Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polsko-węgierski Instytut badania stanu praworządności w państwach UE, czyli o deklaracji Szijjarto – Rau – garść darmowych porad dla twórców instytutu

Na północy przekopujemy Mierzeję Wiślaną, na południu właśnie (28 września) Polska podjęła zapierającą dech w piersiach swoją śmiałością próbę niwelacji Tatr, tak aby aktualne węgierskie standardy demokratyczne szerzej promieniowały na rodzime niziny. Taki charakter ma przełomowa inicjatywa węgierskiej i polskiej dyplomacji ogłoszona dziś przez ministrów spraw zagranicznych obu państw (deklaracja Szijjarto-Rau). Już sama jej zapowiedź jest olbrzymim sukcesem. Pięknie odróżnia się ona bowiem od inicjatyw poprzedników, którzy rozkręcali zaledwie jakieś Partnerstwo Wschodnie, które nie dało nic poza wciągnięciem w orbitę Unii Europejskiej i daniem perspektywy europejskiej kilku państwom wschodniej Europy. Ale czy to jest w ogóle zgodne z naszym interesem narodowym? No nie, dlatego deklaracja Szijjarto-Rau pozwala od razu skupiać się pryncypiach i odciąć samemu od tej coraz bardziej irytującej (i w zasadzie niepotrzebnej, gdyby nie euro wypłacane, bo „nam się należy”) Unii.

Co zatem ogłosili ministrowie? Ano, że powstanie polsko-węgierski instytut, który zajmie się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE, a jego celem będzie to, by nie brano nas za głupców, jak powiedział szef MSZ Węgier, dodając, że „wystarczająco długo niektórzy politycy z Europy Zachodniej używali nas (Polski i Węgier) w charakterze worka treningowego”. Pomijając fakt, że nazwy instytut, kojarzącej się z reguły domyślnie z instytucją badawczą, używa się ostatnio zdecydowanie na wyrost w stosunku do tworów, które z rzeczywistą nauką mają niewiele wspólnego (np. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris), to jako naukowiec zastanawiający się z troską nad różnymi aspektami funkcjonowania takiego instytutu miałbym parę darmowych porad dla twórców „instytutu”.

  • Po pierwsze, siedziba. Proponuję jakieś neutralne miejsce, żeby kontrolowane państwa Europy Zachodniej nie zarzucały nam, że to tylko inicjatywa węgiersko- polska. Na przykład mógłby być białoruski Mińsk.
  • Po drugie, finansowanie badań nad żałosnym stanem praworządności na zachód od Odry. Badania, wiadomo, kosztują, dlatego koniecznie trzeba dopuścić zewnętrzne źródła finansowania zapewniające instytutowi niezależność. Jedyne w pełni niezależne granty oferuje Rosja. Trzeba brać!
  • Po trzecie, organizacja. Instytut musi pokazać swoją międzynarodową siłę, przeciwstawiając ją tępym brukselskim biurokratom. Do władz instytutu i personelu trzeba zatem dołączyć całe spektrum niezależnych członków – Koreańczyka z Północy, Chińczyka, Wenezuelkę, Sudańczyka itd.
  • Po czwarte, logo instytutu. Symbolika jest ważna, bo określa tożsamość. Może to być zatem np. wyobrażenie miecza przecinającego wagę Temidy, symbolizującą nierząd Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  • Po piąte, metodologia badań. Badając uwiąd praworządności w państwach zachodnich, konieczne jest przyjęcie określonych metod badawczych. Najlepszy będzie kwestionariusz z ustandaryzowanymi pytaniami.  Mogą one dotyczyć np.: pyt.1. „Czy w badanym państwie sędzia może być złożony z urzędu, jeśli wyda wyrok nie po myśli suwerena reprezentowanego przez ministra sprawiedliwości? Zaznacz odpowiedź w skali od 1 do 5” (przy czym najwyższa, czyli najlepsza nota 5 przysługuje, jeśli minister może wyrzucić sędziego bez jakiś dodatkowych ceregieli – jeśli takowe występują, notę się obniża). Inny przykład: „Czy prokuratura w badanym państwie jest podporządkowana politykowi, co skutecznie pozwala zwalczać przestępczość zgodnie z wolą i linią Narodu”. Adekwatnie, pełne podporządkowanie oznacza praworządność w rozkwicie, zaś brak takiego podporządkowania to ewidentny problem z praworządnością. Dzięki tego rodzaju pytaniom można obiektywnie wyłowić najgorsze, zachodnie failed states i zalecić im odpowiednie środki naprawcze (nad których realizacją czuwać będą, ma się rozumieć, węgierski i polski minister spraw zagranicznych).
  • Po szóste, sankcje. Instytut musi mieć możliwość proponowania rządom węgierskiemu i polskiemu możliwości zastosowania sankcji w stosunku do państw członkowskich UE niestosujących się do zaleceń instytutu w zakresie praworządności. To potężny instrument nacisku. Aby były skuteczne, muszą to być jednak smart sanctions, np. zaprzestanie pobierania funduszy europejskich, dopłat do rolnictwa czy zawieszenie swobody przepływu pracowników. Jako atomic option można potraktować groźbę wystąpienia przez Polskę i Węgry z UE (odpowiednio polexit i hunexit). To powinno podziałać otrzeźwiająco na lewaków z Zachodu.

I na koniec ostatnia darmowa rada. Tworzenie takiego instytutu jest kompletnie zbędne. Na Uniwersytecie w Göteborgu (czyli w państwie członkowskim UE) istnieje już bowiem monumentalny, i w pełni naukowy, projekt badający stan demokracji, także w odniesieniu do praworządności, we wszystkich państwach świata (projekt Varieties of Democracy - V-Dem). Każde państwo ma przydzielonego eksperta krajowego dla danej dziedziny, który przeprowadza obszarowe badania i wskazuje na poprawę lub pogorszenie się sytuacji w państwie. Tak się składa, że mam zaszczyt pełnić tę funkcję w odniesieniu do badania stanu praworządności w Polsce. Panie ministrze Rau, łatwo może się pan domyślić, jakie oceny Polski wyszły z moich tegorocznych (styczeń br.) badań. Jeśli nie może się pan domyślić, proszę sobie przypomnieć, jak jako dziecko lubił pan ostre zjazdy na sankach, z których się nawet czasami spadało.

Dr hab. Jacek Barcik, prof. UŚ,

Uniwersytet Śląski, Instytut Nauk Prawnych

University of Silesia, Institute of Law

Czekamy na Wasze komentarze. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.