynarodowe i ludzie dobrej woli mają nie tylko prawo, ale i obowiązek ingerowania, jeśli w jakimkolwiek państwie naruszane są prawa człowieka. Warto to przypominać funkcjonariuszom rządzącej partii.

Podpisy: 

Jan Barcz

Jacek Kluczkowski

Piotr Nowina-Konopka

Iwo Byczewski

Tomasz Knothe

Agnieszka Magdziak-Miszewska

Maria Krzysztof Byrski

Maciej Kozłowski

Piotr Ogrodziński

Tadeusz Diem

Maciej Koźmiński

Ryszard Schnepf

Paweł Dobrowolski

Jerzy Kranz

Grażyna Sikorska

Grzegorz Dziemidowicz

Andrzej Krawczyk

Katarzyna Skórzyńska

Stefan Frankiewicz

Andrzej Krzeczunowicz

Tadeusz Szumowski

Marek Grela

Henryk Lipszyc

Andrzej Towpik

Adam W. Jelonek

Piotr Łukasiewicz

Wojciech Tomaszewski

Maciej Klimczak

Anna Niewiadomska

Jan Truszczyński

Michał Klinger

Jerzy Maria Nowak

Konferencja Ambasadorów RP’ to grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej.

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeżeli po połączeniu nauki i edukacji resortem ma pokierować Przemysław Czarnek( poseł i były wojewoda lubelski, znany z ataków na środowisko LGBT i ostentacyjnej "religijności) , nie ma żadnej wątpliwości co do obecnych rządów ludzi perwersyjnych, fałszywych z rozdwojeniem jaźni.
  @sekwoja16
  ludzie perwersyjni i fałszywi sa w każdym środowisku
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @malkoz
  normalny kraj nie daje takim "osobom" stanowisk!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @MichaelJ
  Nasz kraj już nie jest cywilizowaną normą.Cofamy się po równi pochyłej
  "Lud uciskany zawsze zasługuje na swoją karę, tyrania jest dziełem narodów, nie jest arcydziełem jednego człowieka".
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @sekwoja16
  To my mamy rozdwojenie jaźni.
  Piszemy i dyskutujemy sobie jakby w wolnej Polsce, której już nie ma.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jeśli potwierdzi się wiadomość, że rządząca partia szykuje nam na ministra edukacji i nauki człowieka, który buduje swoją polityczną karierę na podsycaniu nienawiści do mniejszości seksualnych i podżeganiu młodocianych hejterów, to już będzie dno dna.
  @janina.krakowowa
  a ty byś wolał /wolała żeby 'mniejszość' nakazywała ci czy masz być kobietą czy mężczyzną?
  już oceniałe(a)ś
  0
  16
  @malkoz
  Ja bym chciała, żeby w moim kraju nastoletnie dzieci nie były zaszczuwane przez rówieśników, którym hejterskie tematy poddają kuratorzy oświaty, ministrowie, prezydent.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @malkoz
  tego sie naczytalas/es w internetach?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @janina.krakowowa
  To będzie niestety tylko "kropka nad i" wieloletniej degrengolady nauki i edukacji w Polsce.
  O czym świadczy wynik edukacyjny: te analfabetyczne indywidua ze statusem naukowym i te elektoraty z wynikiem wyborczym, i te opozycje wyłącznie do rozumu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  'Polska staje się w oczach świata archaicznym dziwadłem..."
  Tak jest.
  I to dlatego, że to MY, impotentny elektorat niezdolny pokonać w demokratycznych wyborach szajki zamachowców stanu, kolejny raz w obliczy własnej zasłużonej klęski błagamy o listowną pomoc "sojuszników z Zachodu".
  To archaiczne dziwadło to jest widziany ze świata nie mniej nasz, opozycyjny wynik cywilizacyjny i edukacyjny.
  Idąc tą drogą, można dotrzeć tylko na Zaleszczyki.
  @ukajali
  No tak. :(
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @ukajali
  Czemu zatem nie idziesz zwalczać 'zamachowców stanu' ,tylko walczysz z fikcyjnym problem
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  @malkoz
  Co konkretnie proponujesz?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Kaczynski wie, ze ma problem. Wczorajszy komunikat rządu w tej sprawie był raczej nieoficjalny i skierowany do bezkrytycznego elektoratu. "Dobra zmiana" ma oficjalny problem, być może wielki szaman tego ruchu - Kaczyński zda sobie sprawę, ze Polska nie jest zawieszona w próżni, ze nie jest jego wymarzona samotna wysepka, gdzie starszy pan potrafiłby chwycić za pysk 38 mln ludzi.
  @dupek
  Kaczyński nie ma problemu ; problem ma każdy kto myśli że Kaczyński ma problem
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @malkoz
  Świetnie ujęte.
  Pisząc prostym językiem: to indywiduum nie cofnie się przed niczym, dosłownie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Istnienie złodziejskiego, pedofilskiego KK w Polsce OBRAŻA moje uczucia religijne..
  @molendiep
  i moje poczucie zwykłej przyzwoitości.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Nie staje się, ale była i jest krajem ksenofobicznym i nietolerancyjnym, tyle że to skrzętnie ukrywano (słynne: "żeby się tylko zagranica nie dowiedziała").
  @strozzi
  Zagranica ma w nosie polskie wojenki i poziom tolerancji. Zagranica liczy zwrot z kapitału. A ten ma w Polsce przyzwoity.
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @devin
  Wyperdalaj kaczy lachociągu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Chory kraj ze slepym i gluchym spoleczenstwem.
  @1953rjm
  Narod Polski został zdemoralizowany przez Koscioł Katolicki.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @1953rjm
  Jeżeli ci się nie podoba kraj i rzekomo ślepe i głuche społeczeństwo to po co tu jesteś s
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Nienawisc homofobiczna to paliwo napedowe dla Koscioła Katolickiego oraz partii PiS.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0